راز "جعبه سیاه" زندگیتان را فاش نکنید


۱۴۰۱/۰۴/۲۲ - ۱۴:۵۲ | کد خبر: ۲۳۵۴۲ چاپ

یک روان‌درمانگر با تاکید بر اهمیت رازداری زوجین نسبت به آنچه در زندگی مشترک رخ می‌دهد، گفت: هیچ زن و شوهری حق‌ندارد حتی یک جمله بدون رضایت و موافقت همسرش درباره مسائل پیش آمده در زندگی مشترک با خانواده و یا دوستان خود صحبت کند چراکه راز جعبه سیاه زندگی زناشویی را نباید نزد دیگران فاش کرد.

راز
کلانشهر:دکتر مژگان احمدپور  مسائل پیش آمده در زندگی مشترک را به مثابه یک راز دانست و با بیان اینکه رازهای زندگی زناشویی را نباید برای والدین، خواهر و برادر و دوستان فاش کرد، اظهار کرد: راز همسر شما، راز زندگی مشترک است و به والدین شما ارتباطی ندارد. صحبت کردن در باره مسائل پیش آمده در زندگی مشترک رابطه را حتی ۱۰ درصد هم بهتر نمی‌کند، بلکه ۱۰۰ درصد وضعیت بدتر می‌شود.

این روانشناس با تاکید بر اینکه "درد  دل کردن" درباره مسائل پیش آمده در زندگی مشترک با دیگران، هیچ مشکلی از رابطه زوجین حل نمی‌کند، توضیح داد: در زندگی مشترک احتیاج به درد  دل کردن نداریم بلکه نیاز داریم با دریافت مشاوره تخصصی مشکل و مساله پیش آمده را درمان کنیم.

این مدرس دانشگاه معتقد است همانطور که به هنگام خرابی یک خودرو، به مکانیک متخصص مراجعه می‌کنیم، برای درمان مسائل پیش آمده در زندگی مشترک نیز باید به متخصصان امر که همان مشاوران و روانشناسان هستند مراجعه کرد.

به گفته احمدپور، روانشناسان و مشاوران با داشتن "علم" لازم می‌توانند مسائل پیش آمده در زندگی مشترک را ریشه‌ای درمان کرده و بدون سوء گیری زوجین را راهنمایی کنند.

وی با بیان اینکه مشاور فردی‌ بی‌طرف است و با توجه به علمی که دارد زوجین را راهنمایی و آنها را با تکنیک‌هایی برای رفع مسائل زندگی مشترک آشنا می‌کند، ادامه داد: ممکن است در مواقعی خانواده‌ها و دوستان پس از شنیدن مسائل با سیاست ورزی، سوء گیرانه و جانب دارانه ما را راهنمایی کنند. در ایران افراد عادت دارند تمام مسائل زندگی مشترک را با خانواده‌ها در میان بگذارند و این در حالی است که نباید بیش از اندازه خانواده‌ها را در مسائل عاطفی درگیر کرد. ممکن است پیش داوری‌های خانواده‌ها و این به اصطلاح "عمه درمانی‌ها" رابطه زوجین را به چالش بکشد.

این روان‌درمانگر زندگی را به جاده‌ای دو طرفه تشبیه کرد که در آن باید نیازهای زن و شوهر هر دو در نظر گرفته شده و رازهای زندگی مشترک فاش نشود.

این مدرس دانشگاه خطاب به زوجینی که عادت دارند مسائل پیش آمده در زندگی مشترک را با والدین، خواهر و برادر و دوستان خود مطرح کنند، هشدار داد: با این کار سوژه حرف‌های شب نشینی فامیل می‌شوید، حتی یک درصد از مشکلات پیش آمده در زندگی مشترک برایتان حل نمی‌شود و فقط انگشت نمای اقوام می شوید. در این شرایط همسر از شما دلخور شده و اینگونه تمام پل‌ها برای ترمیم زندگی مشترک را نیز خراب می‌کنید.

احمدپور در پایان سخنان خود خاطر نشان کرد: نباید فراموش کرد که باید در هر زمینه‌ای به کارشناس مراجعه کنیم. درد دل کردن چاره راه نیست. اقوام، دوستان و آشنایان مهارت حل مساله و علم و آگاهی لازم برای حل مشکلات ما را ندارند. با گرفتن مشاوره تخصصی از روانشناسان و مشاوران راه حل درست را پیدا می‌کنیم.

گفت وگو با فردین علیخواه عضــو گــروه جامعه شناســی دانشــگاه گیــلان درباره احساس تنهایی و رنج هایش
جامعه ایرانی در حال عبور از ارزش‌های فرهنگِ جمع‌گرا است/لحن خشمگینانه «من هیچ‌چیز نیستم» در بیوی اینستاگرام

نظر شما:

security code