امام جمعه گرگان با بیان اینکه برای ترویج حجاب در جامعه باید اقدامات فرهنگی محتوایی و کارشناسانه انجام دهیم، گفت: همه دستگاه های متولی باید در راستای فرهنگ سازی مسئله حجاب گام بردارند.

امام جمعه گرگان: با زور نمی‌شود چادر سر زنان انداخت/ کارمندان ادارات باید بر اساس خواست نظام عمل کنند

کلانشهر: آیت الله سیدکاظم نورمفیدی ظهر امروز در خطبه های عبادی سیاسی نماز جمعه گرگان با گرامیداشت روز ولادت امام هادی(ع) اظهار کرد: افتخار ما این است که پیرو خاندان پیامبر(ص) و ائمه طاهرین(ع) هستیم و این پیروی تنها در ذهن و گفتار نیست و در مقام عمل نیز باید سعی کنیم از این خاندان درس بگیریم.

 

وی به روایتی از امام هادی(ع) اشاره کرد و افزود: در این روزها که مشکلات اقتصادی و زندگی در جامعه ما زیاد است چقدر خوب است که از فرامین ائمه(ع) درس بگیریم، امام هادی(ع) در روایتی فرمودند کسانی که حقوق مردم را می شناسند و در انجام حق مردم کوتاهی نمی کنند نزد خداوند شأن بالایی دارند؛ همه ما می توانیم مصداق این روایت امام هادی(ع) باشیم.

 

امام جمعه گرگان در ادامه روز ۲۰ ذی الحجه، سالروز میلاد امام موسی کاظم(ع) را گرامی داشت و یادآور شد: منش و سبک زندگی ائمه اطهار(ع) و به کارگیری آن به زندگی ما برکت می دهد و راهگشای بسیاری از مشکلات است، ما باید سعی کنیم به کرامت های اهل بیت(ع) دست پیدا کنیم و اخلاق و رفتارمان تا حدودی به آنها نزدیک شود و از شیعیان پیرو ائمه اطهار(ع) باشیم.

 

نورمفیدی با اشاره به ۲۱ تیرماه، روز عفاف و حجاب، تصریح کرد: مردم مسلمان ایران در روز ۲۱ تیر به دلیل مخالفت با دستور رضاخان قلدر در مسجد گوهرشاد حضور یافتند تا به کشف حجاب اعتراض کنند که عده ای زیادی از مردم بی گناه به دست مأموران رضاخان به شهادت رسیدند، مسئله حجاب از ضروریات دین اسلام است و آیات مختلفی در قرآن کریم درباره مسئله حجاب آمده است.

 

وی متذکر شد: اعتقاد ما این است افرادی که گاهی اوقات در خیابان ها و معابر حجاب را رعایت نمی کنند اهل دین و ایمان هستند اما چطور می شود که این افراد با وجود مسلمانی و اعتقاد به مبانی اسلام به مسئله حجاب بی تفاوت هستند حال آنکه حجاب از ضروریات دین اسلام است.

 

نماینده ولی فقیه در گلستان با تأکید بر اینکه با اجبار و زور و برخوردهای قهری نمی شود چادر به سر زنان کرد، افزود: رضاخان قلدر و فرزند خائن او از سال ۱۳۱۴ تا سال ۱۳۵۷ تمام تلاش خود را به کار گرفتند تا مسئله حجاب را نادیده بگیرند و این همه سال برای تغییر فرهنگ جامعه کار کردند لذا ما برای محجبه شدن جامعه باید کارها و اقدامات فرهنگی انجام دهیم و این اقدامات باید از خانه ها شروع شود و به مدارس و دانشگاه ها و سطح جامعه برسد.

 

نورمفیدی با تأکید بر اینکه همه دستگاه های متولی باید در راستای فرهنگ سازی مسئله حجاب گام بردارند، یادآور شد: همانطور که رضاخان نتوانست با زور و جبر چادر را از سر زنان بردارد امروز هم با اجبار نمی توان چادر بر سر بانوان انداخت، در واقع تحقق این مهم نیاز به فرهنگ سازی دارد.

 

وی به سفر اعضای کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی به گلستان اشاره کرد و یادآور شد: امیدوارم با برنامه های منسجم و هماهنگ مسئله مهم حجاب اسلامی در جامعه عملیاتی شود و تمامی مراکز علمی و فرهنگی، حوزه های علمیه، منابر و مجالس مذهبی و غیره باید آنقدر حساب شده به مسئله حجاب بپردازند تا آثار مثبت آن را در جامعه لمس کنیم.

 

امام جمعه گرگان با اشاره به اینکه حساب بانوانی که در ادارات کار می کنند با دیگران جدا است، بیان کرد: این دسته از بانوان کارمند دولت هستند و از نظام اسلامی حقوق می گیرند و این افراد باید خود را مقید بدانند که براساس خواست نظام مقدس جمهوری اسلامی عمل کنند.

 

نورمفیدی خاطرنشان کرد: وقتی مردم به ویژه بانوان با مراجعه به ادارات می بینند که برخی از کارمندان زن ادارات، حجاب اسلامی را رعایت نمی کنند تأثیر سوء می گیرند به همین دلیل در مسئله حجاب انتظار ما از بانوان کارمندان بیشتر است.

نظر شما:

security code