معاون بهداشت وزارت بهداشت، درباره حواشی مطرح شده پیرامون واکسن‌های تاریخ مصرف گذشته کرونا که چندی پیش شکل گرفته بود، گفت: شرکت‌های تولید کننده واکسن در ابتدا یک مجوز مصرف اضطراری می‌گیرند و تاریخ مصرف بر روی واکسن به ثبت می‌رسد و پس از ارائه مستندات و بررسی آن توسط سازمان غذا و دارو تاریخ انقضای دوم بر روی لیبل درج می‌شود بر این اساس هیچ واکسن تاریخ مصرف گذشته‌ای به مردم تزریق نشده است.

وزارت بهداشت: هیچ واکسن کرونای تاریخ مصرف گذشته‌ای به مردم تزریق نشده است
کلانشهر:دکتر کمال حیدری توضیح داد: در فضای مجازی مطالبی گفته می‌شود که نیاز به اصلاح دارد زیرا سبب نگرانی مردم می‌شود. مجموعه وزارت بهداشت به جهت حفط سلامت مردم به هر شکلی که توانست واکسن وارد کرد و در عین حال به شکر خدا در زمینه واکسن‌های داخلی هم اقدامات مناسبی صورت گرفت. 

وی افزود: با توجه به اینکه مردم علی‌رغم دعوت ما برای تزریق دز یادآور واکسن کرونا استقبال زیادی نداشتند، تاکید ما تشویق مردم به تزریق واکسن بود تا به حدی از انتظار خود و پوشش بالای ۷۵ درصدی برای حفظ ایمنی مردم برسیم.

او ادامه داد: تاریخ انقضای آخرین محموله اهدایی واکسن آسترازنکا که نزدیک بود ۱۷ جولای بود اما مردم باید بدانند که مطلقا هیچ واکسن تاریخ مصرف گذشته‌ای تزریق نشده است. 

وی افزود: هر واکسنی که وارد می‌شود در سامانه تیتک ثبت می‌شود و اگر تاریخ انقضای آن گذشته باشد به افراد تزریق نخواهد شد. در حال حاضر نیز ۲۰ میلیون واکسن ذخیره در انبارهای خود داریم. 

حیدری گفت: واکسن‌های داخلی به اندازه کافی داریم و دیگر نیازی به واردات واکسن نیست و هیچ واکسن وارداتی از آبان ماه سال گذشته وارد کشور نشده است. هر واکسنی که وارد می‌شود در سامانه تی تک ثبت و اگر تاریخ انقضای آن گذشته باشد به افراد تزریق نخواهد شد.

او تاکید کرد: شرکت‌های تولید کننده واکسن در ابتدا یک مجوز مصرف اضطراری می‌گیرند و تاریخ مصرف بر روی واکسن به ثبت می‌رسد و پس از ارائه مستندات و بررسی آن توسط سازمان غذا و دارو تاریخ انقضای دوم بر روی لیبل درج می‌شود که این موضوع در خصوص واکسن پاستوکووک نیز پیش آمده است.در وزارت بهداشت سلامت مردم از اهمیت بالایی برخوردار است.