علت وقوع سیل در فصول گرم سال چیست؟


۱۴۰۱/۰۵/۰۶ - ۱۲:۴۲ | کد خبر: ۲۴۱۳۰ چاپ

کارشناس محیط زیست علل وقوع سیلاب در فصول گرم سال را تشریح کرد.

 علت وقوع سیل در فصول گرم سال چیست؟
کلانشهر:محمد درویش کارشناس محیط زیست درباره علت وقوع سیل در این فصل از سال اظهار کرد:وقوع سیل در روز جاری و خسارات ناشی از آن در سال های گذشته سابقه داشته است و دردهه 60 در تهران و در میدان تجریش چنین سیل ویرانگری به وقوع پیوست. 

وی افزود: این سیل ها با دوربرگشت های مختلف ایجاد می شود و وقوع بارندگی های شدید در فصول گرم جزو ویژگی های مناطق خشک و نیمه خشک در جهان است. به دلیل اینکه در این فصل پوشش های گیاهی بسیار اندک است و زمین ها برهنه اند بنابراین شدت زیاد بارندگی ها باعث به وجود آمدن سیل های ویرانگر می شود و مجال نفوذ در خاک را پیدا نمی کنند.

درویش درباره علت های دیگری که باعث وقوع سیل می شود بیان کرد: ساخت و سازها هم باعث تشدید این روند می شود. فشار دام در دامنه های جنوبی البرز و چرای بی رویه هم باعث از بین رفتن پوشش گیاهی می شود علاوه براین حضور بیش از اندازه گردشگران و کوهنوردان بدون رعایت مسیرهای تعبیه شده باعث تخریب بیشتر پوشش های گیاهی می شود.
کارشناس محیط زیست پدیده گرم شدن زمین را در این امر تاثیر گذار دانست و گفت: گرم شدن زمین نیز باعث می شود تا در هر دوره سیل هایی نهیب تر و خسارت بار تر را شاهد باشیم همچنین در ارتفاع بالای 1800 متر به هیچ عنوان ساخت و ساز نشود و مدیران بر این امر نظارت داشته باشند.

 

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه برای جلوگیری از تخریب ها چه باید کرد خاطرنشان کرد: با استفاده از تکنیک آبخیز شهری که باید مهم ترین مسیر های حرکت هرز آب ها و سیلاب ها را شناسایی کنیم و براساس آن معابری را تعبیه کنیم به کار گرفته شود تا سیلاب ها به نقاط امن هدایت شوند و از شهر خارج شوند. این اقدام در بزرگراه شهید باکری صورت گرفته است که خطرات سیل را به شدت کاهش داده است.

درویش در پایان تصریح کرد: طبق پیش بینی های هواشناسی احتمال بروز این اتفاق تا 14 مرداد سال جاری در مناطق شمال شرقی تهران و لواسانات وجود خواهد داشت.