درخواست زیاده خواهانه وزیر خارجه امارات از ایران

وزیر امور خارجه امارات بار دیگر ادعای تکراری مداخله ایران در امور داخلی دیگر کشورها را مطرح کرد.

به گزارش پایگاه خبری کلانشهر و به نقل از پایگاه اینترنتی شبکه ان. اچ. کی، شیخ عبدالله بن زائد آل نهیان، وزیر امور خارجه امارات متحده عربی در تازه‌ترین اظهارات خود گفته است که ایران باید برنامه موشکی خود و آن‌چه آن را مداخله در کشورهای دیگر خوانده است را در راستای کاهش تنش‌های منطقه متوقف کند.

شیخ عبدالله بن زائد آل نهیان و هایکو ماس، وزیر امور خارجه آلمان روز یکشنبه پس از دیدارشان در ابوظبی، پایتخت امارات با خبرنگاران گفت‌وگو کردند.

عبدالله در ادامه این اظهارات زیاده خواهانه‌اش گفت که برنامه هسته‌ای ایران باید شامل برنامه موشکی ایران کشور و آن‌چه مداخله در امور داخلی کشورهای دیگر عنوان کرد، باشد.

وی همچنین خرابکاری در چهار کشتی از جمله نفت‌کش‌های عربستان سعودی در امارات در ماه گذشته را محکوم کرده و آن را حمله به راه بین‌المللی دریایی توصیف کرد اما از ایران نام نبرد و گفت که تحقیقات ادامه دارد.

هایکو ماس نیز در این دیدار اظهار کرد که هیچ کسی خواهان گسترش تنش‌های نظامی نیست و ابراز امیدواری کرد که راه سازنده‌ای برای نگه داشتن توافق هسته‌ای حاصل شود.

 محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان چندی پیش در واکنش به ادعای آمریکا و متحدانش درباره برنامه موشکی ایران در صفحه توئیتر خود نوشت: ایالات متحده که با خروج از برجام، قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت را نقض کرده و یا متحدانش که در حال نقض مفاد قطعنامه در خصوص عادی سازی روابط اقتصادی با ایران هستند، در موقعیتی نیستند که همزمان با سرازیر کردن سیل سلاح برای قاتلین یمنی‌ها، بر تفسیر دلبخواهی خود از مندرجات قطعنامه در موضوع موشکی پافشاری کنند.

ظریف افزود: برخلاف ادعای پمپئو، قطعنامه ۲۲۳۱: الف) از ایران درخواست می‌کند، ایران را منع نمی‌کند؛ ب) که "هیچ فعالیت مرتبط با موشک‌های بالستیک «طراحی شده» برای این که قابلیت حمل تسلیحات «هسته‌ای» داشته باشند، انجام ندهد." موشک‌های ما برای تسلیحات هسته‌ای -که ما به دنبال ساخت آن نیستیم- طراحی نشده‌اند.

نظر شما:

security code