دسترسی به دارو؛ مهمترین مشکل بیماران دیالیزی در انزلی

مسوول انجمن حمایت از بیماران کلیوی شهرستان بندر انزلی گفت: عمده‌ترین مشکل بیماران دیالیزی دسترسی برای تهیه دارو است و بیماران برای تهیه اقلام دارویی خاص باید به مرکز استان مراجعه کنند.

به گزارش پایگاه خبری کلانشهر و به نقل از ایسنا، یونس سیف‌زاد اظهار کرد: انجمن حمایت از بیماران کلیوی شهرستان بندر انزلی از سال ۱۳۸۲ فعالیت خود را با تحت پوشش قرار دادن نزدیک به ۵۰ بیمار دیالیزی در رده‌های سنی مختلف آغاز کرد و در حال حاضر نیز این تعداد تا ۷۰ بیمار کلیوی را شامل می‌شود.

وی با بیان اینکه کوچکترین بیمار تحت پوشش این انجمن دختر ۱۴ ساله‌ای بود که خوشبختانه کمتر از یک ماه گذشته موفق به عمل پیوند کلیه شد، افزود: در ۴ ماهه گذشته نیز دو بیمار کلیوی دیگر نیز توانستند عمل پیوند کلیه را با موفقیت انجام دهند این در حالی است که متاسفانه در سنین بالا و در افراد با بیماری‌های خاص از جمله دیابت و ناراحتی قلبی امکان عمل پیوند کلیه وجود ندارد.

 

سیف‌زاد با بیان اینکه بیماران تحت پوشش این انجمن به صورت رایگان خدمات مربوط به دیالیز در بیمارستان شهید بهشتی انزلی را دریافت می‌کنند، تصریح کرد: هم‌اکنون ۱۵ دستگاه دیالیز در این بیمارستان به صورت سه شیفت شبانه‌روزی در خدمت بیماران کلیوی قرار دارد.

مسوول انجمن حمایت از بیماران کلیوی شهرستان بندر انزلی با اشاره به اینکه مستمری ماهانه‌ای به عنوان هزینه ایاب و ذهاب برای بیماران از سوی این انجمن پرداخت می‌شود، افزود: با پیگیری‌های صورت گرفته کارت شناسایی بیماران خاص برای اعضای انجمن اخذ شده و تهیه برخی از داروها به صورت رایگان یا پرداخت بخشی از هزینه امکان‌پذیر است.

وی با تاکید بر اینکه هر بیمار دیالیزی سه بار در هفته و هر بار تا ۴ ساعت برای تصفیه خون نیاز به دیالیز دارد، گفت: همواره پیشگیری بهتر از درمان است و همه مردم با انجام آزمایش‌های غربالگری از جمله فشار خون و جدی گرفتن برخی از علایم که هشداری برای ناراحتی‌های کلیوی است از جمله تکرر ادرار، باید علاج واقعه را قبل از وقوع کرده و عوارض احتمالی را به حداقل برسانند.

سیف‌زاد با اشاره به اینکه زمانی بیماران کلیوی انزلی برای دریافت خدمات دیالیز به شهرهای مجاور می‌رفتند، افزود: با خدمات فراهم شده در شهرستان نه تنها همشهریان بلکه هم‌استانی‌های دیگر از شهرهای خمام و رضوانشهر و نواحی مجاور  انزلی را تحت پوشش قرار دادیم.

مسوول انجمن حمایت از بیماران کلیوی شهرستان بندر انزلی گفت: خیرین بازوهای توانمند در ارایه خدمات به بیماران کلیوی هستند و هر فرد با توجه به توان خود می‌تواند در این زمینه حضور موثری داشته باشد به طوری که پژمان نوری یکی از ورزشکاران انزلی ساختمان فعلی را با مبلغ اندکی برای فعالیت‌های انجمن اجاره داده است.

سیف‌زاد با اشاره به اینکه سال گذشته پدر شهید رودکار یک دستگاه دیالیز خریداری و به این انجمن اهدا کرد، افزود: دستگاه‌های موجود نیز پنج سال قبل، از دانشگاه علوم پزشکی تهران و با پیگیری‌های نماینده مردم شهرستان انزلی در مجلس شورای اسلامی تهیه شد.

وی عمده‌ترین مشکل بیماران دیالیزی شهرستان انزلی را دسترسی برای تهیه دارو عنوان و تاکید کرد: البته این مشکل در بسیاری از شهرها وجود دارد و بیماران برای تهیه دارو باید به مرکز استان مراجعه کنند زیرا با پیگیری‌های صورت گرفته اعلام کردند چون این داروها خاص هستند و امکان توزیع آن در همه داروخانه‌ها وجود ندارد.

  سیف‌زاد افزود: مشکل دیگر این انجمن دسترسی به دستگاه زاپاس دیالیز برای افرادی است که به صورت مهمان در شهرستان حضور دارند و طی مدت اقامت خود باید خدمات دیالیز را دریافت کنند زیرا با دستگاه‌های فعلی فقط جوابگوی بیماران شهرستان هستیم.

مسوول انجمن حمایت از بیماران کلیوی شهرستان بندر انزلی گفت: افرادی که هر دو کلیه خود را از دست داده‌اند بعد از ۶ جلسه دیالیز با معرفی از سوی پزشک می‌توانند به این انجمن مراجعه و از خدمات آن بهره‌مند شوند.