غذا از مولفه های مهم رونق صنعت گردشگری رشت


۱۳۹۸/۰۳/۲۱ - ۱۳:۰۱ | کد خبر: ۲۴۴۵ چاپ
غذا از مولفه های مهم رونق صنعت گردشگری رشت

غذاهای رشتی از مولفه ها و جاذبه های مهم گردشگری این شهر محسوب می شوند.

به گزارش پایگاه خبری کلاشهر و به نقل از ایسنا، مریم گل احضار رئیس سازمان سرمایه‌گذاری شهرداری رشت  در هشتاد و نهمین جلسه کمیسیون برنامه، بودجه و حقوقی شورای اسلامی ‌شهر رشت  با بیان اینکه اعضای شورا با راه‌اندازی خیابان غذا مخالفتی نداشتند و فقط درباره مکان پیشنهادی برای راه‌اندازی این خیابان در پیاده راه ایراداتی مطرح‌ شده که نیازمند بررسی است.

وی با اشاره به اینکه اعضای شورا می‌توانند مکان‌های پیشنهادی خود را اعلام کنند، گفت: با معاون شهرسازی نیز در خصوص جانمایی مکاتباتی صورت پذیرفته است که در پاسخ مسیری معرفی نشده و درخواست انجام مطالعات را دارند.

 

گل احضار ادامه داد: در این شرایط پس از جانمایی، سازمان سرمایه‌گذاری نسبت به تهیه بسته‌های سرمایه‌گذاری پیشنهادی و اجرای مناقصه اقدام خواهد کرد.

ضرورتی وجود ندارد که در پیاده راه فرهنگی خیابان غذا راه‌اندازی شود

علی مقصودی معاونت خدمات شهر شهرداری رشت  در ادامه جلسه با بیان اینکه در یک جلسه کارشناسی در سازمان سرمایه‌گذاری مخالف خود را با راه‌اندازی خیابان غذا در پیاده راه فرهنگی اعلام کردم، زیرا ضرورتی وجود ندارد که در پیاده راه فرهنگی خیابان غذا راه‌اندازی شود.

وی افزود: اگر بخواهیم واقعیت را ببینیم، سرمایه‌گذار می‌خواهد بهترین نقطه شهر را برای کار خود در نظر بگیرد ولی مجموعه شهرداری قطعاً مایل نیست که بهترین نقطه شهر رشت به ‌راحتی در اختیار بگذارد. در این خصوص پیشنهاد بنده راه‌اندازی این موضوع در یکی از پارک‌های شهر رشت است.

مقصودی با اشاره به اینکه ایجاد خیابان غذا در پیاده راه فرهنگی رشت موجب افزایش بار ترافیکی در شهر می‌شود، اظهار کرد: باید تمامی جوانب این امر را بررسی و سپس درباره آن تصمیم‌گیری شود.

بحث خیابان غذا موضوعی مهم در صنعت گردشگری رشت است

در ادامه احمد رمضانپور عضو کمیسیون برنامه ‌و بودجه شورای شهر رشت، گفت: یکی از مؤلفه‌های زیرساخت گردشگری همین خیابان غذاست، پلن‌های دیگری چون هتل، دسترسی راحت و ... وجود دارد اما بحث خیابان غذا موضوعی مهم در صنعت گردشگری است. در این میان شائبه‌هایی پیش آمده بود که خانم گل احضار در این خصوص شفاف‌سازی کرد و قرار شد فراخوان و روند قانونی و باز کردن پاکت‌ها صورت بپذیرد.

وی با بیان اینکه با راه‌اندازی خیابان غذا در رشت موافق هستم، افزود: رشت شهر گردشگری است و ایجاد خیابان غذا در این شهر به ‌عنوان یکی از زیرساخت‌های مورد نیاز در ماندگار کردن گردشگران بسیار مؤثر است.

فرهام زاهد یکی دیگر از اعضای شورای شهر رشت گفت: متأسفانه ما تمامی مراسم‌های خود را در پیاده راه برگزار می‌کنیم. پیاده راه محل عبور و مرور است اما تبدیل به فضایی رو باز شده که برای برگزاری مراسم‌ها از آن استفاده می‌شود.

غذای گیلانی یک سرمایه ارزشمند در رشت محسوب می شود

وی افزود: عنوان غذا یک سرمایه در رشت محسوب می‌شود و معتقدم خیابان غذا باید در مکانی راه‌اندازی شود که موجب رونق اقتصادی و اشتغال شود. بنده مخالف راه‌اندازی خیابان غذا در پیاده راه فرهنگی رشت هستم. باید مکانی برای راه‌اندازی خیابان غذا در رشت به سرمایه‌گذار پیشنهاد داده شود که موجب ترغیب وی و تحول در این حوزه باشد.

زاهد با اشاره به شهر خلاق خوراک رشت، گفت: مخالفتی با انجام سفر با محوریت شهر خلاق خوراک وجود ندارد اما معتقدم باید هزینه‌هایی که تاکنون پیرامون این مقوله انجام‌ گرفته شفاف‌سازی شود و دستاوردهای آن نیز به اطلاع شورا و شهروندان برسد.

فاطمه شیرزاد از دیگر اعضای شورای شهر رشت نیز در این جلسه با اشاره به اینکه حدود یک سال از طرح موضوع راه‌اندازی خیابان غذا در رشت می‌گذرد، تصریح کرد: متأسفانه در برخی مواقع آنقدر یک لایحه تکرار می‌شود که سبب سردرگمی و بی‌نتیجه ماندن آن می‌شود.

پیاده روی فرهنگی رشت محل عرضه انواع کباب ها بستنی ها شده است

وی با بیان اینکه در حال حاضر در پیاده راه فرهنگی رشت شاهد ارائه انواع غذاها از جمله بستنی، نان و شیرینی، کباب، انواع ساندویچ و ... هستیم، افزود: در جانمایی خیابان غذا باید بازنگری شده و مکانی مناسب برای این اقدام در نظر گرفته شود. کارکرد پیاده راه فرهنگی تعریف مشخص خود را دارد.

وی به امتیاز شهر خلاق خوراک رشت اشاره کرد و گفت: متأسفانه تاکنون از این عنوان به‌خوبی استفاده‌ نشده و راه‌اندازی خیابان غذا می‌تواند تا حدودی در معرفی بهتر این عنوان به شهروندان و گردشگران نیز مؤثر باشد و موجب اشتغال‌زایی و تقویت بنیه اقتصادی شود.

شیرزاد با بیان اینکه مخالف راه‌اندازی خیابان غذا در پیاده راه فرهنگی رشت هستم، تصریح کرد: برنامه ریزی ها باید به‌گونه‌ای باشد تا عدالت اجتماعی در تمامی مناطق و محلات رشت به‌طور یکسان توزیع شود و یقیناً ایجاد خیابان غذا در مکانی به ‌غیر از پیاده راه موجب افزایش ارزش زمین و غیره در آن می‌شود.