حقایقی درباره شکستن قولنج کمر و گردن


۱۴۰۱/۰۵/۲۲ - ۲۱:۴۴ | کد خبر: ۲۴۷۱۵ چاپ

برخی افراد عادت به شکستن قولنج کمر و گردن دارند، اما این عادت شنیدن صدای ترق و تروق قولنج، ممکن است منجر به عوارضی دردناک و بیماری‌های مختلف شود.

حقایقی درباره شکستن قولنج کمر و گردن

کلانشهر: با کشش و پیچاندن کمر برای شکستن قولنج، کپسول‌ها در اطراف لبه خارجی مهره ها، به ویژه در اطراف مفاصل فاست کش می‌یابند. این کشش باعث گاز دارشدن مایع سینوویال درون مفصلی و آزاد شدن برخی گاز‌ها مانند نیتروژن، اکسیژن و دی اکسید کربن می‌شود که در نهایت صدای ترک یا ترق تروق ایجاد می‌کند. ممکن است هنگام ورزش، خم شدن و یا معاینه یک فیزیوتراپیست صدای شکسته شدن قولنج را بشنوید، زیرا فیزیوتراپیست با برخی تکنیک‌ها به ستون فقرات فشار زیادی وارد می‌کند، به همین دلیل منجر به صدای قولنج می‌شود.

 

 

آیا شکستن قولنج کمر بطور طبیعی یا به اجبار ضرر دارد؟

خوشبختانه شکستن قولنج کمر اگر همراه با درد یا تورم نباشد جای نگرانی نیست، اما در صورت دردناک بودن می‌تواند نشانه آرتروز یا بیماری دیگری باشد. اگر درد مداوم در کمر و علائم دیگری مانند گزگز یا بی حسی در بازو‌ها دارید به پزشک عمومی یا فیزیوتراپیست مراجعه کنید.

 

عوارض شستن قولنج کمر

کشش و پیچ خوردن اعصاب در ستون فقرات یا در نزدیکی آن

کشیده شدن یا پارگی عضلات در کمر و گردن

آسیب به رگ‌های خونی (که در نهایت می‌تواند باعث لخته شدن خون، سکته مغزی یا سایر آسیب‌های مغزی شود)

افزایش خطر کشش رباط‌های کمر و آرتروز در صورت انجام مکرر آن

 

آیا شکستن قولنج کمر لازم است؟

شکستن قولنج کمر بطور مرتب ضرورتی ندارد و اگر این کار را با فشار زیاد یا مکرر انجام دهید، به کمر صدمه وارد می‌کند.

 

آیا بعد از شکستن قولنج از کمر درد و گردن درد رنج می‌برید؟

اسپاسم عضلانی، درد شدید و کسل کننده یا ترکیبی از همه موارد را در شکستن قولنج تجربه خواهیم کرد. برای بهبود کمردرد و گردن درد، می‌توانید در خانه به آرامی برخی تمرینات و حرکات کششی را انجام دهید. یوگا، پیلاتس و یا انجام تمرینات ساده کمر به مدت پنج دقیقه در روز، روش‌هایی جایگزین برای جلوگیری از درد، تنش و سفتی عضلات کمر است.

 

چه زمانی صدای ترق و تروق ستون فقرات علامت خطر است؟

صدا‌های مشترک و با علائم طبیعی مفصلی

صدا‌های عادی معمولاً هنگام حرکت به صورت تق تق احساس می‌شود.

 

ویژگی‌های صدا‌های نرمال مفصل نخاع عبارتند از:

_ بدون درد هستند و می‌توانند دوباره تکرار شوند.

_امکان تکرار پس از چند دقیقه فاصله وجود دارد و مدت زمان دقیق برای هر فرد متفاوت است.

_حتی اگر در حال سکون باشید و یا مدام کمر خود را حرکت دهید، صدای ترق و تروق ایجاد می‌شود.

_صدای طبیعی کرپیتوس مفصل، تغییرات آناتومیکی خاصی را در مفصل ایجاد می‌کند.

 

صدا‌های غیرطبیعی مفصل معمولاً دارای مشخصات زیر هستند:

_ این صدا‌ها معمولاً با درد، تورم، تجمع مایعات و یا آسیب همراه هستند.

_ این اصوات می‌تواند ناشی از تحلیل رفتن، بی ثباتی، آسیب به بافت نرم، شکستگی و یا در نتیجه اقدامات جراحی گذشته تولید شوند.

_ اگر صدای ترق تروق، همراه با درد است برای تشخیص دقیق‌تر به پزشک مراجعه کنید. صدای متناوب و بدون درد معمولاً طبیعی و جای نگرانی نیست.

 

دلیل ایجاد صدای مفصل یا همان کریپتاسیون

صدا‌های مربوط به حرکت ستون فقرات معمولاً هنگام خم شدن یا چرخیدن کمر و ستون فقرات، تولید می‌شود. نوع صدا به منشاء آن بستگی دارد.

 

عوارض شکستن قولنج

آرتروز کریپتاسیون:

ضربه محکم، ناگهانی و ساییدگی هنگام حرکت ستون فقرات (یا سایر مفاصل)، به طور معمول در اثر پارگی مفاصل ایجاد می‌شود. کریپتاسیون نشان دهنده آسیب استخوان یا بافت‌های نرم است که گاهی به جای صدای ترق تروق، لرزش را احساس می‌کنید.

 

کپسول مفصل فاست:

حفره، بیشتر در کپسول مفصل فاست (مفصل بین مهره‌های شما) رخ می‌دهد، زیرا با تغییر ناگهانی فشار هوا در مفصل، حباب‌هایی در مایع مفصلی ایجاد و باعث تولید صدا می‌شود. این صدا شبیه صدای شکستن بند انگشتان است و نشانه آسیب مفصل یا آرتروز نیست.

 

مفصل فاست:

زمانی که سطوح مفصل فاست سخت شده و به راحتی حرکت نمی‌کند، ممکن است ساییدگی کریپتاسیون احساس شود. این صدا می‌تواند نشان دهنده آسیب غضروف و ناشی از آرتروز باشد. آرتروز فاست پیشرفته ممکن است باعث خرد شدن استخوان روی استخوان شود.

 

بافت پیوندی:

اسپاسم در عضلات مهره، زبر شدن تاندون‌ها یا چسبندگی در بافت‌های پیوندی ممکن است در حین حرکت باعث ایجاد صدای ترق و تروق یا ساییدگی کریپتاسیون شود. بافت‌های پیوندی مانند حرکات شانه می‌توانند کشیده شوند، دوباره بجای خود بازگردند و صدا‌هایی ایجاد کنند.

 

حرکت دیسک:

حرکت دیسک در داخل مفصل فاست نخاعی ممکن است باعث ایجاد صدا شود. کریپتاسیون معمولا با افزایش سن افزایش می‌یابد و ممکن است هنگام حرکت در فاست، کمتر (ایجاد سستی) یا بیشتر (بی ثباتی) ایجاد شود.

نظر شما:

security code