تولید برق در گیلان بیشتر از مصرف است


۱۳۹۸/۰۳/۲۳ - ۱۲:۴۹ | کد خبر: ۲۴۷۶ چاپ
تولید برق در گیلان بیشتر از مصرف است

مدیرعامل برق منطقه ای گیلان گفت: ظرفیت تولید نامی انرژی برق در استان گیلان 2826 مگاوات است که می توان گفت میزان تولید استان بیشتر از میزان مصرف است و خوشبختانه گیلان با این ظرفیت می تواند انرژی را به استان های مجاور تبادل یا صادر کند.

به گزارش پایگاه خبری کلانشهر و به نقل از ایسنا، عظیم بلبل آبادی امروز در دیدار با مجمع نمایمدگان گیلان که با حضور مدیران کل آب منطقه ای، توزیع برق و جهادکشاورزی در سالن جلسات برق منطقه ای برگزار شد، اظهار کرد: صنعت برق از سه بخش «تولید»، «توزیع» و «انتقال و فوق توزیع» در راستای تامین انرژی مشترکین تشکیل شده است.

مدیرعامل شرکت سهامی برق منطقه ای گیلان با بیان اینکه خوشبختانه در سطح استان 8 نیروگاه بزرگ و کوچک با تنوع سیکل ترکیبی، آبی و بادی داریم، افزود: ظرفیت نامی نیروگاه های مذکور 2 هزار و 826 مگاوات است؛ به زودی هم یک نیروگاه با ظرفیت 25 مگاوات با اعتبار 100 میلیارد تومانی و با سرمایه گذاری بخش خصوصی در منطقه آزاد انزلی به بهره برداری می رسد.

 

بلبل آبادی افزود: در سال گذشته بیشترین مصرف استان در روز 9 مرداد ماه به ظرفیت هزار و 835 مگاوات بوده که در مقایسه با ظرفیت تولیدی 2826 مگاوات می توان گفت میزان تولید استان بیشتر از میزان مصرف است و خوشبختانه گیلان با ظرفیت خوبی که در تولید دارد می تواند انرژی را به استان های مجاور تبادل یا صادر کند.

مدیرعامل شرکت سهامی برق منطقه ای گیلان با اشاره به اینکه در سال 97 و چند ماه نخست امسال توانستیم 480 مگاوات آمپر به ظرفیت نامی پست های انتقال و فوق توزیع استان اضافه کنیم، تصریح کرد: بار مالی این پروژه ها حدودا 150 میلیارد تومان بوده است که در این مدت رشد حدودا 7 درصدی را تجربه کردیم.

وی ادامه داد: برای اینکه مشکلات استان گیلان را در بخش انرژی تحت پوشش قرار دهیم، در نیمه دوم سال97 حدود 300 پروژه را به مناقصه گذاشتیم که بخشی از آنها تا مرحله عقد قرارداد هم پیش رفته اند، در حال حاضر هم پیش پرداخت انجام می گیرد که بیش از 65 میلیارد تومان خواهد بود.

بلبل آبادی اضافه کرد: علی رغم همه اقدامات انجام گرفته، نیاز است تا سرمایه گذاری  مناسبی برای سال های آینده اتفاق بیافتد در همین راستا 18 پروژه را تا سال 1400 برنامه ریزی کردیم که به اعتباری حدود یک هزار و 133 میلیارد تومان نیاز دارد. همچنین تعدادی پروژه را هم برای سال های 1400 تا 1405 برنامه ریزی کردیم که به اعتباری بالغ بر یک هزار و 400 میلیارد تومان نیاز دارد.

وی با اشاره به خرید 8 ترانسفورماتور جدید گفت: به پیشنهاد شرکت توانیر پروژه های دیگری را هم تعریف کردیم که تمام این اقدامات سرمایه گذاری اصلی و اساسی را در استان تحت پوشش قرار نمی دهد.

مدیرعامل شرکت برق منطقه ای گیلان گفت: در سفر اخیر رئیس جمهور 70 میلیارد تومان پروژه تعریف شد که 35 میلیارد تومان برای سالجاری و 35 میلیارد تومان هم برای سال 99 است، انتظار داریم با کمک نمانیدگان محترم این اعتبار هر چه زودتر تخصیص یابد.