برای اولین بار در ایران؛

انیمیشن «پوتین» از گیلان به اسکار دانشجویان جهان در آمریکا راه یافت/تصاویر


۱۴۰۱/۰۵/۳۱ - ۱۵:۴۴ | کد خبر: ۲۵۰۳۲ چاپ

انیمیشن کوتاه «پوتین» کاری از هنرمندان گیلانی به عنوان اولین انیمیشن کوتاه ایرانی به مرحله نهایی اسکار دانشجویی راه یافت.

انیمیشن «پوتین» از گیلان به اسکار دانشجویان جهان در آمریکا راه یافت/تصاویر
کلانشهر:رئیس انجمن سینما جوان رشت با اشاره به راهیابی انیمیشن کوتاه «پوتین» به اسکار دانشجویی اظهار کرد: این انیمیشن به کارگردانی «سید محسن پورمحسنی شکیب» و تهیه کنندگی انجمن سینمای جوانان ایران دفتر رشت ساخته شده است.
انیمیشن پوتین

مرتضی یوسف پور اضافه کرد: این انیمیشن پس از حضور در شورت لیست چهل و نهمین «اسکار دانشجویی» توانست به عنوان اولین انیمیشن کوتاه تولید ایران از دانشگاه پیام نور به عنوان فینالیست، برای جایزه اسکار رقابت کند.

وی با بیان اینکه اسکار دانشجویی از سال ۱۹۷۶ توسط آکادمی علوم و هنرهای سینمایی آمریکا در چهار بخش تجربی، مستند، داستانی و انیمیشن برگزار می‌شود، ادامه داد: روند بررسی فیلم‌ها نیز دقیقاً همانند جوایز اسکار توسط اعضای آکادمی انجام شده با این تفاوت که این جایزه تنها مخصوص فیلم‌های دانشجویی و فیلم‌سازانی است که مشغول به تحصیل در دانشگاه هستند.

 

یوسف پور با اشاره به اینکه تاکنون ۱۱ نفر از برندگان اسکار دانشجویی موفق به کسب جایزه اسکار و ۶۳ نفر نیز فقط کاندید شده‌اند، ادامه داد: رابرت زمکیس، باب سجت، اسپایک لی، تری پارکر، جان لستر و گرگ مارکس از جمله این افراد هستند.

وی به خلاصه داستان انیمیشن «پوتین» (چکمه) اشاره کرد و افزود: پرنده‌ای در شهری جنگ‌زده که در آن چیزی جز اجساد مرده نیست، به دنبال غذا می‌گردد تا به جوجه‌هایش غذا بدهد، اما هیچ چیز آن طور که به نظر می‌رسد ساده نیست.

از عوامل سازنده این انیمیشن می‌توان به نویسنده و کارگردان: سیدمحسن پورمحسنی شکیب، کارگردان هنری: پژمان ماله‌میر، تهیه‌کنندگان: انجمن سینمای جوانان رشت و سید محسن پورمحسنی شکیب، انیمیشن و استوری‌بورد آرتیست: پژمان ماله‌میر، طراح کاراکتر و پس‌زمینه: پژمان ماله‌میر، رنگ‌آمیزی: مریم جعفری، طراحی و ترکیب صدا: محمد زمان‌ثانی، فولی افکت: مریم یعقوبی و پخش‌کننده: درگاه فیلم ایران (علیمحمد اقبالدار) اشاره کرد.