جزئیات جدید از مراسم تشییع و خاکسپاری ابتهاج؛

پیکر «سایه» در راه وطن


۱۴۰۱/۰۶/۰۲ - ۱۵:۳۹ | کد خبر: ۲۵۱۰۶ چاپ

مراسم تشییع و خاکسپاری پیکیر هوشنگ ابتهاج روز جمعه در تهران و رشت برگزار خواهد شد.

پیکر «سایه» در راه وطن
کلانشهر: بعد از رأی دادگاه برای انتقال پیکر هوشنگ ابتهاج به ایران، بعد از ظهر امروز (چهارشنبه، دو شهریورماه) پیکر این شاعر فقید در حال انتقال به ایران است و مراسم تشییع او روز جمعه (چهارم، شهریورماه) از ساعت ۸ صبح در مقابل تالار وحدت برگزار می‌شود. پس از آن، با انتقال به رشت، بعدازظهر روز جمعه مراسم تدفین نیز در باغ محشتم رشت برگزار خواهد شد. 

پیکر استاد هوشنگ ابتهاج (سایه) از آلمان به ایران انتقال یافت.

خبرگزاری صدا و سیما از برلین، هم ساعت 17 امروز چهارشنبه دوم شهریورماه گزارش داد که سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در شهر فرانکفورت گفته است: پرواز حامل پیکر استاد ابتهاج، دقایقی قبل از فرودگاه فرانکفورت به ایران انجام شد.

 

دیروز دادگاهی در شهر کلن با انتقال پیکر استاد ابتهاج به ایران موافقت کرد.
طرح موضوع خاکسپاری استاد ابتهاج پس از آن در دادگاه مطرح شد که یکی از دختران وی خواستار خاکسپاری پیکر پدر در شهر کلن بود، اما سه فرزند دیگر به دنبال انتقال پیکر استاد به زادگاهش بودند.

امیرهوشنگ ابتهاج (هـ. ا.سایه) که در تیرماه ۱۴۰۱ به دلیل نارسایی کلیوی در بیمارستانی در شهر کلن آلمان بستری و تحت درمان قرار گرفته بود، بامداد چهارشنبه ۱۹ مرداد در ۹۵سالگی درگذشت.

قرار بود پیکر او چهارشنبه هفته گذشته به ایران منتقل و روز پنجشنبه و جمعه در تهران و رشت به خاک سپرده شود که با درخواست قضایی یکی از دختران او، این امر یک هفته به تعویق افتاد.

زنده یاد ابتهاج، سال ۱۳۰۶ در رشت متولد شد و در ۲۰ سالگی اولین کتابش را با نام «نخستین نغمه‌ها» منتشر کرد. او سرودن غزل را در کنار سرودن شعر در قالب های دیگر سنتی تجربه کرد. همچنین نمونه‌‎هایی از شعر نو در بین آثار این شاعر به چشم می‌خورد. شعر تصنیف مشهور «سپیده» که با عنوان «ایران ای سرای امید» شناخته می‌شود، از سروده‌های ابتهاج است.