رییس کل بانک مرکزی مطرح کرد؛

امکان پرداخت لحظه‌ای وجوه تا سقف ١۵ میلیون تومان/ وام فرزندآوری ١٠ روزه واریز می‌شود


۱۴۰۱/۰۶/۰۲ - ۱۸:۳۶ | کد خبر: ۲۵۱۱۳ چاپ

رییس کل بانک مرکزی اظهار داشت: از سال گذشته امکان پرداخت وام فرزندآوری در بودجه دیده شد و با توجه به اهمیت پرداخت این تسهیلات و دسترسی آسان مردم به آن، سامانه تسهیلات قرض‌الحسنه فرزندآوری طراحی شد و از اردیبهشت ماه در دست اجرا است.

امکان پرداخت لحظه‌ای وجوه تا سقف ١۵ میلیون تومان/ وام فرزندآوری ١٠ روزه واریز می‌شود
کلانشهر:علی صالح‌آبادی در مراسم رونمایی از سامانه پرداخت لحظه‌ای ( پل) و سامانه تسهیلات قرض‌الحسنه فرزندآوری اظهار داشت: از ابتدای امسال تا ابتدای شهریورماه ١١۴ هزار میلیارد ریال تسهیلات قرض‌الحسنه فرزندآوری پرداخت شده‌ و سیاست بانک مرکزی سهولت دسترسی مردم به خدمات شبکه بانکی بوده از این رو این سامانه را طراحی کردیم. 

وی ادامه داد: از سال گذشته امکان پرداخت وام فرزندآوری در بودجه دیده شد و با توجه به اهمیت پرداخت این تسهیلات و دسترسی آسان مردم به این تسهیلات، سامانه تسهیلات قرض‌الحسنه فرزندآوری طراحی شد و از اردیبهشت ماه در دست اجرا است.

رییس کل بانک مرکزی گفت: مهمترین وثایق مورد نیاز در تسهیلات این است که متقاضی یا باید یک ضامن معتبر یا سفته به عنوان وثیقه ارایه کنند البته به بانک‌ها تاکید داشتیم اگر متقاضی معتبر که دارای اعتبار سنجی قابل قبولی است مراجعه کرد، برای آن دسترسی آسان‌تری را در نظر بگیرند. 

 

صالح‌آبادی ادامه داد: پس از تشکیل پرونده متقاضی ۴۵ روز مهلت برای تکمیل پرونده دارد و با تکمیل پرونده بانک‌ها باید تا ١٠ روز وجه را به حساب متقاضی تسهیلات قرض‌الحسنه فرزندآوری پرداخت کنند. 

وی گفت: این سامانه امکانی را فراهم می‌کند که متقاضی روند فرآیند را رصد کند و از سوی دیگر امکان رسیدگی برخط به شکایات متقاضیان وجود دارد از این رو متقاضیان این تسهیلات باید برای ثبت درخواست به این سامانه مراجعه کنند. 

رییس کل بانک مرکزی درباره سامانه پرداخت لحظه‌ای (پل) اظهارداشت: با راه اندازی این سامانه امکان جابه جایی ١٠ میلیون تومان از طریق اپلیکیشن‌های تلفن همراه و تا سقف ١۵ میلیون تومان از طریق مراجعه به شعب وجود دارد و در همان لحظه وجه به حساب شبا واریز می‌شود. 

صالح‌آبادی تاکید کرد: در حال حاضر زیرساخت‌های امضای الکترونیکی، سفته الکترونیکی، احراز هویت غیرحضوری، افتتاح حساب غیر حضوری و اعتبار سنجی غیر حضوری در شبکه بانکی فراهم است و ما از بانک ها انتظار داریم این خدمات بدون نیاز حضور در شعبه به مردم ارایه دهند.

وی همچنین با اشاره به انتشار صورت‌های مالی بانک‌ها گفت: اتفاق بزرگی در شفافیت نظام بانکی با انتشار صورت های مالی رخ داد و تا ٢٢ بهمن ماه صورت مالی یک بانک در قالب xbrl منتشر می‌شود و باید مابقی بانک‌ها صورت های مالی خود را در این قالب منتشر کنند.