عشق های «بد» و «آسیب زننده»


۱۴۰۱/۰۶/۱۳ - ۱۰:۳۵ | کد خبر: ۲۵۴۴۸ چاپ

عضو تیم تخصصی مهارت‌های زندگی در انجمن ازدواج و خانواده کشور با بیان اینکه بسیاری از افراد با تصور اینکه عاشق شده‌اند، ازدواج کرده و زندگی خود را آغاز می‌کنند، گفت: نباید اینطور فکر کرد که لزوما افراد از عشق آسیب نمی بینند چراکه بسیاری از زندگی‌ها از همین عشق‌های نادرست آسیب دیده‌اند و افراد صدمه‌های جبران ناپذیری را تجربه کرده‌اند.

عشق های «بد» و «آسیب زننده»
کلانشهر:دکتر ربابه نوری با تاکید بر اینکه پیش از ازدواج باید تمام شرایط را سنجید و به صرف عاشق شدن برای ازدواج اقدام نکرد، اظهار کرد: نباید به صرف اینکه عاشق شده‌ایم و با این تصور که عشق لزوما احساس خوبی است برای ازدواج اقدام کرد.

این هیات علمی دانشگاه خوارزمی با بیان اینکه افراد تصور می‌کنند از عشق آسیبی نخواهند دید، ادامه داد: واقعا گاهی عشق آسیب زننده است و افراد از عشق آسیب‌های جبران ناپذیری می‌بینند. به طوری که وقتی پس از ازدواج به مسیری که در رابطه مشترک طی کرده‌اند نگاه می‌کنند، متوجه می‌شوند به اشتباه تصور می‌کردند عاشق شده‌اند و آنچه تجربه کرده‌اند "آزار" و نه "عشق" بوده است.

به گفته این روانشناس بعضا افراد به صرف عواطف زیبای انسانی و عشق با یکدیگر ارتباط گرفته، ازدواج می کنند و پس از ازدواج متوجه می‌شوند چه ضربه‌های فراوانی از این رابطه خورده‌اند و مورد آزار و اذیت روانی قرار گرفته‌اند.

 

فرصت‌هایی که از دست می‌روند
 وی با بیان اینکه گاهی صدمه سنگین یک رابطه تا سالها بر روی زندگی افراد باقی می‌ماند، توضیح داد: در مواردی حتی افراد ۲۰ سال پس از جدایی و پایان دادن به زندگی مشترک همچنان شاهد عوارض روانی رابطه قبلی هستند. گاهی حتی نمی‌توانند ازدواج مجدد داشته باشند و فرصت تشکیل خانواده و ازدواج مجدد را از دست می دهند. گاهی  آسیب‌ها و ضربات سنگین روانی وارده به افراد در حدی است که به رفتارهای پر خطر نظیر مصرف مواد مخدر و یا اقدام به خودکشی روی می‌آورند و یا وارد رابطه ناسالم دیگری می‌شوند.

نوری معتقد است افراد پیش از ازدواج باید از طریق مشورت با متخصصان روانشناسی و مشاوره و یا با مطالعه کتب و منابع مفید اطلاعات خود را در زمینه سلامت روان بالا ببرند تا توصیف درست و واقعی از "عشق" و انتخاب درستی برای ازدواج داشته باشند.

عضو تیم تخصصی مهارت‌های زندگی در انجمن ازدواج و خانواده کشور، شور و هیجان عشق را تجربه‌ای زیبا و دوست داشتنی توصیف کرد و در عین حال این را هم گفت که عشق بسیار عمیق و فراتر از یک هیجان است.

این هیات علمی دانشگاه خوارزمی، تصریح کرد: چون عشق با بحث خانواده و دلبستگی در هم آمیخته است، موضوعی اساسی، جدی و فراتر از یک هیجان است. جنبه فیزیولوژیک عشق باعث می‌شود افراد به سمت یکدیگر کشیده شوند و با یک احتیاج آغاز می‌شود اما محدود به یک احتیاج نمی‌ماند. از این رو ضروری است آموزش‌های وسیعی به افراد در این راستا داده شود تا ملاک‌های حقیقی عشق را درک کنند. گاهی تصور می کنیم در رابطه‌ای عاشقانه قرار داریم اما در رابطه‌ای آزار دهنده هستیم.

این روانشناس معتقد است به دلیل آنکه مسائل روانشناختی در حوزه تجربیات هر روزه زندگی است، افراد تصور می‌کنند در این حیطه‌ها صاحب‌ نظر هستند و بی‌آنکه عمق ماجرا را به درستی بشناسند و درباره مسائل روانشناختی در بین منابع معتبر جستجو و مطالعه کنند، با همان تصورات اشتباه خود در زندگی رفتار می‌کنند.

نوری در پایان سخنان خود با بیان اینکه عشق جنبه برانگیزاننده دارد و از این رو افراد تمایل به عاشق شدن دارند، توصیه کرد: باید پیش از ازدواج آموزش‌های لازم در خصوص شناخت عشق‌های بد و آسیب زننده به افراد داده شود تا دختر و پسر با تصورات اشتباه خود اقدام به ازدواج نکنند.