مسئول واحد فراهم‌آوری اعضای پیوندی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی گیلان گفت: اهدا عضو سال جاری در این استان، جان ۳۱ بیمار نیازمند به پیوند عضو را نجات داد.

اهدا عضو در گیلان امسال ۳۱ نفر را جان دوباره بخشید
کلانشهر: دکتر سیامک ریماز افزود: اهدا عضو از ابتدای سال تاکنون منجر به پیوند کلیه به ۱۸ بیمار مبتلا به نارسایی کلیوی و ۱۳ بیمار دچار نارسایی کبدی شده‌است.

وی با بیان اینکه در این مدت ۱۷ مورد اهدای عضو در استان انجام شده است، گفت: سال گذشته در مجموع ۲۴ مورد اهدای عضو در این استان انجام گرفت.

این مسئول عنوان کرد : از سال ۸۷ تاکنون نیز ۲۰۹ مورد اهدای عضو در این استان انجام شده است.

 

وی اظهار داشت: هم اکنون حدود ۳۵۰ بیمار نیازمند پیوند کلیه و ۳۰ بیمار نیازمند پیوند کبد در استان گیلان در لیست انتظار پیوند هستند.

وی اضافه کرد: با توجه به لیست‌های در انتظار پیوند توجه به فرهنگ‌سازی در زمینه اهدای عضو بیماران دچار مرگ مغزی اهمیت بسزایی دارد، از این‌رو این مهم از اولویت‌های سازمان‌ها و نهادهای فرهنگی استان محسوب می‌شود.

واحد فراهم‌آوری دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی گیلان، از سال ٩٣ بعد از کسب مجوزهای لازم از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی آغاز بکار کرد، این واحد مستقر در بیمارستان رازی رشت با حضور کارشناسان آماده پاسخگویی به سوالات علاقمندان در مورد فرآیند اهدای عضو و دریافت کارت اهدای عضو به صورت حضوری است.  

تایید مرگ مغزی توسط چهار متخصص شامل بیهوشی، متخصص مغز و اعصاب، جراح مغز و اعصاب، داخلی و متخصص پزشکی قانونی انجام می‌شود و در کنار این مراحل در صورت رضایت خانواده اهدای عضو صورت می گیرد.

اعلام رضایت برای پیوند اعضا از سال ۱۳۸۷ در گیلان انجام می‌شود؛ باربد چمن‌زیبای کودک چهار ساله اولین اهدا کننده عضو در گیلان است که با رضایت خانواده کلیه اش به مردی ۴۲ ساله پیوند زده شد.  

هرفرد مرگ مغزی در صورتی که خانواده اش خیلی زود برای اهدای عضو رضایت دهند، می‌تواند جان حداقل هشت تا ۵۳ نفر را نجات دهد؛ بر اساس آمارها هر ۱۰ دقیقه یک نفر به فهرست انتظار برای پیوند عضو اضافه می‌شود، هر دو ساعت یک نفر به خاطر نرسیدن عضو پیوندی جان خود را از دست می دهد.  

کلیه‌ها، قلب، کبد، پانکراس، روده، ریه، استخوان، مغز استخوان و برخی بافت‌های بدن از جمله پوست و قرنیه چشم، تاندون، غضروف و دریچه قلب از پیوندهای متداول است.

قانون پیوند اعضاء، فروردین ماه ۱۳۷۹ در مجلس شورای اسلامی به‌ تصویب رسید؛ براساس این قانون، اعضای بیماران فوت ‌شده یا بیمارانی که مرگ‌ مغزی آنان آشکار و مسلم شده را می ‌توان به ‌شرط وصیت بیمار یا موافقت ولی‌دم برای پیوند ‌به بیمارانی که ادامه حیاتشان به پیوند عضو بستگی دارد، استفاده کرد.