برنامه ریزی برای کشت کلزا در 9 شهرستان گیلان

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی گیلان گفت: قرار است سطح زیر کشت دانه روغنی کلزا در گیلان به بیش 7هزار هکتار برسد و این محصول علاوه بر شهرستان رودبار در 9شهرستان دیگر استان نیز کاشته شود.

به گزارش پایگاه خبری کلانشهر و به نقل از ایسنا، مسعود الماسی گفت: سطح زیرکشت در شهرستان رودبار از 100هکتار به حدود ۸۰۰هکتار رسید که در مقایسه با پارسال 8برابر شده است.

وی افزود: پیش بینی می شود امسال 700تا 800 تن دانه روغنی کلزا به ارزش حدود 3میلیارد تومان از این زمین ها برداشت شود.

الماسی اضافه کرد: قرار است سطح زیر کشت دانه روغنی کلزا در گیلان به بیش 7هزار هکتار برسد و این محصول علاوه بر شهرستان رودبار در 9شهرستان دیگر استان نیز کاشته شود.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی گیلان گفت: برای افزایش سطح زیر کشت این محصول در گیلان قرار است علاوه بر زمین های پشته، در زمین های شالیزاری پس از برداشت محصول برنج، به عنوان کشت دوم کاشته شود.

وی با بیان اینکه توسعه سطح زیر کشت این دانه روغنی به عنوان یک محصول استراتژیک در گیلان به عنوان بخشی از برنامه‌های وزارت جهاد کشاورزی در کشور محسوب می شود، افزود: با توسعه کشت این دانه روغنی و استحصال روغن آن در استان ها، بخشی از روغن مورد نیاز کشور تامین شده و نیاز به واردات روغن کمتر می شود.

الماسی با اشاره به اینکه تفاله دانه کلزا پس از روغن گیری به عنوان علوفه دام مصرف می شود، گفت: کشت کلزا سبب افزایش حاصلخیزی خاک و افزایش تولید محصول بعدی می شود. 

به اشتراک بگذارید:

نظر شما:

security code