جزئیاتی تازه از انفجار مرگبار اتوبوس زائران در نزدیکی پمپ بنزین شوملی عراق؛

۱۱ ایرانی فوت کردند/اجساد سوخته اند


۱۴۰۱/۰۶/۲۰ - ۱۸:۵۴ | کد خبر: ۲۵۷۴۱ چاپ

یک دستگاه اتوبوس در مرکز شمالی عراق در پمپ بنزین دچار انفجار شد. این اتفاق حدود ۳۰ مصدوم و ۱۱ فوتی بر جای گذاشت. بین مصدومین چند زائر ایرانی وجود دارد.

۱۱ ایرانی فوت کردند/اجساد سوخته اند
کلانشهر : معاون حج و عمره مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال‌احمر دراین‌باره گفت:‌ برخورد سه دستگاه وسیله نقلیه با یکدیگر موجب وقوع این حادثه شده است. برابر گزارش‌های دریافتی یک دستگاه مینی‌بوس در حال حرکت در مسیر بوده که در نزدیکی یک پمپ بنزین با یک دستگاه ون  برخورد کرد. پس از آن هم ون به دلیل آنکه کپسول گاز در آن قرار داشته دچار انفجار شده و با کامیونی که جلوتر قرار داشته برخورد کرده است.(بیشتر بخوانید)

همه ۱۱ قربانی انفجار ون زائران در بابل عراق ایرانی بودند/ توضیحات سفیر ایران در عراق

طاهر درودی با بیان اینکه درپی این حادثه آمبولانس‌های اورژانس عراق به محل اعزام شدند، گفت: آمبولانس‌های جمعیت هلال احمر نیز در محل حاضر شده و به حالت آماده‌باش درآمدند. همچنین برای کربلا هم اعلام آماده‌باش دادیم و یک دستگاه اتوبوس آمبولانس به محل اعزام شد. 

درودی گفت متاسفانه درپی این حادثه ۱۱ نفر فوت و ۳۰ تن مصدوم شدند،  برابر قوانین کشور عراق مصدوم شدگان به بیمارستان منتقل شده و در آنجا باید تعیین تکلیف شوند، از این رو حادثه‌دیدگان این حادثه نیز به بیمارستان دیوانیه عراق منتقل شدند. 

 

معاون مرکز پزشکی جمعیت هلال احمر ایران درباره اینکه چه تعداد از ۴۱ کشته و مصدوم این حادثه ایرانی بودند، گفت: با توجه به سوختگی اجساد، تا افراد فوتی تعیین هویت نشوند امکان اعلام تابعیت آنها وجود ندارد و نمی‌توان اطلاعات دقیقی در این خصوص داد. زائران مصدوم دچار سوختگی شدید بودند و در شرایط تعین تکلیف نبودند. اما تعدادی هم وضعیت بهتری داشتند که ایرانی بودند.

 وی درباره اینکه آیا انفجار در پمپ بنزین رخ داده بود یا خیر گفت:‌ این انفجار در نزدیکی پمپ بنزین رخ داده اما عمده‌ترین علت انفجار کپسول گاز داخل خودروی ون بوده است.

 درودی درباره انتقال زائران آسیب‌دیده ایرانی به داخل کشور نیز اظهارکرد:‌ برابر قوانین کشور عراق بیماران باید در بیمارستان عراقی تعیین تکلیف بشوند، پس از آن این افراد با اتوبوس آمبولانس به داخل کشور منتقل خواهند شد.

سفیر ایران در عراق نیز گفت: بر اثر برخورد یک ون با یک تانکر حمل سوخت در منطقه شوملی در استان بابل ۱۱ نفر از افراد سوار بر ون کشته شده اند و سه نفر از آنها زنده اما مصدوم هستند.