شکنجه کودک پنج ساله در کارواش


۱۳۹۸/۰۴/۰۴ - ۱۱:۴۳ | کد خبر: ۲۵۹۰ چاپ
شکنجه  کودک پنج ساله در کارواش

خبر کوتاه بود و وحشتناک، "کودک پنج ساله بی سرپرستی در یک کارواش در شهر بوشهر محبوس بوده و مورد آزار و اذیت جسمی و روانی قرار می‌گرفته است…"

به گزارش پایگاه خبری کلانشهر و به نقل از ایسنا، روز گذشته خبری مبنی بر زندانی و شکنجه شدن کودکی در انباری یک ماشین شویی در فضای مجازی و رسانه‌ها منتشر شد. خبر می‌رسد که اکنون کودک مورد شکنجه توسط مأموران نجات یافته و تحویل بهزیستی داده شده است.

کودک پنج ساله است، با آثار ضرب و جرح و شکنجه بر تن نحیفش، او حالا در بیمارستان خلیج فارس بوشهر بستری است و اوقات سختی را می‌گذراند. طبق گفته‌های شاهد ماجرا این پسربچه از ناحیه سر، دست و دندان دچار آسیب‌های جدی شده است.

 

اولین نقاشی این کودک پس از رهایی طرحی از خودش بوده که از سقف آویزان شده است…

بر اساس گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان بهزیستی در خصوص این پرونده که در سایت این سازمان منتشر شده است بر حسب گزارش صورت گرفته به مرکز اورژانس اجتماعی ۱۲۳ مبنی بر یک مورد کودک آزاری در یک کارواش در شهر بوشهر، نیروهای اورژانس اجتماعی بهزیستی با اخذ مجوز قضائی و با همراهی نیروی انتظامی به آنجا مراجعه کرده و با کودکی مواجه شدند که متأسفانه مورد اذیت و آزار جسمی و روانی قرار گرفته بود.

بلافاصله کودک به بهزیستی ارجاع و در بیمارستان بستری شده و در این زمینه، با پیگیری‌های بهزیستی آزمایش‌ها و معاینات لازم، انجام و روند درمان جسمی و روانی وی آغاز شده است.

همچنین در خصوص امور قضائی و رفتار مجرمانه حادث شده، پیگیری‌های لازم اعم از حضوری و مکاتبه‌ای با دادستان، فرمانداری، دفتر حمایت از کودکان دادگستری، اداره آگاهی و… صورت گرفته است.

در همین راستا، ضمن تمهید شرایط مراقبتی، نگهداری، تحصیل و حمایت‌های روانی - اجتماعی، این اداره کل یک نماینده حقوقی و یک روانشناس را به طور ویژه برای پیگیری این پرونده تعیین کرده است.

همچنین مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری بوشهر در واکنش به این خبر گفت: طی صحبت با مدیر کل بهزیستی استان مقرر شده تا اقدامات حمایتی در خصوص این کودک صورت بگیرد و در خصوص اقدامات قضائی نیز مقدمات تشکیل پرونده علیه متهمان صورت پذیرفته و در مرحله تحقیقات مقدماتی است.

عباس برزگر زاده تاکید کرد: نسبت به این مسئله فوق العاده بغرنج اقدامات لازم توسط دستگاه‌های ذیربط پیگیری خواهد شد و همچنین اقدامات حمایتی توسط بهزیستی و اقدامات قضائی توسط دادگستری انجام می‌شود.

وی ادامه داد: حتی المقدور تمام مراحل پرونده به اطلاع مردم رسانیده می‌شود، به این دلیل که قانون مجازات اسلامی علنی نمودن برخی جرایم را اجازه نمی‌دهد، ولی تا جایی که امکان قانونی دارد این کار را انجام خواهیم داد.

به گفته روابط عمومی و امور بین الملل دانشگاه علوم پزشکی بوشهر، این کودک در حال حاضر در بیمارستان شهدای خلیج فارس بستری و تحت درمان است. کودک مذکور از ناحیه سر و دست آسیب دیده و توسط متخصصان در حال درمان است و در بیمارستان کلیه اقدامات به صورت ویژه برای این کودک انجام می‌شود.

مطابق با تعریف سازمان جهانی بهداشت کودک آزاری عبارت است از هر گونه بدرفتاری فیزیکی و یا عاطفی، سوءاستفاده جنسی، غفلت یا رفتار همراه با بی‌توجهی یا استثمار تجاری یا سایر انواع استثمار، که منجر به آسیب واقعی یا احتمالی به سلامت، بقا، رشد یا کرامت کودک در زمینهٔ روابط یا مسئولیت، اعتماد یا قدرت شود.

در ایران نیز طبق ماده ۱۱ «لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان» هر کس مرتکب قتل عمد یا ضرب و جرح عمدی کودک یا نوجوان شود و به هر علتی قصاص نشود، علاوه بر پرداخت دیه طبق مقررات، حسب مورد به بیش از دو سوم حداکثر مجازات مقرر قانونی محکوم خواهد شد.