۱۲ اثر میراث معنوی گیلان ثبت ملی شد


۱۳۹۸/۰۴/۰۵ - ۱۱:۲۰ | کد خبر: ۲۶۰۰ چاپ
۱۲ اثر میراث معنوی گیلان ثبت ملی شد

مدیرکل میراث فرهنگی گیلان از ثبت ۱۲ اثر میراث معنوی استان گیلان در فهرست آثار ملی خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری کلانشهر و به نقل از ایسنا، شهرود امیر انتخابی با اعلام این خبر گفت: در جلسه کمیته ثبت آثار ناملموس کشور که با حضور اعضای کمیته عالی سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری برگزار شد، ثبت 12 عنوان اثر ناملموس استان گیلان در فهرست میراث ملی کشور مورد موافقت قرار گرفت.

وی با اشاره به ارائه ۱۲ پرونده از سوی استان گیلان، ادامه داد: پس از بررسی آثار میراث معنوی توسط داوران همایش مورد تأیید قرار گرفت که در نتیجه واجد ارزش ثبت ملی شناخته شد.

 

امیر انتخابی افزود: پرونده‌های الکاوه بازی، بازی مرغانه جنگ، آئین کت را گیشه، مهارت جوراب بافی گیلان، مهارت پخت تیان حلوا خشکبیجار، خورش ترش واش، سیاه پلو لنگرود، بادمجان شکم پر، پنیر برشته، کال کباب، باقلاوابیج، مهارت نوغانداری و ابریشم کشی سنتی از جمله این پرونده‌ها بود.

وی همچنین گفت: پس از ثبت یک اثر ناملموس در فهرست میراث ملی کشور، ضرورت دارد همه ساله نسبت به برگزاری جشنواره‌های استانی و محلی در پیوند با احیاء و زنده نگه داشتن آئین، سنت یا شیوه سنتی آماده‌سازی یک نوع خوراک در گستره محلی، روستا، شهر یا شهرستان اقدام شود.

امیر انتخابی ضمن لزوم توجه به تشکلهای مردم نهاد افزود: تشکل‌های مردم نهاد نیز می‌بایست با فعالیت‌ها در این حوزه‌ها، نسبت به معرفی و شناسایی این دسته از آثار و مواریث ارزشمند معنوی که محصول ارزشگذاری و همت گذشتگان است، تلاش کنند.

 

نظر شما:

security code