یک اپیدمیولوژیست با اشاره به اظهارات سران برخی کشورها، مبنی بر پایان پاندمی کرونا، گفت: سازمان جهانی بهداشت اخیرا اعلام کرد که داریم خط پایان پاندمی را می‌بینیم و زمانیکه خط پایان را می‌بینیم باید سرعت‌مان را برای مقابله با کرونا بیشتر کنیم، وگرنه می‌بازیم.

اما و اگرها درباره پایانِ کرونا / قضاوتِ شرایط بیماری در ایران تا نیمه مهرماه
کلانشهر:دکتر مسعود یونسیان درباره برخی ادعاها از سوی برخی کشورها مبنی بر پایان پاندمی کرونا از جمله رییس جمهور آمریکا، گفت: در این زمینه اظهارات هیچ رییس جمهوری ملاک نیست، بلکه اظهار نظر مراجع بین‌المللی علمی در این باره ملاک است. سازمان جهانی بهداشت هر چهارشنبه یک گزارش هفتگی ارائه می‌دهد که وضعیت را بیان می‌کند. البته دبیرکل سازمان جهانی بهداشت در روزهای اخیر اعلام کرد که ما داریم خط پایان پاندمی را می‌بینیم و زمانیکه خط پایان را می‌بینیم باید سرعت‌مان را برای مقابله با کرونا بیشتر کنیم، وگرنه می‌بازیم.

وی با بیان اینکه بنابراین نه‌تنها آنطور که برخی ادعا می‌کنند، از نظر سازمان جهانی بهداشت کار تمام شده نیست، بلکه نظر WHO این است که اکنون که ویروس ضعیف شده باید حمله نهایی را برای پایان آن انجام داد، افزود: بنابراین خوش‌بینی که برخی کشورها مانند رییس جمهور آمریکا داشتند، چیز مثبتی تلقی نمی‌کنم. اتفاقا یک واریانت جدید BA۴.۶ از خود آمریکا توسعه پیدا کرده و نمی‌دانم چطور وقتی یک واریانت جدیدی که اعلام شده قدرت سرایت‌پذیری بیشتری هم دارد، از خود کشور آمریکا گزارش شده و آن را تشخیص داده‌اند، چطور اینقدر راحت پایان پاندمی را اعلام می‌کنند
یونسیان درباره وضعیت کرونا در کشورمان نیز گفت: در عین حال هر کشوری را باید با شرایط خودش رصد کرد. شرایط ما به این صورت است که با توجه که مسافرین از اربعین بازگشتند و از طرفی برخی زائران به مشهد رفتند و در حال بازگشت هستند و از طرفی هم در آستانه بازگشایی مدارس و دانشگاه‌ها هستیم، تا پایان مهر و حداقل تا ۱۵ مهر ماه نمی‌توانیم قضاوتی درباره آینده و وضعیت بیماری در کشور انجام دهیم.  

وی تاکید کرد: باید اوضاع را به منوال قبل تلقی کنیم و باید همان مراقبت‌ها را انجام دهیم و پروتکل‌های بهداشتی را همچنان رعایت کنیم. بعد از نیمه مهر ماه می‌توان گفت که آیا این تماس‌ها و جابجایی‌ها منجر به افزایش بیماری شده است یا خیر؟. چراکه دو هفته بعد از هر تغییری، کرونا خودش را در ابتلا نشان می‌دهد و زمانیکه روند ابتلا را مشاهده کنیم، می‌توانیم بهتر درباره شرایط ادامه پاندمی در کشور صحبت کنیم. به نظر می‌رسد که محتاطانه‌ترین کار این است که تا ۱۵ مهر ماه مداخله جدیدی در زمینه کاهش مراقبت‌ها و حساسیت‌ها نداشته باشیم.  

یونسیان همچنین اظهار کرد: روند فعلی کرونا در کشور به طور خوبی کاهشی است و امیدواریم همین روند ادامه یابد.  

نظر شما:

security code