رییس مرکز فناوری سلامت دانشگاه علوم پزشکی گیلان خبر داد:

تولید 5 محصول فناورانه حوزه سلامت در گیلان


۱۳۹۷/۰۹/۲۸ - ۱۴:۳۸ | کد خبر: ۲۶۳ چاپ
تولید 5 محصول فناورانه حوزه سلامت در گیلان

رییس مرکز فناوری سلامت دانشگاه علوم پزشکی گیلان، گفت: ایجاد 120 شغل غیردولتی و تولید 5 محصول فناورانه در حوزه مواد غذایی، تجهیزات پزشکی و گیاهان دارویی از دستاوردهای حایز اهمیت این مرکز در گیلان است.

به گزارش پایگاه خبری کلانشهر و به نقل از ایسنا، مصطفی گل‌شکن با بیان اینکه این مرکز، اولین و تنهاترین مرکز فناوری دانشگاهی در حوزه سلامت در استان است، اظهار کرد: یکی از اهداف مهم مرکز فناوری‌های پیشرفته پزشکی، حمایت از هسته‌ها و واحدهای فناور در جهت تولید محصولات حوزه سلامت و تجاری سازی آنها است.

وی افزود: در این راستا تولید 5 محصولات فناورانه سلامت در زمینه تجهیزات پزشکی، مواد غذایی، گیاهان دارویی و همچنین فروش محصولات دانش بنیان، از دستاوردهای حایز اهمیت این مرکز است.

گل شکن در ادامه از ساخت آزمایشگاه‌های مجهز در این مجتمع خبر داد و تصریح کرد: این آزمایشگاه‌ها با 80 درصد پیشرفت فیزیکی، در زمینه بایوتکنولوژی، نانوتکنولوژی و ژنتیک فعالیت دارند و از تجهیزات منحصر به فردی برخوردار هستند و به زودی به مرحله بهره برداری می‌رسند.

وی هدف واحد تحقیق و توسعه صنایع این مرکز را بهبود فرایند تولید عنوان کرد و افزود: این مرکز آمادگی کامل دارد تا در مراکز تولید صنایع، بخش تحقیق و توسعه صنایع راه‌اندازی کند.

رییس مرکز فناوری سلامت دانشگاه علوم پزشکی گیلان ادامه داد: دفتر کانون شکوفایی این مجتمع، از ایده‌های نوآورانه برای تولید محصولات سلامت محور، حمایت می‌کند، در این زمینه، چرخه علم و فناوری از ایده تا تولید محصول، پیش بینی شده است.

وی ادامه داد: با توسعه فعالیت‌ها در این مجتمع، هم اکنون مراکز رشد، در ۳ حوزه داروسازی، بهداشت و پیراپزشکی، به صورت تخصصی در حال فعالیت هستند.

گل شکن، فعالیت کارگروه ژنتیک این مجتمع را جلوگیری از به وجود آمدن نوزادانی با مشکلات ژنتیکی و نیز درمان بیماران متابولیکی عنوان کرد و یادآور شد: با انجام فعالیت‌های این کارگروه دیگر نیاز به انجام هزینه‌های گزاف آنالیز ژنتیکی نخواهد بود، خوشبختانه تجهیزات خوبی در این زمینه فراهم شده و خبرهای خوبی در راه است.

وی، رسالت ستاد توسعه سلول‌های بنیادی استان را ارایه روش‌های نوین درمانی برای بیماری‌های صعب‌العلاج خواند و ادامه داد: از اقدامات ارزشمند فعالیت هسته‌های فناور در این حوزه، تولید محصولاتی را با رویکرد سلول درمانی خواهیم داشت که بر این اساس، تحول قابل توجهی را در درمان بیماری‌های صعب العلاج در استان، شاهد خواهیم بود.

جهش 19 پله‌ای رتبه فناوری دانشگاه علوم پزشکی گیلان در سال گذشته 

رییس مرکز فناوری‌های پیشرفته پزشکی دانشگاه علوم پزشکی گیلان، با تشریح فعالیت‌های این مرکز در زمینه مطالعه، یکپارچه سازی، نظارت و مستندسازی فعالیت‌های فناوری سلامت، تاکید کرد: با توجه به چشم انداز این مرکز فناوری، که همان تولید ثروت از دانش در حوزه سلامت است، ساماندهی فرایندها، آموزش‌های کاربردی و برگزاری استارت آپ‌ها در حوزه سلامت، در دستور کار قرار دارد، در این خصوص در سال گذشته شاهد ارتقاء رتبه فناوری دانشگاه علوم پزشکی گیلان از رتبه 32 به 13 بوده‌ایم.

با توسعه فعالیت‌های فناورانه حوزه سلامت می توان به خودکفایی رسید 

وی با اشاره به شرایط کنونی اعمال تحریم‌ها در کشور، اظهار امیدواری کرد: با بسترسازی فعالیت‌های فناورانه حوزه سلامت، انجام حمایت‌های مادی و معنوی و جایگزینی روش‌های فناورانه بدون نیاز به تجهیزات و کیت‌های وارداتی، می توان به خود کفایی رسید.

گل شکن در بخش دیگری از سخنان خود از ساخت نمونه اولیه وسایل پرمصرف در زمینه تجهیزات پزشکی خبر داد و افزود: به زودی خط تولید صنعتی محصولاتی چون گاید وایر، پروکت، بانداژ نقره اندود و ... راه اندازی می‌شود و در این خصوص به خود کفایی در سطح استان خواهیم رسید.

وی با تصریح بر ماموریت محور بودن تفاهم نامه‌های همکاری مجتمع فناوری‌ها پیشرفته پزشکی دانشگاه، ادامه داد: علاوه بر پارک علم و فناروی، جهاد دانشگاهی البرز و صنایع دفاع، با دانشگاه شهید بهشتی در زمینه گیاهان دارویی و پزشکی قانونی در زمینه جایگزینی قرص برنج، تفاهم نامه همکاری امضا کرده‌ایم. در این خصوص قراردادهایی با اداره کل زندان‌ها، استانداری و پتروشیمی نیز منعقد شده است.

وی در ادامه با ارایه آماری از اختراعات حوزه فناوری سلامت گفت: تاکنون 5 اختراع داخلی و 4 داوری ادعای اختراع در زمینه مواد غذایی، تجهیزات پزشکی و IT سلامت در دفتر مالکیت فکری داشته‌ایم، بر این اساس؛ کامپوزیت مکمل‌های دارویی، در مرحله اولیه تولید قرار دارد.

گل شکن در پایان با اشاره به هدف پیشرو بودن در دانشگاه‌های نسل سوم، خاطرنشان کرد: ساختار اولیه این مرکز، در راستای افق چشم انداز دانشگاه نوشته شد، در این خصوص، با توجه به هدف و استراتژی مشخص و تعیین شده، تولید ثروت از طریق علم و کارآفرینی، در سرلوحه فعالیت‌های این مجتمع قرار دارد.