رئیس دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله، در ارتباط با اینکه چرا واکسن کرونا در کشور دیر به مرحله تولید رسید، نکاتی را متذکر شد.

چرا واکسن کرونا در ایران دیر تولید شد/ چه کسانی عجله نداشتند
کلانشهر:با شیوع پاندمی کرونا در دنیا، برخی کمپانی‌های بزرگ دارویی در جهان، شروع به تحقیقات برای ساخت واکسن این ویروس کردند. در همان زمان، در داخل کشور نیز برخی شرکت‌های دارویی و نهادهای دولتی، کار تحقیق برای ساخت واکسن کرونا را آغاز کردند. اما، سوالی که آن روزها در ذهن خیلی‌ها نقش بسته بود، این بود که چرا تولید واکسن کرونا در کشور، به کندی پیش رفت.

حسن ابوالقاسمی رئیس دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله به روند تولید واکسن کرونا در کشور اشاره کرد و در خصوص اینکه چرا پروژه‌های تولید واکسن کرونا در ایران، با تأخیر با مرحله تولید رسیدند، توضیحاتی ارائه داد.

وی در ابتدا با اظهار تأسف از اینکه در کشور ما هنوز به تحقیقات و محققین، آن طور که باید بها نمی‌دهند، گفت: وقتی یک پروژه تحقیقاتی به سرانجام نمی‌رسد، نباید محققین را ملامت کرد. بلکه باید به تحقیقات احترام گذاشت.

 

ابوالقاسمی افزود: یکی از انتقادات دوران کرونا، این بود که چرا واکسن سازان داخلی با هم متحد نشدند تا یک یا دو واکسن تولید کنند و چرا چند پلتفرم را انتخاب کردند

وی ادامه داد: ما مثل آمریکا دارای کمپانی‌های بزرگ نیستیم که بتوانند از پروژه‌ها در مرحله تولید حمایت کنند. در آمریکا، بر روی دو یا سه پروژه سرمایه گذاری کردند، چون کمپانی‌های بزرگ با سرمایه‌های عظیم دارند. اما در ایران، چنین کمپانی‌هایی وجود ندارد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله به روند تولید واکسن نورا اشاره کرد و گفت: اگر مرکز تحقیقات صنعتی سپاه از ما حمایت نکرده بود، پول نداشتیم که واکسن نورا را تولید کنیم.

وی افزود: به نظر من در شرایط فعلی کشور ما، خوب بود که چند مجموعه برای تولید واکسن کرونا اقدام کردند. زیرا، نمی‌توانستیم حول محور یک پروژه جمع شویم.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله با عنوان این مطلب که ممکن بود دو سه تا از پروژه‌ها به بن بست بخورد، گفت: زیرساخت‌ها در کشور ما آماده نیست که بتوان یک یا دو پروژه تحقیقاتی را حمایت کرد.

ابوالقاسمی تاکید کرد: در آینده با داشتن کمپانی‌های بزرگ قدرتمند، می‌توان به این موضوع ورود کرد که یک یا دو پروژه به مرحله تولید برسد.

وی افزود: ما سرعت لازم را که بایستی در سیستم نظارتی داشته باشیم، نداریم که حمایت شود. در مسیر تولید واکسن، سازمان غذا و دارو نظارت‌های سختگیرانه داشت، اما ظاهراً آنها عجله‌ای نداشتند که واکسن کرونا زودتر تولید شود. ما بودیم که عجله داشتیم زودتر به تولید برسیم.

ابوالقاسمی با عنوان این مطلب که سیستم حمایتی در کشور ما وجود ندارد، گفت: این سیستم باید بیرون از سازمان غذا و دارو باشد که از تولید حمایت کند. در حالی که مطلقاً چنین جایی برای حمایت وجود ندارد و این تولید کننده است که باید التماس کند.

وی افزود: در دو سال گذشته که مشغول واکسن نورا بودیم، حتی یکبار هم حمایت ندیدیم. باید یک جایی به عنوان حامی تولید کننده وجود داشته باشد.

ابوالقاسمی ادامه داد: سازمان غذا و داروی آمریکا (FdA)، برای تولید واکسن که حداقل ۸ سال زمان نیاز دارد، یک ساله مجوز داد و باعث شد اولین واکسن کرونا را تولید کنند. همین اتفاق باید در ایران می‌افتاد.

وی افزود: یکی از دلایل دیر آماده شدن واکسن کرونا در کشور، همین عدم حمایت بود. بایستی، یک توازن و تعادل در مسیر تولید وجود داشته باشد. سازمان غذا و دارو باید نقش نظارتی خودش را ایفا کند و ساز وکارهای حمایتی نیز در جای دیگری وجود داشته باشد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله با عنوان این مطلب که در تولید واکسن نورا حتی از سوی معاونت علمی ریاست جمهوری هم حمایت نشدیم و کسی با ما تماس نگرفت، گفت: فرض کنید اگر ما یک شرکت خصوصی بودیم، چگونه می‌توانستیم واکسن را تولید کنیم.

وی ادامه داد: ما که هیچ وابستگی خارجی نداشتیم، حمایت نشدیم اما کسانی که ارز گرفتند، بیشتر حمایت شدند. حتی یک ماه و نیم طول کشید تا واکسن نورا را از ما تحویل بگیرند.

ابوالقاسمی با بیان این موضوع که چنین تفکری از قدیم در وزارت بهداشت وجود نداشته که بخواهند از تولید داخلی حمایت کنند، افزود: متأسفانه نگاه درآمدزا به صورت ملی در وزارت بهداشت نبوده و برای کسب درآمد ارزی، مدیریت وجود ندارد و افراد این کاره نداریم.

وی گفت: وزارت بهداشت حداقل می‌تواند به اندازه هزینه‌های ارزی که دارد، درآمد ارزی داشته باشد.

نظر شما:

security code