اجرای 36 پروژه توسعه خطوط انتقال برق در گیلان

مدیر دفتر برنامه ریزی فنی و برآورد بار شرکت سهامی برق منطقه‌ای گیلان گفت: با اخذ مجوز از شورای اقتصاد؛ 36 پروژه با استفاده از تسهیلات بانک سرمایه گذاری زیرساخت‌های آسیایی در گیلان اجرا می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری کلانشهر و به نقل از ایسنا، عادل سلیمانی با بیان اینکه با استفاده از تسهیلات بانک سرمایه گذاری زیرساخت‌های آسیایی، 36 پروژه احداث و توسعه در بخش‌های انتقال، فوق توزیع و دیسپاچینگ اجرا خواهد شد، اظهار کرد: با استفاده از تسهیلات بانک سرمایه گذاری زیرساخت‌های آسیایی که به مبلغ 141 میلیون یورو می‌باشد تعداد زیادی از پروژه‌های زیربنایی شبکه انتقال و فوق توزیع استان به اجرا در خواهند آمد. بر اساس برنامه ریزی صورت گرفته با اخذ تسهیلات مذکور، در بخش 230 کیلوولت در خصوص احداث پست‌های رودبنه، دیلمان و سیادتی و توسعه پست‌های عضدی، لاکان، لوشان و همچنین خرید یک دستگاه پست سیار اقدام خواهد شد. 

مدیر دفتر برنامه ریزی فنی و برآورد بار شرکت سهامی برق منطقه‌ای گیلان افزود: در سطح ولتاژ 132 کیلوولت، توسعه پست‌های رستم‌آباد و منجیل و در سطح ولتاژ 63 کیلوولت احداث 6 پست جدید به همراه توسعه 10 پست موجود به اجرا در خواهد آمد. علاوه‌بر پست‌های مذکور، منابع مالی مورد نیاز برای اجرای 9پروژه خط جهت تقویت شبکه تامین برق استان به طول تقریبی 285 کیلومتر، تامین خواهد شد.

سلیمانی گفت: با توسعه شبکه، استفاده از سیستم‌های ارتباطی و کنترلی مدرن به منظور بهره برداری مناسب از شبکه اهمیت بیشتری خواهد یافت و احداث مرکز دیسپاچینگ فوق توزیع گیلان و احداث 540 کیلومتر فیبر نوری جهت برقراری ارتباط مناسب با پست‌های استان از دیگر برنامه‌هایی است که پس از اخذ تسهیلات مد نظر اجرایی خواهد شد.

وی در خصوص فرآیند دریافت تسهیلات، تصریح کرد: با توجه به محدودیت‌های وزارت نیرو در زمینه تامین نقدینگی مورد نیاز برای اجرای پروژه‌های صنعت برق و ضرورت توجه به راه‌های جدید تامین منابع مالی، شرکت سهامی برق منطقه‌ای گیلان به عنوان اولین شرکت در بین شرکت‌های برق منطقه‌ای کشور، موفق شد در آبان ماه سالجاری مجوز شورای اقتصاد را برای استفاده از تسهیلات مذکور اخذ کند. البته در راستای دریافت وام مذکور اخذ مجوز بانک مرکزی و سایر مجوزات قانونی نیز در دست اقدام است که به زودی خواهیم توانست به این مجوزات نیز دست پیدا کنیم. 

سلیمانی در خصوص اهداف دریافت تسهیلات از بانک توسعه زیرساخت آسیا افزود: با توجه به بحران خشکسالی در مناطق مرکزی کشور، استان گیلان از اهداف اصلی مهاجرت محسوب شده و بایستی زیرساخت‌های لازم بدین منظور فراهم شود.

وی گفت: ضمن اینکه با اخذ وام و اجرای پروژه‌های مد نظر، شاهد توسعه شبکه برق استان گیلان و ایجاد زیرساخت‌های لازم برای توسعه سرمایه گذاری در منطقه خواهیم بود. همچنین بسترهای لازم برای انتقال اضافه تولید نیروگاه‌های استان گیلان به شبکه سراسری فراهم خواهد شد و مشکل حبس تولید نیز حل خواهد شد. 

نظر شما:

security code