رشد 160 درصدی سرمایه گذاری در منطقه آزاد انزلی

در سه ماهه نخست سال‌جاری منطقه آزاد انزلی با جذب 4628 میلیارد ریال سرمایه گذاری مستقیم، موفق به رشد 160 درصدی سرمایه گذاری تحقق یافته در مدت مشابه سال گذشته شده است.

به گزارش پایگاه خبری کلانشهر و به نقل از روابط عمومی سازمان منطقه آزاد انزلی، در سه ماهه نخست سال‌جاری این منطقه با جذب 4628 میلیارد ریال سرمایه گذاری مستقیم تحقق یافته، موفق به رشد 160 درصدی در مقایسه با 1778 ریال سرمایه گذاری محقق شده در مدت مشابه سال گذشته شده است.

براین اساس طی این مدت برای تعداد 21 طرح سرمایه گذاری ارائه شده، از سوی معاونت اقتصادی و سرمایه گذاری سازمان، مجوز سرمایه گذاری صادر شد که در مقابل 17 مجوز صادره در سه ماهه ابتدایی سال 97، بیانگر افزایش 23.5 در این شاخص مهم ارزیابی عملکرد سازمان در زمینه تحقق دستورالعمل‌های اقتصاد مقاومتی در مناطق آزاد است.

 

از سوی دیگر میزان سرمایه گذاری اظهار شده 21 مجوز سرمایه گذاری صادره در منطقه آزاد انزلی از میزان 10409 میلیارد ریال فزونی گرفته و در برابر 7886 میلیارد ریال طرح سرمایه گذاری جذب شده در سال گذشته، نشان دهنده رشد 32 درصدی است.

در خصوص حوزه‌‌های فعالیت 21 مجوز فعالیت سرمایه گذاری صادره در سه ماهه اول سال 98 باید به زمینه‌هایی همچون ساخت واحدهای تولیدی، خدماتی، صنایع صادراتی، اقامتی، احداث هتل و مجتمع‌های مسکونی، صنایع های تک، نوآور، فناور و دانش بنیان و همچنین ایجاد مجموعه‌های تفریحی و گردشگری اشاره کرد.

بنابراین گزارش ثبات مدیریتی و تدوام برنامه‌ها و طرح‌های حمایتی و تشویقی سازمان، انعقاد تفاهم‌های متعدد با مناطق آزاد کشورهای حوزه دریای خزر و نهادهای ملی و استانی به منظور هماهنگی بیشتر جهت تسهیل و تسریع در مراودات بخش خصوصی، ارائه خدمات نمایشگاهی جهت بازاریابی محصولات تولیدی منطقه، حمایت از شرکت‌های نوآور، فناور و دانش بنیان، ایجاد مرکز شکوفایی شرکت‌های نوآور و دانش بنیان در کنار تشکیل کارگروه رونق تولید و توسعه صادرات به منظور رونق تولید در سالجاری از مهمترین دلایل تداوم مسیر رشد طی در سال‌های اخیر در شاخص‌ های مختلف اقتصادی و اقتصاد مقاومتی از سوی سازمان منطقه آزاد انزلی است.

از سوی دیگر این سازمان ظرف سال‌های اخیر با تکمیل و بهره برداری از زیرساخت‌هایی مانند مجتمع بندری کاسپین، مرکز نمایشگاه‌ها و همایش‌های بین‌المللی منطقه، تکمیل حلقه‌های مورد نیاز فعالیت اقتصادی در منطقه با حضور بورس کالا، بانک، صرافی و بیمه، به همراه فعال سازی کریدور شمال جنوب(نستراک) و ایجاد کریدور چین، قزاقستان، ایران به عنوان مسیر فرعی «یک کمربند،یک جاده» گام‌های موثری را به منظور رونق فضای کسب و کار در منطقه آزاد انزلی انجام داده است.