«سلامت روان» در کشور متولی ندارد


۱۴۰۱/۰۷/۲۰ - ۱۶:۱۵ | کد خبر: ۲۶۶۱۱ چاپ

رئیس سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور با بیان اینکه "سلامت روان" در کشور ما امری حاشیه‌ای است که برای آن زیر ساخت و برنامه‌ای وجود ندارد و نتیجه‌اش این می‌شود که آسیب‌های روانی - اجتماعی افزایش چشمگیری دارد، گفت: اصولا سلامت روان در کشور ما متولی ندارد و سازمان نظام روان شناسی و مشاوره کشور نیز متولی سلامت روان نیست چراکه در امر اجرا دخالتی ندارد.

«سلامت روان» در کشور متولی ندارد
کلانشهر:محمد حاتمی به مناسبت هفته جهانی «سلامت روان»، اظهار کرد: این روز فرصت مناسبی است به دلیل اهمیت مسأله سلامت روان خصوصا در شرایط پساکرونا درباره عدالت در سلامت روان بر اساس سیاستهای ابلاغی مقام معظم رهبری؛ در سیاست های کلی ابلاغی در بندهای مختلف قانون گذاران و برنامه ریزان موظفند درباره سلامت، همه جانبه از جمله جسمی، روانی، اجتماعی و معنوی، ارتقاء سلامت روان جامعه، ایجاد زیرساخت‌های لازم جهت ارتقاء سلامت روان، تحکیم بنیاد خانواده، اولویت پیشگیری بر درمان، آموزش، پژوهش، توسعه کمی و کیفی بیمه‌ها، رفع موانع تنش آفرین، ارتقاء شاخص‌های سلامت روان و... سیاست گذاری، قانون گذاری، برنامه ریزی و اجراء کنند، به گونه‌ای ک اگر سلامت روان " به عنوان محور اصلی "سلامت" موجب ارتقاء، نشاط اجتماعی، کارآمدی ملی و بهزیستی زندگی شود، خوب است.

وی با بیان اینکه ما بر اساس قانون، تشکیل استانداردها را تعیین می کنیم و بر اساس آن "مجوز" فعالیت می‌دهیم و نظارت می کنیم، ادامه داد: در معاونت بهداشتی وزارت بهداشت یک اداره کل سلامت روان وجود دارد که حد و حدودش همین است، در صورتی که حداقل یک معاونت سلامت روان با مسئولیت یک روان شناس می بایست، وجود داشته باشد. پزشک محوری در وزارت بهداشت اشتباه است. مسئولان وزارت بهداشت نباید "پزشک" باشند. بگذارید، متخصصین کار خودشان را انجام دهند. حداقل چهار معاونت در این وزارت خانه لازم است؛ معاونت سلامت جسمانی، معاونت سلامت روان ، معاونت سلامت اجتماعی  و معاونت سلامت معنوی از حوزه‌های مختلف که امور را در دست گیرند.

حاتمی معتقد است که افزایش آگاهی درباره سلامت روان حق همه شهروندان است، افزود: حق مردم است مهارت‌های زندگی از کودکستان تا دانشگاه آموزش داده شود. حق مردم است خدمات روان شناسی و مشاوره در دسترس آنها باشد. بیمه‌های پایه و تکمیلی وضع شود تا مردم بتوانند به روان شناس و مشاوره مراجعه کنند. روان شناس مدرسه و روان شناس خانواده در جامعه عملیاتی شود. مشاوره ازدواج، تحصیلی و شغلی باید هوشمند شود، اگر می‌خواهیم عدالت در سلامت روان داشته باشیم.

 

به گفته رئیس سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور،"نگاه سلامت محور" باید جایگزین نگاه درمان محور شود.

وی که در در برنامه‌ای رادیویی صحبت می‌کرد، افزود: تمام ظرفیت‌های ملی اعم از رسانه‌ها، حوزه‌ها، دانشگاه‌ها، مدارس و نهاد و سازمان‌ها در خدمت ارتقاء سلامت روان جامعه قرار گیرد. در تربیت نیروی انسانی کار آمد در حوزه "سلامت روان"در دانشگاه ها باید تغییرات اساسی ایجاد شود. دانشگاه‌ها اکنون نیروی متخصص و کار آمد مثل پزشکی تربیت نمی کنند.

حاتمی خاطر نشان کرد: در حوزه روان شناسی و مشاوره باید در برنامه‌های درسی تغییر ایجاد شود.۵۰ درصد دروس عملی شود. دانشجویان ما پس از فارغ التحصیلی حداقل مهارتها را برای فعالیت حرفه‌ای ندارند. مجبورند با پول گزاف در کارگاه‌ها و دوره‌ها شرکت کنند. همه گواه آن است که "عدالت در سلامت روان جامعه اجرا نمی شود، امیدوارم مسئولان ما این صحبت‌ها را جدی بگیرند. ‌شورای عالی انقلاب فرهنگی، مجلس شورای اسلامی، دولت ، وزارت بهداشت، وزارت علوم برای تحقق سیاست‌های کلی سلامت ابلاغی مقام معظم رهبری گام‌های جدی بردارند.

نظر شما:

security code