مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گیلان بیان کرد: طبق پیگیری امور مربوط به ماده ۹۸ برنامه ششم توسعه، بناهای تاریخی استان برای تبدیل به جاذبه‌های گردشگری به بخش خصوصی واگذار می شود.

بناهای تاریخی گیلان تبدیل به جاذبه گردشگری می شود
کلانشهر: ولی جهانی روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: تاکنون ۱۶ بنای تاریخی زیر نظر این اداره کل استان با کاربری های متعدد چون موزه، هتل، کافه موزه و رستوران تبدیل به جاذبه گردشگری شده است.

وی اظهار داشت: ۲۲۱ بنای تاریخی در اختیار ارگان‌های دولتی قرار دارد که اگر این دستگاه های اجرایی موافقت کنند بنای تاریخی تحت پوشش شان برای اقدام در این زمینه به سرمایه گذار خصوصی واگذار می شود.
وی ادامه داد: ساختمان‌های ثبتی از جمله فلاطوری، ابریشمی، مدرسه فروغ، مجموعه بناهای تاریخی شیلات مربوط به ماهیان خاویاری بندر کیاشهر، حمام تاریخی دیلمان برخی از این بناهای تاریخی هستند.
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گیلان عنوان کرد: از بالغ بر یک هزار و ۲۰۰ اثر ثبتی استان ۵۳۵ مورد بنای تاریخی است که ۲۲۱ بنا از این تعداد مجموعه‌های تاریخی دولتی است.
جهانی گفت: وظیفه ذاتی صیانت از مواریث ارزشمند فرهنگی علاوه بر این اداره‌کل بر عهده همه دستگاه‌ها و اقشار مختلف مردم است که همچون امانتداری امین، میراث گذشتگان را حفاظت و به آیندگان بسپاریم.
وی حفظ اصالت بنای تاریخی، معرفی فرهنگ بومی - محلی استان، گسترش مطالعات پژوهشی، تعریف کاربری متعارف و همگن با بنا، جذب گردشگر و ایجاد اشتغال پایدار را از اهداف اصلی برنامه ساماندهی آثار تاریخی عنوان کرد و بر لزوم بهره گیری و مشاوره از همه فرهیختگان، متخصصان و آحاد مردم به منظور صیانت از آثار و بناهای تاریخی ارزشمند تاکید کرد.  
گیلان پس از استان‌های قزوین، کرمانشاه و لرستان با بیش از ۵ هزار و ۲۰۰ اثر تاریخی شناسایی شده چهارمین استان به لحاظ تراکم بالای آثار تاریخی در کشور است.

نظر شما:

security code