نماینده جایکا در گیلان عنوان کرد:

استفاده از ظرفیت کارخانجات سیمان به جای زباله سوز


۱۳۹۷/۰۹/۲۸ - ۱۵:۱۰ | کد خبر: ۲۶۹ چاپ
استفاده از ظرفیت کارخانجات سیمان به جای زباله سوز

نماینده جایکا در گیلان، با بیان اینکه با توجه به هزینه بالای خرید زباله‌سوز، می‌توان از راهکارهای جایگزین مشابه که با موفقیت در دیگر کشورها آزموده شده، استفاد نمود گفت: بر این اساس، استفاده از ظرفیت کارخانجات سیمان می‌تواند برای استان گیلان راهگشا باشد.

به گزارش پایگاه خبری کلانشهر و به نقل از ایسنا، کیوان محدی در جلسه بررسی طرح تولید سیمان از پسماند که با حضور نماینده جایگاه برگزار شد، ضمن تقدیر از فعالیت‌های گروه کارشناسی جایکا در رابطه با پروژه مدیریت اکولوژیک تالاب انزلی، به تبیین اهمیت مدیریت پسماند در استان پرداخت.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان گیلان خاطرنشان کرد: امیدواریم با پایان یافتن پروژه یاد شده در سال جاری، همکاری‌های گیلان و جایکا در دیگر حوزه‌های موثر بر توسعه استان به ویژه موضوعات زیست محیطی ادامه یابد.

تومئو آئوکی، نماینده جایکا در گیلان نیز در ادامه، با تشریح فرایند تولید سیمان با استفاده از پسماند، اظهار کرد: یکی از مهمترین مخاطرات زیست محیطی استان گیلان، موضوع پسماند می‌باشد و استفاده از زباله‌سوز همواره به عنوان یکی از راهکارهای مواجهه با این مسئله در دستور کار مدیران مربوطه بوده است.

وی با بیان اینکه با توجه به هزینه بالای خرید زباله‌سوز، می‌توان از راهکارهای جایگزین مشابه که با موفقیت در دیگر کشورها آزموده شده، استفاد کرد گفت: بر این اساس، استفاده از ظرفیت کارخانجات سیمان می‌تواند برای استان گیلان راهگشا باشد.

نماینده جایکا در گیلان اضافه کرد: کارخانجات تولید سیمان با نصب برخی تجهیزات، این قابلیت را خواهند داشت تا با سوزاندن پسماند، بخشی از مواد اولیه مورد استفاده در تولید سیمان را استحصال نموده و با ترکیب آن با دیگر مواد معدنی، سیمان زیستی یا «Ecosement» تولید کنند.

آئوکی یادآور شد: با توجه به اینکه به طور متعارف، درجه حرارت مورد نیاز در فرایند تولید سیمان بسیار بیشتر از درجه حرارت تاسیسات زباله سوز است، این امکان وجود دارد تا با سوزاندن زباله در صنایع تولید سیمان، ضمن امحای آن، مواد اولیه مورد نیاز تولید سیمان را به دست آورد.

وی با تاکید بر این نکته که هزینه تولید سیمان به روش زیستی از هزینه تولید آن به روش متعارف پایین‌تر است، عنوان کرد: برای جلوگیری از انتشار گازهای سمی نظیر دی ‌اکسین که در زباله‌سوزها نیز تولید می‌شود، استفاده از فیلترینگ و سیستم‌های تصفیه ضروری است.

نظر شما:

security code