چه افرادی باید حتما واکسن آنفلوآنزا بزنند؟


۱۴۰۱/۰۸/۰۳ - ۱۲:۳۷ | کد خبر: ۲۷۰۱۱ چاپ

با آغاز فصل پاییز و زمستان ابتلا به بیماری های ویروسی بیشتر می شود اما امسال بیماری ویروسی آنفلوآنزا بیشتر شایع شده است که بهترین روش پیشگیری از این بیماری تزریق واکسن آنفلوآنزا است.

چه افرادی باید حتما واکسن آنفلوآنزا بزنند؟

کلانشهر مدیر گروه بیماری‌های عفونی دانشگاه علوم پزشکی البرز گفت: افرادی که قبلا به آنفلوآنزا مبتلا شده و علائم شدیدی را تجربه کرده‌اند حتما واکسن بزنند.

دکتر علیرضا سلیمانی درباره بیماری آنفلوآنزا گفت: علائم آنفلوآنزا طیف وسیعی دارد و در افراد متفاوت با علائم خفیف، متوسط تا شدید بروز می‌کند. علائم آنفلوآنزا از طریق عطسه، سرفه و تماس دست آلوده به صورت و بینی انتقال پیدا می‌کند و صحبت کردن با فرد آلوده در فاصله نزدیک نیز موجب انتقال بیماری می‌شود.

 

علائم بیماری آنفلوآنزا چیست؟
وی در خصوص علائم این بیماری گفت: علائم آنفلوآنزا بسیار شبیه سرماخوردگی، واکنش‌های فصلی و حتی کرونا است و شامل سرفه، عطسه، گلودرد، سر درد، بدن در د و تب است.

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی البرز تاکید کرد: برای پیشگیری از ابتلا به بیماری باید جلوی راه انتقال را بگیریم. در صورت حضور در مکان‌های پر تجمع از ماسک استفاده کنیم و از تماس دست آلوده به چشم و بینی خودداری کنیم و مرتب دست‌های خود را بشوییم. افراد در صورت ابتلا باید استراحت کافی داشته باشند و از مایعات گرم استفاده کنند.

دکتر سلیمانی در خصوص تزریق واکسن پیشگیری از آنفلوآنزا گفت: افرادی که قبلا به آنفلوآنزا مبتلا شده و علائم شدیدی را تجربه کرده اند حتما واکسن بزنند. افراد گروه‌های پر خطر شامل کودکان شش ماهه تا پنج ساله، افراد بالای ۶۰ سال، افرادی که بیماری‌های زمینه‌ای دارند و خانم‌های باردار حتما واکسن بزنند. پرسنل کادر درمان نیز در خط مقدم برخورد با بیماران قرار دارند و بهتر است واکسن بزنند. پس از تزریق واکسن حدودا دو هفته زمان لازم است تا واکسن در بدن تاثیر بگذارد.

وی خاطر نشان کرد: امسال آنفلوآنزا زودتر از حد انتظار در جامعه شیوع پیدا کرد و شاهد این هستیم که سایر بیماری‌های تنفسی نیز وجود دارند و بهتر است افراد همچنان در مکان‌های پر تجمع ماسک داشته باشند.