مراقب مامورنماهای قلابی باشید


۱۳۹۸/۰۴/۱۹ - ۱۲:۴۱ | کد خبر: ۲۷۲۴ چاپ
مراقب مامورنماهای قلابی باشید

سرپرست معاونت اجتماعی پلیس گیلان گفت: مراقب افرادی که تحت عنوان جعلی «مامور پلیس» اقدام به سرقت از شهروندان، گردشگران و اتباع خارجی می‌کنند، باشید.

به گزارش پایگاه خبری کلانشهر و به نقل از ایسنا، سرهنگ مجید رسول‌زاده فرساد در جمع خبرنگاران با بیان این مطلب اظهار کرد: خبرهایی مبنی بر سرقت از شهروندان، گردشگران و اتباع خارجی به پلیس گزارش شده که در این روش افرادی تحت عنوان جعلی «پلیس» با نزدیک شدن به افراد نا‌آگاه که اغلب مسافر یا تبعه خارجی هستند، خود را مامور پلیس معرفی کرده و به بهانه کنترل مدارک، گذرنامه و اقامت، اقدام به تفتیش بدنی و یا بازرسی وسایل آنها و سپس سرقت وجوه نقدی و ارزی کرده و متواری می‌شوند.

این مقام انتظامی افزود: شهروندان در مواجهه با اشخاصی که خود را مامور پلیس معرفی می‌کنند حتما نسبت به رویت کارت شناسایی عکسدار وی اقدام و در صورت مشکوک شدن، موضوع را به پلیس 110 اطلاع دهند.

 

وی بیان کرد: چنانچه افرادی خود را مامور سازمان‌های نظامی یا انتظامی معرفی کردند و قصد بازرسی بدنی شما یا منزلتان را داشتند حتما از اینکه مامور واقعی هستند یا خیر مطمئن شوید و همواره مطالبه کارت شناسایی یا حکم ماموریت را مد نظر قرار دهید.

سرهنگ رسول‌زاده تصریح کرد: به صرف داشتن تجهیزات پلیسی که چه بسا قلابی باشند فریب نخورید، سارقان مامورنما با تجربه مجرمانه و با داشتن وسایل قلابی، از سهل‌انگاری، غفلت و عدم آگاهی شهروندان و اتباع خارجی در تشخیص ماموران واقعی پلیس، سوء‌استفاده کرده و مرتکب سرقت می‌شوند.

این مقام انتظامی در ادامه با تاکید بر حفظ هوشیاری و لزوم توجه کافی شهروندان در مواجهه با چنین مواردی گفت: شهروندان بدون احراز هویت واقعی مراجعان، درب منازل خود را به روی فرد یا افرادی که خود را ماموران انتظامی یا دیگر دستگاه‌های امدادی یا خدماتی معرفی می‌کنند باز نکنند.

وی بیان کرد: ماموران پلیس ابتدا نسبت به احراز هویت شما اقدام می‌کنند پس مراقب افرادی که تحت عنوان یا با البسه پلیس، از همان ابتدا قصد کنترل خودرو، بازدید بدنی و یا بازرسی اشیاء با ارزش شما را دارند باشید.

سرپرست معاونت اجتماعی پلیس گیلان در پایان ضمن تاکید بر لزوم آگاهی شهروندان برای شناخت ماموران واقعی پلیس به مردم توصیه کرد ضمن جدی گرفتن هشدارهای پلیس به هیچ وجه به افرادی که هویت واقعی آنها را نمی‌شناسند اعتماد نکنند و در صورت مشاهده موارد مشکوک، سریعا مراتب را از طریق مرکز فوریت‌های پلیس 110 با ماموران انتظامی در میان بگذارند.