جان کربی، سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا می‌گوید نگرانی کشورش بابت احتمال استفاده روسیه از سلاح هسته‌ای در جنگ اوکراین طی ماه‌های گذشته به تدریج افزایش یافته است.

ابتکار برجامی جدید از سوی تهران/افزایش نگرانی نسبت به جنگ اتمی
کلانشهر:«ابتکار برجامی جدید از سوی تهران»، «پرتاب دوباره موشک بالستیک به سوی کره جنوبی در کمتر از 24 ساعت»، «توافق ۱۰۰میلیارد دلاری امارات و آمریکا»، «بازگشت دوباره نتانیاهو به قدرت»، «ارسال مهمات نظامی از کره شمالی به روسیه» و «افزایش نگرانی نسبت به جنگ اتمی» سرخط رسانه های دنیا در نیم روز گذشته بود.

اعزام هیئتی از تهران به وین

حسین امیرعبداللهیان، وزیر امورخارجه جمهوری اسلامی، در جمع خبرنگاران اعلام کرد هیئتی از جانب تهران عازم وین می شوند تا بر سر مسائل مورد اختلاف با آژانس بین المللی انرژی اتمی وارد مذاکره شده و برای «شروع گفتگوها و تقویت همکاری ها» رایزنی کنند. او گفته میان محمد اسلامی، رئیس سازمان انرژی اتمی جمهوری اسلامی و رافائل گروسی، مدیر کل آژانس در این زمینه اتفاق نظر وجود دارد. علی باقری کنی، معاون وزیر امور خارجه و مذاکره کننده ارشد جمهوری اسلامی در مذاکرات اتمی نیز ضمن تائید این خبر گفته در روزهای کذشته ابتکاراتی با هدف پیشبرد و جمع ببندی مذاکرات وین به هماهنگ کننده مذاکرات ارسال کرده و امیدوار است این ابتکارات زمینه ساز تحرکی جدید در عرصه مذاکرات باشد.

با این حال در شرایطی که اختلاف بر سر مسائل پادمانی مهم ترین دلیل بی نتجه ماندن مذاکرات تاکنون بوده، امیرعبداللهیان در جمع خبرنگاران اظهار داشته: «امیدواریم آزانس با نگاه فنی و بر اساس آنچه که پیش از این توافق کرده ایم، نسبت به حل و فصل برخی از اتهامات مطرح شده از سوی آژانس در مورد فعالیت های صلح آمیز هسته ای ایران بتواند از این مرحله و مسیر همکاری فنی عبور کند».

محکومیت نشست غیررسمی شورای امنیت از سوی چین و روسیه

نمایندگان چین و روسیه اقدام آمریکا و آلبانی در برگزاری جلسه غیررسمی شورای امنیت سازمان ملل متحد درباره تحولات ایران را محکوم کردند. این جلسه، موسوم به «جلسه فرمول آریا درباره اعتراضات جاری در ایران» به درخواست آمریکا و آلبانی برگزار شد نماینده چین در سازمان ملل تصریح کرد هدف نشست‌های فرمول آریا، گزارش‌دهی غیررسمی به اعضای شورای امنیت درباره مسائل مرتبط با صلح و امنیت است، در حالی که مسائل اخیر ایران در حیطه مسائل داخلی این کشور است و نباید در دستور کار نشست فرمول آریا قرار گیرد.

«نشست فرمول آریا»، نوعی نشست غیررسمی در شورای امنیت سازمان ملل متحد است که توسط یکی از اعضای این شورا برگزار می‌شود. در چنین نشست‌هایی به دلیل ساختار غیررسمی، حضور افراد یا سازمان‌های غیردولتی مجاز است. نماینده روسیه هم در این جلسه از مرگ «مهسا امینی» ابراز تأسف کرد اما برای نشان دادن رفتار دوگانه کشورهای غربی به مرگ «اشلی بابیت» اشاره کرد (بابیت دختری بود که در جریان حمله به ساختمان کنگره آمریکا در روز ۶ ژانویه ۲۰۲۱ به ضرب گلوله پلیس کشته شد). در این نشست نماینده آمریکا خواستار اخراج ایران از کمیسیون سازمان ملل برای جایگاه زن شد.
افزایش نگرانی نسبت به جنگ اتمی
جان کربی، سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا می‌گوید نگرانی کشورش بابت احتمال استفاده روسیه از سلاح هسته‌ای در جنگ اوکراین طی ماه‌های گذشته به تدریج افزایش یافته است. سخنان وی در حالی بیان می‌شود که روزنامه نیویورک تایمز گزارش داد که مقامات نظامی ارشد روسیه اخیرا به بحث بر سر زمان و نحوه استفاده از سلاح هسته‌ای در چهارچوب جنگ اوکراین پرداختند.  نیویورک تایمز این خبر را به نقل از چند مقام آمریکایی که نخواسته‌اند نامشان فاش شود منتشر کرد.
سخنگوی شورای امنیت ملی ایالات متحده تاکید کرد که واشنگتن «تا حد امکان» و «به بهترین شکل» چنین احتمالی را زیر نظر دارد.  به گفته کاخ سفید نشانه‌ای مبنی بر آمادگی ارتش روسیه برای استفاده از سلاح هسته‌ای مشاهده نشده است. در مقابل وزارت خارجه روسیه روز چهارشنبه اعلام کرد که «اولویت اصلی» با پرهیز از جنگ بین قدرت‌های هسته‌ای است زیرا این رویارویی «پیامدهای فاجعه‌باری» خواهد داشت. 

ارسال مهمات از کره‌شمالی به روسیه

کاخ سفید ادعا کرده نیروهای روسیه با کاهش مهمات دوربرد هدایت‌شونده روبرو هستند و کره‌ شمالی، مخفیانه مقدار «قابل توجهی» گلوله‌های توپ به روسیه می‌فرستد. بنا بر این ادعا، کره‌ شمالی مخفیانه مقدار «قابل توجهی» گلوله‌های توپ به روسیه می‌فرستد که البته تاثیر چشمگیری بر اقدامات جنگی مسکو در اوکراین نخواهد داشت.

به گزارش آسوشیتدپرس، جان کربی، سخنگوی شورای امنیت ملی گفته که کره شمالی این گونه وانمود می‌کند که این مهمات به خاورمیانه یا آفریقای شمالی ارسال می‌شود. هنوز مشخص نیست که دولت بایدن، چگونه این اطلاعات را به دست آورده و مشخص نیست که میزان مهمات ارسال شده چه قدر است، ولی جان کربی تاکید کرد که ایالات متحده رصد خواهد کرد که آیا این مهمات توسط روسیه دریافت می شوند یا نه و با قاطعیت گفت که این مهمات، روند جنگ هشت ماهه را تغییر نخواهند داد.

بی‌بی بازگشت

داده‌های کمیته مرکزی انتخابات اسرائیل نشان می‌دهد که بنیامین نتانیاهو، رهبر حزب لیکود، پس از شمارش تقریبا ۹۰ درصد از آرا، قریب به یقین، نخست‌وزیر بعدی اسرائیل خواهد بود. بر اساس این داده‌ها اگر نتایج به طور قابل‌توجهی تغییر نکند، یک بازگشت خیره‌کننده برای نتانیاهو رقم خواهد خورد.

نخست‌وزیر اسبق اسرائیل که هم‌اکنون در سه پرونده فساد محاکمه می‌شود، در صورت انتخاب به چهار سال بن‌بست سیاسی که این رژیم را ناگزیر از «برگزاری یک‌سری از انتخابات» کرده‌است، پایان می‌دهد.یائیر لاپید، نخست‌وزیر دولت انتقالی اسرائیل، روز چهارشنبه، به‌دلیل گزارش نتایج اولیه انتخابات، که حاکی از پیروزی جناح رقیب است، برنامه های خود را برای شرکت در «کنفرانس تغییرات اقلیمی سازمان ملل متحد» برای هفته آینده در مصر، لغو کرد.

با این حال نتایج نهایی انتخابات کنست براساس قانون برگزاری انتخابات در تاریخ ۹ نوامبر و پس از شمارش آرای باقیمانده از جمله آرای دو پاکتی (آرای نیروهای امنیتی و نظامی به همراه خانواده های آنها، مرزبانان، افراد بستری در بیمارستان ها و ...) اعلام خواهد شد.انتظار می رود اسحاق  هرتزوگ رئیس‌جمهور اسرائیل در روز ۱۶ نوامبر فرد معرفی شده از سوی احزاب که به احتمال فراوان نتانیاهو خواهد بود را مأمور تشکیل کابینه نماید. در این صورت نتانیاهو تا تاریخ ۱۶ دسامبر فرصت خواهد داشت تا کابینه جدید خود را معرفی نماید.

پروژه انرژی پاک؛ توافق ۱۰۰میلیارد دلاری امارات و آمریکا

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده از توافق کشورش و امارات متحده برای سرمایه‌گذاری ۱۰۰میلیارد دلاری در حوزه انرژی پاک خبر داد. رویترز به نقل از بلینکن نوشت: «دو دولت یادداشت تفاهمی در ابوظبی امضا کردند که گام مهمی به جلو در تلاش‌های مشترک برای تسریع حرکت به سمت انرژی پاک است.» بر اساس این توافق، امارات متحده عربی به عنوان یک تولید‌کننده بزرگ نفت اوپک و آمریکا به عنوان منبع کمک‌های فنی، مدیریت تامین بودجه و اجرای پروژه‌های انرژی پایدار تجاری در سایر کشورها را پیش خواهند برد.

هدف نهایی، افزایش ۱۰۰گیگاواتی انرژی پاک در سراسر جهان تا سال ۲۰۳۵ اعلام شده است.تفاهم‌نامه یاد شده را مشاور امنیت انرژی دولت آمریکا و وزیر صنعت و فناوری‌های پیشرفته امارات امضا کرده‌اند.

آموس هوچستین، نماینده دولت آمریکا در فناوری‌ انرژی نوین در بیانیه‌ای گفته است: «ما و امارات، سرمایه‌گذاری در تکنولوژی انرژی نوین در کشورهای خود، در سراسر دنیا و در اقتصادهای نوظهور را ترغیب خواهیم کرد.»

ادامه موشک پرانی های اون

 ستاد مشترک نیروهای مسلح کره جنوبی بامداد پنجشنبه اعلام کرد، کره شمالی بار دیگر موشک بالستیک به سمت دریای ژاپن شلیک کرده است. بدین ترتیب، کره شمالی پس از شلیک چندین موشک در ۲۴ ساعت گذشته، دوباره موشک جدیدی به سمت دریای ژاپن شلیک کرده است. بامداد روز گذشته نیز خبرگزاری یونهاپ اعلام کرده بود که کره شمالی سه موشک بالستیک کوتاه برد به سمت دریای ژاپن شلیک کرده است.

خبرگزاری رویترز نیز در تازه ترین خبر گزارش داده کره شمالی روز چهارشنبه ۱۷ موشک شلیک کرده که یکی از این موشک‌ها برای نخستین بار در نزدیک ترین فاصله به کره جنوبی برخورد کرده است. همچنین براساس گزارش ارتش کره جنوبی، روز چهارشنبه تنها ظرف هفت ساعت، کره شمالی پس از پرتاب دستکم ۱۷ موشک بالستیک، حدود ۱۰۰ شلیک توپخانه‌ای نیز به سوی منطقه ای بیطرف و خنثی در دریای شرق انجام داد. کره جنوبی پیام هشدار رسمی به کره شمالی ارسال کرده است و از حکومت این کشور خواسته فورا به اقدامات تحریک آمیز پایان دهد.