عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه ما نباید خودمان را گرفتار فشار خارجی کنیم، تاکید کرد: دشمن کارش مشکل درست کردن است‌. هنر سیاست‌ورزی حل این مشکل با هزینه کمتر است. باید حکمرانی ما همراه با فرهنگ، دیانت و هوش باشد که همان عقل اصیل است.

نیاز امروز ما گوش‌دادن است/ هنر سیاست‌ورزی حل مشکل با هزینه کمتر است
کلانشهر: به گزارش ایلنا، علی لاریجانی عصر امروز در آئین نهم سالگرد درگذشت حبیب‌الله عسگراولادی گفت: اگر بخواهیم یک سیاستمدار تراز جمهوری اسلامی را معرفی کنیم، همان مرحوم عسگراولادی است. یکی از خصوصیات ویژه ایشان شناخت از دوست و دشمن بود.وی با بیان اینکه مرحوم عسگراولادی می‌دانست آمریکا و غرب نسبت به ایران چه نگاه شیطنت‌آمیزی داشتند، اظهار داشت: او وضعیت دشمنان را خوب می‌شناخت و صف دشمن و دوست را مخلوط نمی‌کرد. او به درستی از نگاه تاریخی آمریکا و غرب آگاه بود.

این عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به حوادث اخیر، تصریح کرد: خیلی عجیب است در یکی از کشورهای همسایه ما آمریکایی‌ها به صراحت به گروه‌های ضدانقلاب می‌گویند که شما باید در ایران فعالیت کنید و به آنان فشار می‌آورند که این کار را انجام دهند.

به گفته لاریجانی، در گذشته هم نظیر این ماجراها را کم نداشتیم ولی آنان (آمریکا و دشمنان) اشتباه می‌کنند که فکر می‌کنند با چند انفجار و ترور می‌توانند در کشور ایجاد مشکل کنند. ما در داخل ممکن است اختلافاتی داشته باشیم، اما ملت ایران شما را می‌شناسند و می‌دانند شما دلسوز مردم نیستید.

وی ادامه داد: درست است که مشکلاتی در کشور وجود دارد، اما حریف و دشمن ما سناریوی بزرگتری را به وجود آورده و دیگر مسئله، کلیت ایران مطرح است و باید در برابر آن به تعبیر رهبری ید واحده بود.

مشاور رهبر انقلاب با بیان اینکه اگر ما همه حقیقت را در جوف خود نبینیم، خیلی از مشکلات را حل می‌کند، تصریح کرد: مرحوم عسگراولادی یک بار تعریف می‌کرد که امام راحل می‌فرمود که امر به معروف و نهی از منکر این نیست که اگر کسی در تاکسی موسیقی گوش می‌کند به او تذکر دهید، شما باید تشکیلات داشته باشید تا قوی شوید و اول باید یاد بگیرید حرف طرف مقابل را گوش دهید.

لاریجانی با بیان اینکه یکی از مسائلی که ما امروز به آن نیاز داریم، گوش دادن است، خاطرنشان کرد: شاید در گوشه‌ای از سخنان طرف مقابل هم یک حرف حقی وجود داشته باشد. ویژگی ممتاز شهید مطهری همین بود که حرف حق را در زبان هرکس می‌دید آن را قدر می‌دانست. حرف حق را از هر کجا می‌شنویم، باید قدر بنهیم و آقای عسگراولادی نیز این چنین بود.

وی با بیان اینکه اگر آنچه که ابن‌سینا به عنوان عقل اصیل می‌شناخت همراه روشن‌بینی صبر و تحمل باشد و حقیقت‌گرا باشیم آن وقت جامعه به تعالی می‌رسد، ابراز داشت: اگر بخواهیم این عقل اصیل را در جامعه پیاده کنیم آن وقت باید تنوع فکری و سلایق مختلف را پذیرفت و شنید و حرف حق را شنید. اگر هرکس در جامعه روی سلیقه خود مصر باشد، مشکلات به سادگی حل نمی‌شوند اما اگر عقل اصیل حاکم باشد حرف‌های حق و نظرات مختلف شنیده و تحمل می‌شود.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: عزت مسلمین امروز جز این است که چشم‌شان به جمهوری اسلامی است که ببینند این کشور قوی هست یا نیست؟ اگر نباشد آن وقت آن مسلمین روشن‌بین نگران می‌شوند.

لاریجانی با تاکید بر اینکه امروز مشکل اصلی کشور اقتصاد است، بیان کرد: این مسائل دیگر هم هست اما مشکل اصلی همان اقتصاد است و اینکه رشد اقتصادی آن ضعیف است. سوال این است که کشوری که امکانات و نیروی انسانی فراوان دارد نمی‌تواند جهش کند؟ حتماً می‌تواند.

وی با بیان اینکه دشمن هم می‌داند اگر این سنگ‌ها پیش راه کشور برداشته شود این کشور جهش می‌کند، یادآور شد: برویم و ببینیم عقل اصیل چه می‌گوید و مشکل اصلی کشور چیست و کارشناسان اقتصادی چه می‌گویند؟ اینجا دیگر عرصه شعار نیست. باید ببینیم اصل مشکل کشور چیست و تمرکز اصلی را بر آنجا بگذاریم. فرهنگ و دانشگاه ما باید به آن کمک کند. کشور ما قدرت پرش دارد.

مشاور رهبر انقلاب با بیان اینکه ما نباید خودمان را گرفتار فشار خارجی کنیم، عنوان کرد: دشمن کارش مشکل درست کردن است‌. هنر سیاست‌ورزی حل این مشکل با هزینه کمتر است. باید حکمرانی ما همراه با فرهنگ، دیانت و هوش باشد که همان عقل اصیل است.

لاریجانی با بیان اینکه یک جامعه وقتی هم‌افزایی در قدرت دارد که وفاق داشته باشد، گفت: ما باید بیشتر روی وحدت اجتماعی کار کنیم. این بداخلاقی‌های امروز در جامعه یک مقدار به چیزهای دیگری برمی‌گردد. تربیت اجتماعی، اخلاق اجتماعی را به همراه دارد. ما بعضی از کارهایمان در حوزه سیاسی در اخلاق اجتماعی تاثیرگذار بوده است، یعنی به محض اینکه کسی حرفی بزند که دیگری نپسندد به او فحاشی شود.

وی اضافه کرد: ما می‌توانیم باهم نظر مخالف داشته باشیم و مرز فکری داشته باشیم اما معنایش عدم گفت‌وگو و فحاشی نیست. جامعه باید حرف‌های مختلف را بشنود و تصمیم بگیرد.

به گفته عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، مرحوم عسگراولادی نقلی از امام راحل داشت که راه را راه اکثریت قرار دهید و اقلیت را هم قانع کنید، هنر سیاست‌ورزی این است.

نظر شما:

security code