قرار گرفتن سیاره

فردا سه‌شنبه، ۲۵ تیرماه سیاره کیوان به نزدیکترین فاصله خود با ماه خواهد رسید.

به گزارش پایگاه خبری کلانشهر و به نقل از ایسنا، مهندس مسعود عتیقی، مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران در این باره اظهار کرد: در ساعت ۱۲ و ۷ دقیقه روز سه‌شنبه ۲۵ تیر، سیاره حلقه بر گردن "کیوان" در ۰.۲ درجه شمال ماه قرار خواهد گرفت.

وی ادامه داد: با توجه به وضعیت روز در این زمان، تا قبل از ساعت ۵ بامداد این روز (سه‌شنبه ۲۵ تیر) و غروب این اجرام در افق جنوب غربی، فرصت مشاهده همراهی ماه و کیوان فراهم است.

 

نجوم +کیوان+سیاره کیوان+ماه

 سیاره کیوان دومین سیاره بزرگ منظومه خورشیدی و هم مانند برجیس (مشتری) یک سیاره گازی است. در زیر ابرهای متان، هیدروژن و هلیم، آسمان کیوان به تدریج متراکم شده تا تبدیل به مایع می‌شود و اقیانوسی بزرگ از مواد شیمیایی مایع را می‌سازد.

کیوان از روی حلقه‌هایش قابل شناسایی است. گرچه سیارات دیگر مانند مشتری، اورانوس و نپتون هم حلقه‌هایی دارند، اما حلقه کیوان برای مشاهده‌کنندگان جذاب‌تر و قابل رؤیت‌تر است. این حلقه‌ها، جامد نیستند و از ذرات یخ، غبار و سنگ تشکیل شده‌اند. این حلقه‌ها توسط اقمار کیوان که به دور آن در چرخشند، در جای خود حفظ می‌شوند. جاذبه این قمرها همچنین باعث می‌شود که بین این حلقه‌ها فاصله‌هایی دیده شود.