نگران سلامت مردم گیلان هستیم


۱۳۹۸/۰۴/۲۴ - ۱۳:۳۵ | کد خبر: ۲۷۷۰ چاپ
نگران سلامت مردم گیلان هستیم

قائم مقام و معاون وزیر بهداشت با بیان اینکه از لحاظ دریافت میزان خدمات سلامت نیز برای مردم این استان نگران هستیم، گفت: گیلان از لحاظ پزشک، پرستار و پرسنل به تخت از متوسط کشوری بالاتر است.

به گزارش پایگاه خبری کلانشهر و به نقل از ایسنا، ایرج حریرچی در تودیع و معارفه رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان که در سالن اجتماعات بانک صادرات برگزار شد، با بیان اینکه هدف ما تا سال 1404 رسیدن به پوشش همگانی سلامت است اظهار کرد: این بدان معنی است که تمام مردم از خدمات پنچ گانه سطوح سلامت باید برخوردار شوند.

وی تصریح کرد: همه مردم بدون هیچ تبعیض مالی، قومی، نژادی، جنسی و ... باید از خدمات پنچ گانه سلامت برخوردار شوند.

 

قائم مقام وزیر بهداشت، افزایش سلامت مردم، محافظت مالی، افزایش رضایت و افزایش کارآیی حوزه سلامت را از اهداف اصلی در پوشش همگانی سلامت بیان کرد.

وی با تاکید بر اینکه در سال های گذشته پیشرفت های قابل توجهی داشته ایم اما کافی نیست و این خدمات در شأن مردم ما نیست، گفت: ما نگران سلامت مردم گیلان هستیم.

حریرچی، 82 درصد علت مرگ و میرها را ناشی از بیماری های غیرواگیر خواند و گفت: در گیلان این آمار بیشتر از کشور است.

وی با بیان اینکه ایرانی ها سه برابر میزان استاندار و متوسط جهانی نمک مصرف می کنند، گفت:  متاسفانه استان گیلان رتبه ششم کشور در میزان استفاده از نمک را  در میان 31 استان داراست.

وی ادامه داد: گیلان از استان های کم تحرک کشور است و همچنین این استان در مصرف سیگار و چاقی از استان های پرخطر و رتبه بالا کشور است.

حریرچی، رتبه مردم گیلان در فشار خون بالا را رتبه هفت کشوری خواند و افزود: سبک زندگی در این استان باید تغییر کند و مصرف سبزیجات و میوه در استان سرسبزی چون گیلان کمتر از بسیاری از استان های دیگر است.

وی با بیان اینکه از لحاظ دریافت میزان خدمات سلامت نیز برای مردم این استان نگران هستیم، گفت: گیلان از لحاظ پزشک، پرستار و پرسنل به تخت از متوسط کشوری بالاتر است.

حریرچی با بیان اینکه بدلیل تحریم های ناجوانمردانه مردم در شرایط سختی هستند و حوزه سلامت نیز در شرایط سخت تری قرار دارد، اضافه کرد: در سالهایی که تورم بالاست و رشد اقتصادی منفی است مردم منجر می شوند از هزینه های ضروری چون بهداشت و درمان، آموزش و فرهنگ بگذرند و در این راستا نقش دولت ها حمایت از مردم است.

قائم مقام و معاون وزیر بهداشت با تاکید بر اینکه 80 درصد مردم استطاعت مالی برای مراجعه به بخش خصوصی با تعرفه های قانونی ندارند گفت: 15 درصد مردم با دوپینگ بیمه تکمیلی به بخش های خصوصی مراجعه و تنها 2 الی 3 درصد با هزینه های شخصی به بیمارستان های خصوصی مراجعه می کنند و این نشان از آن دارد که مردم توان مراجعه به بخش خصوصی با شرایط تورم امروز را ندارند.

وی با بیان اینکه گیلان بالاترین نسبت تخت خصوصی به دولتی را دارد، یاد آورد شد: خدمات بهداشت و درمان باید در شأن مردم به آنها داده شود.

حریرچی با بیان اینکه بیمارستان اصلی این استان سابقه صدساله دارد گفت: زیرساخت های این استان نیاز به نوسازی دارد.

وی با بیان اینکه شبکه بهداشت و درمان رسالت اصلیش خدمت به مردم است، خاطرنشان کرد: از لحاظ رضایت مردم در حوزه بهداشت در مورد برخورد مناسب و توجه به خدمت گیرنده در گیلان جز بدترین استانها نسبت به سایر استانها هستیم.