معاون بهداشتی علوم پزشکی گیلان:

گیلان رتبه سوم شیوع دیابت و رتبه اول در اختلال چربی خون و چاقی در کشور را دارد


۱۴۰۱/۰۸/۱۹ - ۱۱:۵۲ | کد خبر: ۲۷۷۱۸ چاپ

سرپرست معاونت بهداشتی علوم پزشکی گیلان بر آگاهی بخشی مردم درباره بیماری دیابت تاکید کرد و گفت: استان گیلان، رتبه سوم شیوع دیابت در کشور را دارد.

گیلان رتبه سوم شیوع دیابت و رتبه اول در اختلال چربی خون و چاقی در کشور را دارد

کلانشهر: دکتر سید محمود رضوانی، با اشاره به فرارسیدن روز جهانی و هفته ملی دیابت از ۲۱ لغایت ۲۷ آبان، اظهار کرد: این روز بزرگترین کمپین آگاهی از دیابت در دنیا است که هرساله در ۱۴ نوامبر برگزار می‌شود. 

وی افزود: هدف از برگزاری روز جهانی دیابت که در سال ۱۹۹۱ میلادی توسط فدراسیون بین المللی دیابت و سازمان بهداشت جهانی راه اندازی شده، اقدام هماهنگ برای مقابله با دیابت به عنوان یک مسئله مهم بهداشت جهانی است.

 

رضوانی با بیان اینکه طی سال‌های اخیر افزایش شیوع بیماری دیابت در دنیا، این بیماری را به بزرگترین اپیدمی تاریخ تبدیل کرده است گفت: بیش از ۵۳۷ میلیون بزرگسال ۲۰ تا ۷۹ساله از مردم جهان مبتلا به دیابت هستند و پیش بینی می‌شود تا سال ۲۰۳۰ تعداد بیماران بزرگسال به ۶۴۳ میلیون نفر برسد. 

سرپرست معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان افزود: بیش از یک میلیون و ۲۰۰ هزار کودک و نوجوان مبتلا به دیابت نوع یک هستند و در هر پنج ثانیه یک نفر به علت دیابت یا عوارض ناشی از آن جان خود را از دست می‌دهد و این رقم در سال ۲۰۲۱ در حدود شش میلیون و ۷۰۰ هزار نفر است که به دلیل دیابت، جان خود را از دست داده‌اند و از طرف دیگر ۵۴۱ میلیون نفر در جهان دچار اختلال تحمل گلوکز هستند که در صورت‌عدم مداخله موثر و به موقع، اغلب آن‌ها مبتلا به دیابت خواهند شد. 

وی درباره وضعیت بیماری دیابت در کشور عنوان کرد: در کشور ما حداقل ۱۴ درصد جمعیت بالای ۲۵ سال از بیماری دیابت رنج می‌برند که تعدادشان بیش از هفت میلیون و ۵۰۰ هزار نفر برآورد می‌شود. همچنین حداقل ۷۵ درصد افراد دیابتی از بیماری خود آگاه هستند. 

رضوانی تعداد مبتلایان شناسایی شده بالای ۳۰ سال در گیلان را ۹۴ هزار و ۸۴۵ نفر اعلام کرد و گفت: با توجه به اینکه استان گیلان، رتبه سوم شیوع دیابت در کشور و در عوامل خطری مثل اختلال چربی خون و چاقی رتبه اول کشوری را دارد. 

سرپرست معاونت بهداشتی علوم پزشکی گیلان خاطرنشان کرد: آگاهی بخشی به مردم درباره بیماری دیابت و تاکید بر اصلاح شیوه زندگی بیشتر از سال‌های گذشته در این هفته را باید بیش از پیش در اولویت قرار داد.