مرگ بر اثر ترس بیش از حد واقعیت دارد؟


۱۴۰۱/۰۸/۲۲ - ۲۱:۱۸ | کد خبر: ۲۷۸۳۳ چاپ

وقتی که به‌شدت می‌ترسیم، بدن ما ماده‌ای به نام آدرنالین ترشح می‌کند. این ماده باعث افزایش ضربان قلب می‌شود تا خون بیش‌تری پمپاژ شود و بدین‌ترتیب، شرایطی فراهم می‌شود تا در صورت نیاز بتوانیم سریع‌تر از مهلکه فرار کنیم.

مرگ بر اثر ترس بیش از حد واقعیت دارد؟
کلانشهر:مقدار زیاد آدرنالین می‌تواند برای قلب سمّی باشد و در موارد نادر حتی منجر به مرگ می‌شود. 
تصور کنید با تمام وجود روی انجام تکالیف مدرسه یا یک بازی کامپیوتری تمرکز کرده‌اید و ناگهان کسی روی شانه‌ی شما می‌زند. با وحشت از جا می‌پرید و فریاد می‌زنید: «نزدیک بود از ترس بمیرم!» هر چند آنچه گفتید یک عبارت مرسوم است، اما آیا به نظرتان حقیقت دارد؟ یعنی واقعاً ممکن است کسی بر اثر ترس بمیرد؟
 
جواب این سؤال بله است، البته اجازه ندهید کسی شما را تا سرحد مرگ بترساند، چون ماجرا از حد یک آزمایش ساده و داستان علمی جالب فراتر می‌رود. هرچند مرگ بر اثر ترس اتفاق بسیار نادری است، اما ممکن است احساسات قوی مانند ترس باعث حمله قلبی شوند.
 
وقتی که به‌شدت می‌ترسیم، بدن ما ماده‌ای به نام آدرنالین ترشح می‌کند. این ماده باعث افزایش ضربان قلب می‌شود تا خون بیش‌تری پمپاژ شود و بدین‌ترتیب، شرایطی فراهم می‌شود تا در صورت نیاز بتوانیم سریع‌تر از مهلکه فرار کنیم. اما مقدار زیاد آدرنالین می‌تواند برای قلب سمّی باشد و در موارد نادر حتی منجر به مرگ می‌شود.
 
دقیقاً همین اتفاق برای یک زن ۷۹ ساله در شارلوت، کارولینای شمالی رخ داد. یک سارق بانک پس از فرار از دست مأموران پلیس با شکستن پنجره منزل این زن خود را به درون خانه رساند تا در آنجا پنهان شود. اما با وجودی که حتی مرد به زن سالخورده حتی دست هم نزده بود، اما او بر اثر ترس بیش از حد دچار حمله قلبی شد و نهایتا درگذشت. یکی دیگر از احساسات قوی که ممکن است تأثیرات مشابهی داشته باشد شادی است.
 
در یک مورد دیگر از داستان‌های باورنکردنی، مردی که برای تقریباً تمام عمرش گلف بازی می‌کرد، در حین یک بازی دست‌گرمی با یکی از دوستانش، چنان ضربه‌ای به توپ گلف زد که توپ با عبور از تپه‌ای از دید او و دوستش محو شد. آن‌ها بعد از عبور از تپه به جایی که توپ رفته بود رسیدند و در کمال تعجب دیدند توپ وارد سوراخ شده است. این بازیکن گلف که واقعاً هیجان‌زده شده بود، رو به دوستش کرد و گفت: «باورم نمی‌شود توپ را داخل سوراخ انداختم. الان است که بمیرم!» چند لحظه بعد او واقعاً مُرد.