رئیس کارگروه ویژه پسماند سازمان برنامه و بودجه:

زباله ابرفاجعه زیست محیطی ایران است/ تخصیص اعتبار هزار میلیاردی ویژه پسماند


۱۳۹۸/۰۴/۲۹ - ۱۱:۰۰ | کد خبر: ۲۸۱۵ چاپ
زباله ابرفاجعه زیست محیطی ایران است/ تخصیص اعتبار هزار میلیاردی ویژه پسماند

رئیس کارگروه ویژه پسماند و صیانت از محیط زیست سازمان برنامه و بودجه، زباله و پسماند را ابرفاجعه زیست محیطی ایران و به ویژه استان های شمالی دانست و گفت: متاسفانه هنوز فرهنگ تفکیک زباله را در مردم نهادینه نکردیم.

به گزارش پایگاه خبری  کلانشهر و به نقل از ایسنا، سید علی اکبر طاهایی در چهل و هشتمین نشست تخصصی توسعه که با موضوع «پیش نیازهای توسعه استان گیلان» در سالن اجتماعات سازمان مدیریت و برنامه ریزی گیلان در رشت برگزار شد، با اشاره به سابقه مدیریتی خود در همه دولت های بعد از انقلاب، اظهار کرد: در دوران نخست وزیری شهید رجایی با کاروان خدمتگزاران نظام همراه شدم و از این شهید بزرگوار آموختم که باید همراه مردم باشیم و به دردها و رنج های آنان توجه کنیم.

وی با بیان اینکه در آستانه انتخابات هستیم، افزود: دولتی ها و نظامی ها نباید فعالیت های انتخاباتی داشته باشند، بلکه باید در اصل مشارکت شورآفرینی کنند. امام خمینی(ره) به عنوان معمار کبیر انقلاب و موسس نظام در اولین دوره انتخابات رای خودش را اعلام نکرد، زیرا به بلوغ سیاسی ملت و شخصیت دادن به آنان عنایت داشت.

 

رئیس کارگروه ویژه پسماند و صیانت از محیط زیست سازمان برنامه و بودجه، سد، آزادراه، اتوبان، فرودگاه، راه آهن و... را نمادهای توسعه دانست و تصریح کرد: بزرگان علمی و فرهنگی و سیاسی و مذهبی نیز جزو نمادهای توسعه محسوب می شوند، اما متاسفانه گاهی با بداخلاقی این سرمایه های انسانی را نادیده می گیریم. در این میان استان گیلان نیز به واسطه تاریخ و فرهنگ غنی از ستاره های درخشان و کم نظیری برخوردار است.

استاندار اسبق گیلان،  تکریم مقام علم و عالم را نخستین پیش نیاز توسعه دانست و یادآور شد: مدیران باید به عملکردهای مدیران قبل از خود توجه کنند و ضمن تکرار نکات مثبت، از تکرار اشتباهات بپرهیزند. ما پیرو دین اسلام و مکتب اهل بیت(ع) هستیم و بهترین آموزه های دینی را در اختیار داریم، اما متاسفانه به خودمان زحمت نمی دهیم که دین را بهتر بشناسیم و سیره علوی و فاطمی را پیاده کنیم.

وی با بیان اینکه امام خمینی(ره) با رهبری نهضت انقلاب اسلامی همه ما را به مفاهیم و آموزه های دینی و قرآنی بازگرداند، گفت: گیلان سرزمین انسان های با فضیلت بوده و هست و شهید املاکی ها و آیت الله لاکانی ها و پرفسور سمیعی ها نمادهای توسعه ما هستند و با وجود این معارف نیازی به نسخه های نظریه پردازان غربی درباره توسعه نداریم. البته براساس آیات و روایات فراگیری علم و دانش حتی از کفار مورد تاکید است.

طاهایی، حضور دکتر نوبخت در راس سازمان برنامه و بودجه را یکی از افتخارات دانست و متذکر شد: بنا به دستور رئیس سازمان برنامه و بودجه کارگروه ویژه پسماند و صیانت از محیط زیست استان های شمالی در این سازمان تشکیل شده است و معضل زباله سراوان در این کارگروه دنبال می شود.

وی خواستار برگزاری تور علمی - گردشگری ویژه مدیران و کارشناسان محیط زیستی کشور شد و عنوان کرد: زباله و پسماند ابرفاجعه زیست محیطی ایران و به ویژه استان های شمالی است و متاسفانه هنوز فرهنگ تفکیک زباله را در مردم نهادینه نکردیم.

رئیس کارگروه ویژه پسماند و صیانت از محیط زیست سازمان برنامه و بودجه، با اشاره به پیشرفت 50 درصدی نیروگاه زباله سوز ساری و پیشرفت 90 درصدی نیروگاه زباله سوز نوشهر، گفت: متاسفانه هنوز زمین نیروگاه زباله سوز رشت تحویل پیمانکار نشده است. روزانه در رشت بیش از دو هزار تن زباله تولید می شود و لذا نیروگاه زباله سوز 600 تنی تنها 25 درصد مشکل را حل می کند.

طاهایی، با بیان اینکه شیرابه های سراوان درختان را زنده زنده می کشد، خاطرنشان کرد: تاکنون 11 میلیارد تومان برای نیروگاه زباله سوز رشت پرداخت و 400 میلیارد تومان هم برای معضل زباله گیلان دیده شده است. خوشبختانه در بودجه امسال برای کلیدواژه «پسماند» یک هزار میلیارد تومان تخصیص یافته که امیدواریم ادامه پیدا کند.

وی اصلاح طلبی و اصول گرایی را برگرفته از مفاهیم قرآنی دانست و تاکید کرد: ملاک ما قرآن است؛ نه افراد، زیرا اصول گرایی به معنی ریشه گرا بودن است و اصلاح گرایی پیام مکتب عاشوراست لذا باید به سلیقه های سیاسی احترام بگذاریم و خودمان را مدار قرار ندهیم. در واقع باید با مفاهیم اسلام و قرآن جهت گیری کنیم.

استاندار اسبق گیلان، انسان توسعه یافته را دومین پیش نیاز توسعه دانست و اظهار کرد: شهیدان بهشتی و چمران نماد انسان توسعه یافته عصر انقلاب اسلامی هستند. این دو شهید بزرگوار درس آموخته مکتب قرآن و شاگرد امام امت بودند و لذا باید به معارف آنان بازگردیم. بی تردید اگر شهید انصاری زنده بود ارتفاع توسعه گیلان نیز بسیار بالاتر از وضعیت کنونی بود.