استاندار گیلان با تاکید بر اینکه شهرداری‌های استان تفکیک زباله از مبدا را با فوریت اجرایی کنند و در دستور کارشان باشد، گفت: تفکیک زباله از مبدا باید در گیلان سریع‌تر انجام و سر و سامان یابد و به نهادینه کردن این فرهنگ توجه ویژه شود.

تفکیک زباله از مبدا در گیلان سریع تر انجام شود
کلانشهر:اسدالله عباسی در جلسه کارگروه مدیریت پسماند استان گیلان با اشاره به اهمیت مدیریت پسماند و ضرورت اجرای اقدامات پیشگیرانه، اظهار کرد: موضوع تفکیک زباله از مبدا هرچه سریع تر توسط تمام شهرداری‌های استان به ویژه رشت در دستور کار قرار گیرد و این مهم تا پایان آذرماه در رشت باید اجرایی شده و هیچ عذر و بهانه‌ای را در این رابطه نمی پذیرم.

به گزارش روابط عمومی استانداری گیلان،وی با بیان اینکه یکی از وظایف مهم و اولویت‌دار شهرداران استان اجرای تفکیک زباله از مبدا است، افزود: اگر این مهم در برنامه‌های شهرداران نباشد، آن شهردار موفقی نبوده و نمره مردودی می گیرد.

استاندار گیلان تفکیک زباله از مبدا را راهگشای چالش اساسی محیط زیست استان عنوان و ذکر کرد: بعد از یک سال هنوز در بحث دفن زباله رفتار گذشته تکرار می شود که پذیرفتی نیست و لذا تفکیک زباله از مبدا باید در گیلان سریع‌تر انجام و سر و سامان داده شود.

 

عباسی خطاب به مسئولان محیط زیست استان بیان کرد: موضوع تفکیک زباله را از استانداری شروع کنید، سایر سازمان ها و فرمانداری ها نیز باید تفکیک زباله را داشته باشند و این فرهنگ مهم را باید از خودمان شروع کنیم.

وی با تاکید بر ضرورت فرهنگ‌سازی تفکیک زباله از مبدا در مدارس برای دانش‌آموزان و لزوم حضور مدیران متولی این حوزه در جلسات مدیریت پسماند استان، افزود: آموزش تفکیک زباله از مبدا در واحدهای آموزشی استان بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد و جدی گرفته شود.

استاندار گیلان با بیان اینکه گزارش بهسازی محل دفن زباله در سراوان رشت مطلوب است، اظهار کرد: در موضوع تفکیک زباله از مبدا و شیرابه سراوان رشت نیز باید تعیین تکلیف شود؛ ضمن اینکه فنس کشی در دفنگاه برای جلوگیری از ورود احشام باید انجام گردد.

عباسی بر ضرورت اطلاع‌رسانی از پیشرفت کار در سایت دفن زباله در سراوان رشت تاکید کرد و افزود: در رابطه با اقدامات انجام شده با مردم منطقه سراوان رشت صحبت کرده و به آنان اطلاع رسانی کنید تا در جریان روند فعالیت ها و اقدامات قرار گیرند.

وی با بیان اینکه فرهنگ مدیریت پسماند زباله را باید تعریف و مدیریت کنیم، متذکر شد: برای این کار باید از رسانه‌ها کمک گرفته شود.

استاندار گیلان به اهتمام دولت برای ساماندهی ابرچالش پسماند در گیلان اشاره و خاطرنشان کرد: در مسئله پسماند و مدیریت زباله مشکل بودجه و اعتبار نداریم بلکه مسئله مدیریتی است.

عباسی در ادامه سخنانش با تاکید بر اینکه شهرداری رشت محل جدیدی برای دپوی زباله نخواهد داشت، اضافه کرد: محل جدید تنها برای دورریزها و بازگشت زباله(ریجکت) خواهد بود.

وی با اشاره به فعالیت کارخانه کودآلی در دو خط فعلی و افزایش دو خط جدید، عنوان کرد: با این اقدام میزان دورریزها نیز کاهش می یابد.

استاندار گیلان در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به کارهای انجام شده برای احیاء رودخانه‌های زرجوب و گوهررود و ادامه انجام برنامه ها، افزود: تصفیه خانه فاضلاب زندان لاکان با قید فوریت افتتاح شده است.

وی با بیان اینکه برای رفع مشکلات مربوط به تصفیه خانه فاضلاب بیمارستان‌ها نیز اعتبار ۲۰ میلیارد تومانی در نظر گرفته شد و نیمی از آن سال گذشته پرداخت گردید، افزود: اگر موانع در این بخش اعلام شود، کمک های لازم انجام خواهد گرفت.

عباسی ادامه داد: برای رفع مشکلات فاضلاب مسکن مهر نیز ۴۰ میلیارد تومان در نظر گرفته شده‌ است؛ ضمن اینکه برای تصفیه خانه فاضلاب رشت از محل تهاتر نفت اقداماتی انجام شده تا در طول سه سال انجام شود.

وی با اشاره به برنامه دولت سیزدهم در اجرای پروژه فاضلاب دیگر شهرهای گیلان، خاطرنشان کرد: علاوه بر اجرایی شدن این تفاهم نامه برای تکمیل فاضلاب کلانشهر رشت و احداث فاضلاب پنج شهر گیلان، برنامه تامین اعتبار و ساماندهی فاضلاب دیگر شهرهای استان نیز در دستور کار است.

نظر شما:

security code