نماینده رهبر انقلاب در شورای عالی امنیت ملی، حرکت میرزا کوچک را دارای ریشه های عمیق دینی و آزادیخواهی و ملی گرایی دانست که در انقلاب اسلامی به ثمر نشست و افزود: میرزا بذر یک تمدن جدید را کاشت که امروز به درخت قدرتمندی تبدیل شده و توانسته تمدن استعماری و استکباری را به چالش بکشد.

میرزا کوچک تمدن استعماری و استکباری را به چالش کشید
کلانشهر:سعید جلیلی در آیین رونمایی از سامانه «عهدواره هنر و رسانه جنگل» که در محل آرامگاه شهید میرزا کوچک خان جنگلی در رشت برگزار شد، ضمن گرامیداشت یکصدمین سالگرد شهادت سردار نهضت جنگل، اظهار کرد: حافظه یکی از موضوعاتی است که در زندگی فردی بسیار اهمیت دارد.

وی با بیان اینکه فراموشی از اثرگذاری شخصیت های بزرگ می کاهد، افزود: همانگونه که حافظه یک فرد نقش بسیار مهم و اساسی در تاثیرگذاری شخصیتش دارد، حافظه تاریخی نیز به اثرگذاری یک ملت کمک می کند، یعنی اگر جامعه دچار فراموشی تاریخی شود، هویت خودش را از دست می دهد و دیگر اثرگذاری ندارد.

نماینده مقام معظم رهبری در شورای عالی امنیت ملی، بزرگداشت میرزا کوچک خان را از این جهت بسیار ارزشمند دانست که به تقویت حافظه تاریخی ملت کمک می کند و گفت: امروز دشمنان تلاش جدی دارند تا ملت ما هویت خودش را فراموش کند و علقه خودش را به داشته های فرهنگی و فرهنگی و مذهبی از دست بدهد، زیرا در چنین شرایطی است که می تواند آن ملت را از اثرگذاری محروم کند.

 

جلیلی، تلاش برای حفظ حافظه تاریخی ملت را وظیفه همگانی دانست و بیان کرد: باید گذشته خودمان را بشناسیم و افتخاراتمان را فراموش نکنیم، زیرا این افتخارات جزو منابع قدرت کشور است. همان میزان که دشمنان می خواهند منابع سخت افزاری ما را بگیرند، قصد دست اندازی به منابع نرم افزاری ما را نیز دارند و هدفشان پوشاندن عزت و قدرت ماست.

وی داشته های فرهنگی و تاریخی را مایه حیات ملت دانست و خاطرنشان کرد: میرزا کوچک خان یکی از این داشته هاست و لذا باید برای شناخت شخصیت میرزا که همانا شناخت ایستادگی و مقاومت و پیشرفت است، تلاش کنیم.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، دشمنی دشمنان ملت ایران را دارای ریشه تاریخی دانست که میرزا کوچک سند زنده آن است و یادآور شد: وقتی زندگینامه میرزا کوچک را روایت می کنیم در واقع دشمنی های ریشه دار دشمنان را روایت می کنیم و در می یابیم که اگر دشمنان مجال پیدا کنند کشور ما را تقسیم و غارت می کنند و آزادی و استقلال ملت را هدف قرار می دهند.

وی پرداختن به شخصیت های مبارز همچون میرزا کوچک را روشنگر بسیاری از دشمنی های امروز دانست و خاطرنشان کرد: بیان شعار آزادی از سوی دشمنان ما خنده دار است، زیرا همین دشمنان آزادیخواهان ما را هدف قرار می دهند.

جلیلی، با بیان اینکه میرزا کوچک در برابر اراده ابرقدرت ها ایستاد و قیام کرد و تجلی بخش آرمان و ایمان شد، گفت: میرزا نشان داد که اگر آرمان و ایمان ملتی ظهور و بروز کند، قدرت تولید می کند و انقلاب اسلامی ایران از چنین آموزه ها و تجربیاتی استفاده کرد.

نماینده رهبر انقلاب در شورای عالی امنیت ملی، انقلاب اسلامی ایران را ثمره نهضت جنگل دانست که میرزا با شهادتش بذر آن را کاشت و اضافه کرد: این بذر در سایه سار انقلاب اسلامی رویید و امروز به درختی تنومند تبدیل شده است.

وی حرکت میرزا کوچک را دارای ریشه های عمیق دینی و آزادیخواهی و ملی گرایی دانست که در انقلاب اسلامی به ثمر نشست و افزود: میرزا بذر یک تمدن جدید را کاشت که امروز به درخت قدرتمندی تبدیل شده و توانسته تمدن استعماری و استکباری را به چالش بکشد. در واقع ملت ایران این بذر را در حافظه تاریخی اش حفظ و با خون جوانانش آبیاری کرده و امروز شاهد یک نهضت اصیل و ریشه دار هستیم که در انقلاب اسلامی ظهور و بروز یافته یافت.

جلیلی، با بیان اینکه درخت انقلاب اسلامی فقط در سرزمین ایران نیست و در منطقه تکثیر شده و الهام بخش ملت ها بوده است، عنوان کرد: باید مجاهدانه و آگاهانه و با بصیرت این حرکت ارزشمند را پاس بداریم و آن را دنبال کنیم.

وی هنر را عامل ماندگاری حافظه تاریخی ملت دانست و تصریح کرد: هنر به کمک تاریخ می آید و لذا باید با زبان هنر و علم و برنامه های هنرمندانه و مبتکرانه این حافظه تاریخی را حفظ و معرفی کنیم تا به هویت کشور غنا ببخشد.

نظر شما:

security code