بخشی از کارشناسان درباره شرایط نابه‌سامان انرژی و بیش از همه مساله بحران گازی برای ایران هشدار می‌دهند.

 شاهکار دولت رئیسی/ زمستان سرد نه برای اروپا که برای خودمان سر رسید
کلانشهر:فرضیه زمستان سختی که برای اروپا پیش بینی می‌شد، حالا به نظر می‌رسد خود را به رخ ایران می‌کشد و در شرایطی که مسئولان ایرانی برای روز‌ها در تصور نیاز اروپا برای نفت و گاز بیشتر و امتیاز گرفتن از این فرصت بودند، حالا گویا ورق چنان برگشته است که بخشی از کارشناسان درباره شرایط نابه‌سامان انرژی و بیش از همه مساله بحران گازی برای ایران هشدار می‌دهند.

  اعتماد آنلاین با این مقدمه نوشت: حال نیز به نظر می‌رسد که علی‌رغم آن که ایران برخلاف اروپا، یکی از بزرگ‌ترین دارندگان ذخایر گازی در جهان است، این زمستان برای ایران است که همراه با چالش‌های جدی خواهد بود.

کما اینکه وزیر نفت سال گذشته اعلام کرد که ایران روزانه با ۲۰۰ میلیون متر مکعب کمبود گاز طبیعی رو به رو است. در زمستان ۱۴۰۰ و بهار و تابستان سال جاری نیز، وزارت نفت و نیرو برای جبران کمبود گاز طبیعی و برق، به نیروگاه‌ها مازوت تحویل دادند که آثار زیست محیطی بسیار ویرانگری بر جای خواهد گذاشت. اخیراً نیز بار دیگر وزیر نفت در گفتگو با صداوسیما ظاهراً برای آماده کردن، افکار عمومی، نسبت به کمبود گاز طبیعی در زمستان آینده و احتمال قطعی برق و گاز طبیعی هشدار داد.
 همچنین باید توجه کرد که افت فشار در میدان پارس جنوبی که تامین‌کننده ۷۰ درصد گاز مصرفی در ایران است، یکی از ابرچالش‌های کشور در حوزه تامین انرژی محسوب می‌شود. چاه‌های نفت فرسوده هستند و زیرساخت‌ها و تاسیسات ایران نیز در طول زمان و در اثر فشار تحریم‌ها، صدمه جدی دیده‌اند.

 

از سوی دیگر با اینکه سید ابراهیم رئیسی در کمپین تبلیغاتی خود در انتخابات سال ۱۴۰۰، شرایط را مربوط به ناتوانی دولت حسن روحانی دانسته بود، اما اکنون جواد اوجی، وزیر نفت دولت وی، گفته‌های بیژن زنگنه را تکرار کرده که ایران برای نوسازی صنعت نفت و گاز خود به ۱۶۰ میلیارد دلار سرمایه گذاری نیاز دارد.