عکس مهران سماک روی پیراهن فوتبالیست ها


۱۴۰۱/۰۹/۱۹ - ۱۱:۰۰ | کد خبر: ۲۸۹۳۱ چاپ

‌اسم مهران سماک یکی از آن نام‌هایی است که در بحبوحه اتفاقات اخیر در ایران بارها شنیده شده است. او یکی از جان باختگان حوادث ماه‌های اخیر در ایران است که برخلاف دیگر موارد، حالا ارتباط جدی‌تری با دنیای فوتبال پیدا کرده است. دلیلش هم به دو موضوع مربوط می‌شود؛ اول اینکه بعد از بازی حساس ایران و آمریکا در جام جهانی کشته شده و دوم اینکه تیم شهرش، یعنی ملوان بندرانزلی، پیش از شروع تمریناتش برای ادامه فصل، تصویر او را روی پیراهنی حک و آن را به تن کرده‌اند تا از این طریق، یاد مهران سماک را گرامی بدارند.

عکس مهران سماک روی پیراهن فوتبالیست ها
 کلانشهر: روزنامه شرق با این مقدمه نوشت:هم‌زمان، دراگان اسکوچیچ سرمربی سابق تیم ملی فوتبال ایران که روزهای زیادی هدایت باشگاه ملوان را بر عهده داشت، با انتشار تصاویری از پیراهن‌های خاص بازیکنان ملوان، واکنشی به مرگ مهران سماک نشان داد. این‌طور شد که مرگ این جوان 27ساله، تبدیل به جدیدترین واکنش در بین بازیکنان فوتبال، خاصه تیم شمالی ملوان شده است. داستان کشته‌شدن مهران سماک ولی از آن دست اتفاقاتی است که جنس متفاوتی با نمونه‌های مشابه دارد. آن‌طورکه خبرگزاری‌های رسمی نوشته‌اند او بامداد 9 آذر و پس از شکست ایران برابر آمریکا در جام جهانی در خیابان حضور داشته و بعد از به صدا درآوردن بوق ماشینش، با شلیک گلوگه کشته شده است. از اینجا به بعد، روایت‌ها تا حدودی متغیر اعلام شده است. عده‌ای مرگ او را به دلیل شلیک نیروهای امنیتی توصیف کرده و عده‌ای دیگر هم کشته‌شدن مهران 27ساله را به گردن آنهایی انداختند که قصد برگزاری اغتشاش را داشتند.
اولین روایت از این مرگ را یک روز بعد، خبرگزاری فارس، از زبان فرمانده نیروی انتظامی بندرانزلی منتشر کرد که گفته بود این جوان با سلاح شکاری مورد اصابت قرار گرفته است. به گفته سرهنگ سیدجعفر جوانمردی فرمانده انتظامی شهرستان بندرانزلی بامداد چهارشنبه و پس از پایان‌یافتن مسابقه فوتبال تیم ملی کشورمان در مصاف با آمریکا و تجمع عده‌ای اغتشاشگر در محدوده چراغ‌ برق شهرستان انزلی، جسد مردی حدودا ۳۰ساله که بر اساس شواهد موجود بر اثر تیراندازی با سلاح شکاری مورد اصابت قرار گرفته بود، کشف شد.
بر اساس اعلام فرمانده انتظامی شهرستان بندرانزلی، پلیس در همان ساعات اولیه تعدادی از مظنونان را شناسایی و دستگیر کرد و تلاش برای شناسایی ضارب همچنان ادامه داشته و نتیجه تحقیقات بیشتر پس از اعلام نظر پزشکی قانونی و بررسی‌های فنی پلیس به اطلاع عموم‌ خواهد رسید. چند ساعت بعد ولی خبرگزاری ایسنا، در گفت‌وگو با دادستان رشت، موضوع دیگری را رو کرد که در تضاد با گفته‌های فرمانده نیروی انتظامی بندرانزلی بود. فلاح میری دادستان مرکز استان گیلان درباره فوت مهران سماک، استفاده از سلاح شکاری را رد کرده و گفته بود: «بعد از بازی تیم ملی فوتبال ایران مقابل آمریکا فردی به نام مهران سماک بر اثر اصابت گلوله ساچمه‌ای در شهرستان بندرانزلی فوت می‌کند.
به محض وقوع این حادثه مشکوک پرونده قضائی برای رسیدگی به موضوع تشکیل شده و دادستان بندر انزلی در حال رسیدگی به پرونده است». همین تناقض کافی بود تا تفاوت اولیه در پیگیری پرونده یکی از کشته‌شدگان پدیدار شود. این بار دادستانی و مسئولان شهر بندر‌انزلی مصمم بودند تا هر طور شده مقصر اصلی را پیدا کنند. از آنجا که مشخص شده بود مهران سماک با گلوله ساچمه‌ای کشته شده است پس به نظر می‌رسید باید پرونده با دقت بیشتری مورد بررسی قرار بگیرد. این همان موردی بود که یکی دو روز گذشته، وکیل خانواده سماک آن را در فضای مجازی رسانه‌ای کرد و خبر داد که فرمانده نیروی انتظامی بندر انزلی که مرگ او را به عواملی دیگر مرتبط دانسته بود، بازداشت شده است. سیدمجید احمدی در صفحه خود در فضای مجازی نوشت: «پس از گذشت ۷ روز از قتل مهران سماک، با پیگیری‌های مستمر و بررسی دلایل و مستندات نهایتا جعفر جوانمردی فرمانده منطقه انتظامی بندر انزلی به اتهام عدم رعایت قانون نحوه به‌کارگیری سلاح منجر به قتل عمد مهران سماک در شعبه اول بازپرسی دادسرای نظامی گیلان تفهیم اتهام و با صدور قرار بازداشت موقت روانه زندان شد و در حال حاضر در زندان مرکزی رشت می‌باشد». گو اینکه چنین خبری و نحوه اعلام آن در فضای مجازی چندان به مذاق معاون حقوقی فرماندهی انتظامی استان گیلان خوش نیامده و او گفته است که پرونده فرمانده نیروی انتظامی این شهر در دست بررسی است.
سرهنگ «محمود رجبی» ضمن تشریح نحوه رسیدگی و بررسی ابعاد پرونده مرحوم «مهران سماک» گفت: «پس از شکست تیم ملی فوتبال کشورمان در مقابل آمریکا، تعدادی اغتشاشگر در بندر انزلی با ایجاد تجمع، راه‌بندان و هنجارشکنی قصد برهم‌زدن نظم و امنیت شهر را داشتند که با توجه به حساسیت ایام و لزوم پیشگیری از سوءاستفاده‌های احتمالی فرصت‌طلبان برای آسیب‌رساندن به اموال عمومی و شهروندان، موضوع به صورت ویژه در دستور کار پلیس قرار گرفت.
در جریان تجمع مخلان نظم و امنیت و ازدحام خودروهای هنجارشکن، مرحوم سماک مورد اصابت سلاح ساچمه‌زنی قرار گرفت که متأسفانه به علت جراحات وارده فوت نمود. با توجه به اهمیت موضوع بلافاصله با هماهنگی قضائی اقدامات فنی و کارشناسی صورت گرفت و تعدادی از مظنونین و متهمین در این ماجرا نیز شناسایی و دستگیر شدند. پلیس به عنوان حافظ نظم و امنیت جامعه، خود را در قبال رسیدگی به وقوع هرگونه تخلف یا جرم مسئول می‌داند. در رابطه با مرحوم مهران سماک بنا به تشخیص مقام قضائی، پرونده تعدادی از افراد از جمله سرهنگ «سیدجعفر جوانمردی» فرمانده سابق انتظامی شهرستان بندرانزلی در دست بررسی است که نتیجه آن پس از بررسی‌های کارشناسی و نظر قطعی مقام قضائی اطلاع‌رسانی خواهد شد. ضمن اینکه فرماندهی انتظامی استان گیلان برابر مواد ۹۱، ۹۶ و ۱۹۱ قانون آیین دادرسی کیفری، مصوب سال ۱۳۹۲ حق شکایت از وکیل این پرونده را برای خود محفوظ دانسته و به طور قطع از طریق مراجع قضائی پیگیری خواهد کرد».

نظر شما:

security code