قیمت طلا در معاملات امروز به کدام سمت رفت؟

حرکت تخته‌گاز طلا به‌سمت یک میلیون و ۶۸۵ هزار تومان!


۱۴۰۱/۰۹/۲۱ - ۱۹:۰۴ | کد خبر: ۲۹۰۴۰ چاپ

قیمت طلا در عرض ۲۰ روز، حدود ۱۶۵ هزار تومان رو به‌جلو حرکت کرده است؛ دقیقا به اندازه ارزش یک‌گرم طلا در روز ۱۸ فروردین ۱۳۹۷

حرکت تخته‌گاز طلا به‌سمت یک میلیون و ۶۸۵ هزار تومان!
کلانشهر: قیمت طلا امروز دوشنبه ۲۱ آذر ۱۴۰۱، از ابتدا سودای پشت سرگذاشتن مرز یک‌میلیون و ۶۵۰ هزار تومان را در سر داشت و با اینکه معاملات صبحگاهی با نرخ یک میلیون و ۶۴۵ هزار و ۴۰۰ تومان کلید خورده بود، تا ظهر حتی موفق به لمس عدد یک میلیون و ۶۶۱ هزار و ۳۰۰ تومان شد.

به‌گزارش فرارو، قیمت طلا یا بهتر بگوییم قیمت هر گرم طلای ۱۸ عیار، با قدم‌هایی لرزان عزم خود را برای ادامه مسیر صعودی، اما سخت و طاقت‌فرسای روز‌های گذشته جزم کرده است. اتفاقا در این راه شانس زیادی دارد، چون در سه روز معاملاتی گذشته سرعت گام‌های خود را افزایش داده و به ترتیب در روز پنجشنبه ۱۷ هزار تومان، در روز شنبه ۳۲ هزار و ۴۰۰ تومان و دیروز یکشنبه ۲۰ هزار و ۵۰۰ تومان گران شد. امروز هم شاهد روند صعودی سریع و برق‌آسایی بودیم تا طلا به راحتی از مرز یک میلیون و ۶۵۰ هزار تومان عبور کند.

قیمت طلا در یک‌سال اخیر چقدر رشد کرده؟

قیمت طلا امروز ۲۱ آذر در حالی کار خود را از جایگاه یک میلیون و ۶۴۵ هزار و ۴۰۰ تومان آغاز کرد و در ادامه به یک میلیون و ۶۵۶ هزار و ۹۰۰ تومان رسید که ابتدای ماه آذر، روی پله یک میلیون و ۴۹۱ هزار و ۹۰۰ تومان قرار داشت. یعنی در عرض ۲۰ روز، حداقل ۱۶۵ هزار تومان گران شده. برای اینکه حساب کار دستتان بیاید، باید بدانید در ۱۸ فرودین سال ۱۳۹۷، ارزش یک گرم طلا ۱۸ عیار، کلا ۱۶۵ هزار تومان بوده است!

 

گرم طلای ۱۸ عیار، یک‌ماه قبل در تاریخ ۲۱ آبان معادل یک میلیون و ۴۸۱ هزار و ۵۰۰ تومان قیمت داشت و اگر به ۲۱ آذر سال پیش برگردیم، قیمت طلا را روی سکوی یک میلیون و ۲۹۳ هزار و ۳۰۰ تومان می‌بینیم.

قیمت طلا در این مدت به‌شکلی رشد کرده تا رضایت سرمایه‌گذاران را جلب کند. بازدهی خرید طلا در هفت روز گذشته به نزدیک پنج درصد می‌رسد. اگر یک‌ماه قبل برای خرید طلا اقدام کرده بودید، بازدهی شما امروز دوشنبه ۲۱ آذر ۱۴۰۱، تا حدود ۱۲ درصد می‌رسید. خرید طلا در شش‌ماه قبل و نگهداری از آن تا امروز، به‌معنای کسب بازدهی تقریبا ۱۰ درصدی است و آن‌هایی که یک‌سال قبل طلا خریده‌اند، در حال حاضر بابت هر گرم بیش از ۲۸ درصد سود را تجربه می‌کنند.

قیمت طلا؛ عوامل موثر بر گرانی

قیمت طلا در بازار داخلی رو به افزایش است، ولی قطعا بخشی از روحیه ستیزه‌جویانه خود را از دلار و انس به عاریت می‌گیرد. اسکناس آمریکایی امروز دوباره در بازار آزاد خودش را تا ۳۷ هزار تومان بالا کشیده است. وقتی کارنامه دلار در ماه آذر را بررسی می‌کنیم، در ۱۷ روز معاملاتی تنها پنج روز شاهد رنگ قرمز به نشانه کاهش قیمت هستیم. در عوض تا دلتان بخواهد می‌توانید شیطنت ببینید. قیمت دلار در روز سوم آذر، ۴۹۱ تومان در یک روز افزایش پیدا کرد. در دهمین روز آذر، شاهد صعود ۲۴۵ تومانی دلار در یک روز بودیم و...، اما دیروز ۲۰ آذر دلار تصمیم گرفت با خیره‌سرانه هزار و ۹۳ تومان گران شود.

قیمت انس هم از این طرف با ایستادن روی پله هزار و ۷۹۰ دلار، به طلا در بازار داخلی دلگرمی داده است. اگرچه قیمت طلا در بازار جهانی نسبت به ابتدای سال کاهش پیدا کرده، اما در یک‌ماه اخیر با روندی آرام توانسته خودش را از هزار و ۷۵۰ دلار تا نزدیک هزار و ۷۹۰ دلار بکشاند. اگر افزایش دو درصدی قیمت جهانی طلا و رشد شش درصدی قیمت دلار، را پاس گل‌هایی عالی بدانیم، طلا حتما بازیکن خوب و فرصت‌طلبی بوده، چون توانسته در همین مدت آن را به رشد ۱۱ درصدی تبدیل کند.

قیمت طلا؛ بررسی شانس افزایش قیمت

قیمت طلا امروز دوشنبه ۲۱ آذر، با عبور از مرز یک‌میلیون و ۶۵۰ هزار تومان دست به‌کار بزرگی زد. علاوه بر رکوردشکنی -که چون پرتکرار شده دیگر اهمیت چندانی ندارد- رسیدن به پله‌های بالاتر مسئله را حیثیتی می‌کند، اما بالاخره مسیری که باید طی شود بدون سطوح حمایت و مقاومت بی‌معنی و مفهوم به‌نظر می‌رسد. با عبور از مرز یک میلیون و ۶۵۰ هزار تومان، سطح مقاومت بعدی در یک میلیون و ۶۶۵ هزار تومان تشکیل خواهد شد. سطح مقاومت دوم در محدوده یک میلیون و ۶۷۳ هزار تومان شکل می‌گیرد و در بدبینانه‌ترین حالت، ممکن است شاهد رسیدن قیمت طلا به گرمی یک میلیون و ۶۸۵ هزار تومان باشیم.

قیمت طلا همان‌قدر که برای رشد و ترقی شانس دارد، می‌تواند در سراشیبی حرکت کند. اگر عملیات صعودی شکست بخورد و طلا قادر به حفظ استحکامات خود در یک میلیون و ۶۵۰ هزار تومان نباشد، ابتدا تلاش می‌کند تا یک میلیون و ۶۴۵ هزار تومان عقب بنشیند. تشکیل سطح حمایت دوم در یک میلیون و ۶۳۳ هزار تومان قابل تصور است و در بدترین حالت امکان دارد شاهد برگشت قیمت طلا به محدوده حمایت یک میلیون و ۶۲۴ هزار و ۸۰۰ تومان باشیم. یعنی دقیقا همان جایی که معاملات طلا در ابتدای هفته اخیر کلید خورد.