رئیس اداره خطوط شرکت برق منطقه ای گیلان گفت: خط ۲۳۰ کیلوولت سیکل ترکیبی گیلان - لوشان و سیکل ترکیبی گیلان - سپیدرود به علت برداشت بی رویه معدن سنگ و لاشه شمام رستم آباد در معرض تهدید قرار دارد.

خطوط برق فشار قوی گیلان با برداشت غیرمجاز معدن در معرض تهدید است
کلانشهر: به گزارش روابط عمومی شرکت برق منطقه‌ای گیلان؛ صدر ممتاز در این رابطه با اشاره به فعالیت معدن سنگ و لاشه شمام رستم آباد از سال ۱۳۸۹ افزود: به علت برداشت غیراصولی و غیرمجاز از این معدن و جابجا شدن توده عظیمی از خاک و ایجاد شکاف در حوالی دکل های برق، این خطوط در معرض سقوط احتمالی بود که با پیگیری های انجام شده فعالیت این معدن در سال ۱۳۹۵ با دستور موکد مقامات ذیصلاح متوقف شد.

وی افزود: خطوط ۲۳۰کیلوولت سیکل ترکیبی گیلان-سپیدرود و سیکل ترکیبی گیلان-لوشان از خطوط بسیار مهم و حیاتی استان بوده و با توجه به متصل بودن این خطوط به شبکه سراسری برق کشور تهدیدات ناشی از رانش زمین می تواند ضمن حبس تولید برق نیروگاه سیکل ترکیبی گیلان به فروپاشی شبکه برق در بخشی از استان و بروز مشکلاتی برای مشترکان خانگی، تجاری، صنعتی منجر شود.
وی گفت: به منظور پیشگیری از وقوع حوادث احتمالی و خسارت های جبران ناپذیر و حوادث غیرقابل پیش بینی، پروژه تغییر مسیر(واریانت) خطوط در محوطه معدن در دستور کار قرار گرفت و مقرر شد دکل های بالای معدن برچیده شده و در مسیر مطمئن تری احداث شوند.
به گفته صدر ممتاز، بر اثر تهدیدات ناشی از رانش زمین به علت برداشت غیراصولی از معدن در فاز اول؛ سال ۱۳۹۶ دکل شماره ۶۴ خط ۲۳۰ کیلوولت سیکل ترکیبی گیلان – لوشان برکنار و درفاصله ۶۰متری و در محل ایمن از رانش خاک، فونداسیون دکل جدید اجرا وپس ازنصب دکل جدید وسیم کشی مجدد انجام شد.

رئیس اداره خطوط شرکت برق منطقه ای گیلان گفت: فاز دوم پروژه جابجایی مسیر(واریانت) خط با احداث ۶ دستگاه فونداسیون، نصب دکل جدید و سیم‌کشی پس از رفع موانع حقوقی اجرایی خواهد شد.

در فاز دوم واریانت پیشنهادی مشاور طرح بدلیل قرارگرفتن محل دکل های جدید در زمین هایی با تعدادبالای معارضین ومشکلات رفع حقوق ارتفاقی ناشی از ایجادحریم جدید مجددا طرح بازنگری واصلاح شد وطرح جدید پیشنهادی تغییرمسیر به زمین هایی با تعداد معارضین کمتری ارائه شد که دراین راستا از طریق دفترحقوقی شرکت برق منطقه ای درحال رفع موانع حقوقی بوده وبلافاصله پس ازآن طرح واریانت خطوط اجرایی خواهد شد.