ریابکوف خبر داد: اینستکس و راکتور اراک از موضوعات نشست کمیسیون مشترک برجام

معاون وزیر امورخارجه روسیه با بیان اینکه باز کردن اینستکس برای کشورهای ثالث به حفظ برجام کمک می‌کند، گفت: راکتور اراک و اینستکس از موضوعات مورد بحث در کمیسیون مشترک برجام است.

به گزارش پایگاه خبری کلانشهر و به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، سرگئی ریابکوف وزیر امورخارجه روسیه در آستانه برگزاری نشست فوق‌العاده کمیسیون مشترک برجام در وین با تاکید بر اینکه او به حفظ توافق هسته‌ای با ایران کمک خواهد کرد، اظهار داشت: طرف روسی در تلاش است تا بفهمد منظور نمایندگان عالی رتبه اروپایی از اینکه می‌گویند اینستکس می‌تواند به روی کشورهای ثالث باز شود و معاملات نفتی را نیز در بربگیرد، چییست.

وی ادامه داد: اگر چنین اتفاقی بیفتد، شانس حفظ برجام به میزان قابل توجهی افزایش می‌یابد. ما مدت‌هاست که خواهان چنین چیزی هستیم.

 

ریابکوف همچنین گفت که سازوکار مالی اینستکس و وضعیت راکتور آب سنگین اراک از موضوعات اصلی مورد بحث در نشست کمیسیون مشترک برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) خواهد بود.

این مقام روس خاطر نشان کرد: به‌طور قطع درباره اینستکس رایزنی می‌شود اما موضوعات متعدد دیگری هم وجود دارد. تمامی پروژه‌هایی که در حال اجرا هستند و با مشک مواجهند، شامل آن دسته از مواردی که به تهدیدات آمریکا مربوط می‌شود، اجرای تحریم‌ها، فردو و اراک از موضوعات اصلی مورد بحث هستند.

وی در ادامه به موضوع توقیف نفتکش‌ها توسط انگلیس و ایران پرداخت و ابراز امیدواری کرد که این مسئله و موضوع تشکیل ائتلاف دریایی در تنگه هرمز تحت رهبری آمریکا و به‌علاوه تلاش انگلیس و برخی متحدانش برای ایجاد نیروی دریایی در این منطقه بر مباحث نشست کمیسیون مشترک تاثیر نداشته باشد.

نشست فوق‌العاده کمیسیون مشترک برجام قرار است امروز (یک‌شنبه) در وین پایتخت اتریش برگزار شود.