کمتر از ۹ ماه پس از حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی؛ جراحی اقتصادی شکست خورد؟

تمام کالاهای اساسی، مواد اولیه و ماشین آلات با نرخ ارز نیمایی ۲۸۵۰۰ تومان تامین خواهد شد


۱۴۰۱/۱۰/۰۹ - ۰۰:۱۶ | کد خبر: ۲۹۷۲۵ چاپ

رئیس‌کل جدید بانک مرکزی گفت: حتما نرخ نیما را روی قیمت ۲۸۵۰۰ تومان تثبیت خواهیم کرد و واردات تمام کالاهای اساسی و مواد اولیه و ماشین‌آلات را با این نرخ تامین خواهیم کرد.

تمام کالاهای اساسی، مواد اولیه و ماشین آلات با نرخ ارز نیمایی ۲۸۵۰۰ تومان تامین خواهد شد

کلانشهر: محمدرضا فرزین رئیس‌کل جدید بانک مرکزی در گفت‌وگوی تلویزیونی ضمن تشکر از هیات دولت و رئیس‌جمهور برای اعتماد وی برای تصدی ریاست بانک مرکزی، گفت: مهمترین وظیفه بانک مرکزی، کنترل نرخ تورم و نرخ ارز است.

وی افزود: البته کلیه ارکان حاکمیتی در این مورد نقش دارند و باید تمام دولت و تیم اقتصادی دولت در این زمینه با بانک مرکزی همکاری کنند.

 

فرزین، سیاست جدید ارزی را سیاست تثبیتی خواند و گفت: ارز را تثبیت خواهیم کرد و دغدغه فعالان اقتصادی کشور را رفع خواهیم کرد.

رئیس‌کل بانک مرکزی اضافه کرد: دغدغه رئیس‌جمهور هم معیشت مردم است که با کنترل تورم و ارز آن را تامین خواهیم کرد. برای رفع نارسایی‌ها باید رویکرد جدیدی اتخاذ کنیم.

فرزین افزود: حتما نرخ نیما را روی قیمت ۲۸۵۰۰ تومان تثبیت خواهیم کرد و واردات تمام کالاهای اساسی و مواد اولیه و ماشین‌آلات را با این نرخ تامین خواهیم کرد.

وی گفت: سایر مصارف ارزی که حدود ۴۰ مورد است در بازار مبادله ارزی تامین خواهد شد. تلاش می‌کنیم این نرخ به بازار آزاد علامت بدهد. تمام نیازهای ارزی را در نیما و بازار مبادله ارزی تامین خواهیم کرد و بازار ارز آزاد را مستمرا کوچک خواهیم کرد و نرخ آن را به نرخ بازار مبادله ارزی نزدیک خواهیم کرد.

وی در پایان از مردم خواست به بانک مرکزی اعتماد کنند تا بتواند بازارها را تثبیت کند.

 

به گزارش کلانشهر، اوایل امسال دولت ابراهیم رئیسی به دلیل فسادزا بودن، در پروسه ای تحت عنوان «جراحی اقتصادی»، به اختصاص ارز ۴۲۰۰ تومانی برای واردات پایان داد که با موجی از گرانی کالاهای اساسی همراه شد. هم اکنون، کمتر ۹ ماه پس از جراحی اقتصادی، دولت مجددا دلار با نرخی پایین تر از نرخ واقعی در بازار آزاد برای واردات کالاهای اساسی درنظر گرفته است که باید دید چقدر در کنترل قیمت ها موثر خواهد بود.

نظر شما:

security code