نماینده ولی فقیه در گیلان:

فقط در ایران گرانی نیست/در همه کشورها گرانی لجام گسیخته وجود دارد


۱۴۰۱/۱۰/۱۱ - ۱۹:۲۴ | کد خبر: ۲۹۸۲۵ چاپ

آیت‌الله فلاحتی نماینده ولی فقیه در گیلان درباره فقدان پول در عابربانک ها گفت: این موضوع را در نماز جمعه اعلام کردم و به روسای بانک‌ها نیز تاکید کردم تا در عابر بانک‌ها پول بگذارند و مشکل مردم را مرتفع کنند.

فقط در ایران گرانی نیست/در همه کشورها گرانی لجام گسیخته وجود دارد
کلانشهر: نماینده ولی فقیه در گیلان گفت: دایره شمول فرهنگ عمومی را منحصر به حجاب و عفاف نمی‌دانیم، بلکه مباحث و مسائل این حوزه گسترده است و از سبک زندگی اسلامی، بیکاری، وضعیت عدم توجه به بیماران و ارباب رجوع در مراکز درمانی و مسائل آنان و غیره، همه جزو فرهنگ عمومی و دارای اهمیت است.

به گزارش ایرنا، آیت‌الله محمدرسول فلاحتی روز یکشنبه درنشست هم اندیشی با مدیران رسانه ای گیلان با بیان اینکه قبل از دولت جدید عملکردی در شورای فرهنگ عمومی استان نداشتیم، عنوان کرد: در این دوره همه تلاش ها را معطوف کردیم تا شورای فرهنگی را به سوی فرهنگ عمومی ببریم و همینگونه هم شد و در این شورا به مباحث مختلف دارای اهمیت و اولویت پرداخته می شود.

وی موضوع عفاف و حجاب را یکی از مباحث حوزه شورای فرهنگ عمومی عنوان و ذکر کرد: بر اساس تصمیمات این شورا قرار شد تا موضوع حجاب و عفاف از ادارات استان آغاز شود و رویکردها هم به موضوع متفاوت باشد ضمن اینکه در سایر بخش ها هم ورود خواهد شد ضمن اینکه مقرر شد تا در جلسه آینده شورای فرهنگ عمومی گزارشی از وضعیت حجاب و عفاف ادارات ارائه شود.

 

هنوز خبر خوشحال کننده‌ای درباره پسماند نداریم

آیت‌الله فلاحتی در ادامه با اشاره به مشکل حدود ۴۰ ساله محل دفن زباله در سراوان رشت و ارتفاع ۱۰۰ متری آن در این منطقه با بیان اینکه هنوز خبر خوشحال کننده درباره پسماند نداریم اظهار کرد: از ابتدای مسئولیتم به عنوان نماینده ولی فقیه در گیلان پیگیر رفع مشکلات این منطقه بودم که این مهم موجب ورود دانشگاهیان و رسانه ها و مطالبه گری آنان شد.

وی با بیان اینکه برای رفع مشکل سراوان رشت اقداماتی در این دولت انجام شده که ادامه دارد، افزود: اکنون افزایش ظرفیت تبدیل و تولید کودآلی از ۲ خط به چهار خط در این منطقه در دست اجراست ضمن اینکه بهسازی محل دفن زباله سراوان شامل پوشاندن زباله ها و سایر اقدامات هم در دست پیگیری می باشد.

امام جمعه رشت با اشاره به اقداماتی درباره موضوع تبدیل شیرابه به آب خاکستری و پاسخگو نبودن برنامه های انجام شده در این بخش خاطر نشان کرد: در مجموع قول داده شد تا پایان ۱۴۰۲ مشکل دفنگاه زباله سراوان رشت رفع و حل شود.

وی با اشاره به وضعیت ۲ رودخانه زرجوب و گوهررود و تالاب انزلی اظهار کرد: این ۲ رودخانه و تالاب نیازمند لایروبی است، اوضاع تالاب انزلی غیر قابل پذیرش بوده، آلودگی ها به رودخانه های زرجوب و گوهررود می رود و در نهایت به تالاب می ریزد که نیازمند چاره اندیشی اساسی است.

وی در ادامه با اشاره به معضلات ترافیک شهر رشت و با بیان اینکه از هر ۱۰ ماشین بین پنج تا ۶ نفر شخصی سوار است. افزود: خبرنگاران و یا نخبگان اگر طرحی درباره موضوع رفع مشکل ترافیک شهر دارند ارایه دهند، نظرات شما را به مسئولان انتقال داده و پیگیری می کنیم.

نماینده ولی فقیه در گیلان با بیان اینکه در موضوع پیاده راه فرهنگی رشت و گره ترافیکی این محدوده نشست هایی را با کارشناسان برگزار کردیم، خاطر نشان کرد: بر اساس نظر شورای تامین استان پیاده راه فرهنگی رشت بازگشایی نخواهد شد.

وی با انتقاد از بی ثباتی مدیریت شهری و موضوع مربوط به شورای اسلامی شهر و شهرداری رشت اظهار کرد: از وضعیت شهر رشت و مجموعه راضی نیستم، قانون شوراها در کشورعملی شد اما زیرساخت های آن ایجاد و درست نشد.

امام جمعه رشت در ادامه، وجود کمیسیون ماده ۱۰۰ را از مشکلات در شهرها دانست و خاطر نشان کرد: بی‌نظمی در کوچه ها و ساخت و سازها دستاورد این کمیسیون است که باید توجه بیشتری در این بخش شود.

گرانی تنها در درون کشور ما نیست

نماینده ولی فقیه در گیلان در بخش دیگری از سخنانش در جمع مدیران رسانه های استان در رشت اظهار کرد: گرانی تنها داخل کشور ما نیست، امروز در همه کشورها گرانی لجام گسیخته وجود دارد و نمی خواهم توجیه کنم اما باید واقعیت ها بیان شود.

وی با اشاره به قیمت مرغ نسبت به سال های گذشته خاطر نشان کرد: بخش اعظمی از نهاده ها را از آسیای میانه و اروپای شرقی وارد می کنیم که افزایش قیمت داشته و از این‌رو طبیعی است که تولید کننده ای که مواد اولیه را گران می خرد افزایش قیمت در تولید نهایی خود هم داشته باشد.

نماینده ولی فقیه در گیلان با تاکید بر اینکه ما باید واقعیت ها را در همه ابعاد ببنیم، افزود: البته در برخی موارد بی نظارتی و سستی در نظارت ها، افزایش قیمت‌ها را منجر می‌ شود.

وی با بیان اینکه بسیاری از مشکلات ریشه در فرهنگ دارد، اظهار کرد: وجود مشکل معیشتی مردم حرف درستی است اما رهبر معظم انقلاب می فرماید فرهنگ حرف اول را می زند اگر فرهنگ درست شود، معیشت درست می شود، کارفرما به زیردست کمک می کند، مردم در حق هم اجحاف نمی کنند و قیمت ها بی رویه افزایش نمی دهند.

آیت الله فلاحتی با تاکید بر اینکه هدایت جامعه در الگوگیری از رهبر معظم انقلاب است، اظهار کرد: اگر نگاه مسئولان در سطح کلان کشور به سخنان رهبرفرزانه انقلاب و طرح های ایشان در سه بخش اقتصاد، فرهنگ و روابط خارجی باشد، بسیاری از مشکلات ما مرتفع خواهد شد.

نماینده ولی فقیه در استان گیلان درباره فقدان پول در عابربانک ها نیز بیان کرد: این موضوع را در نماز جمعه اعلام کردم و به روسای بانک ها نیز تاکید کردم تا در عابر بانک ها پول بگذارند و مشکل مردم را مرتفع کنند.

خبرنگاران بلندگوی نظام هستند

آیت الله فلاحتی در بخش دیگری از سخنانش خبرنگاران را بلندگوی نظام عنوان کرد و افزود: خبرنگاران دردها را از سوی مردم به مسئولان انتقال می دهند و به مسئولان در رسیدن به هدف های مهم کمک می کنند، چرا ما باید از خبرنگاران فراری باشیم.

وی با بیان اینکه رسانه های جمهوری اسلامی رسانه دین و آیین این مرز و بوم هستند، اظهار کرد: خبرنگار پاک و متدین ایرانی از دردهای مردم کشورهای مختلف می گویند، در حالیکه خبرگزاری های رسمی دنیا در اختیار صهیونیست جهانی بوده و کارشان دروغ پراکنی های بزرگ است و اجازه طرح آن مسائل را نمی دهند.

امام جمعه رشت به خبرنگاران توصیه کرد: انتقال دهنده دردهای مردم باشند، در خبررسانی ها به اولویت های استان توجه کرده و صادق و فارغ از حزب و جناح بازی عمل کنند، آبروی افراد را نریزند و بخشی نگر نباشند.

وی اظهار کرد: اصل ولایت فقیه را با زبان ساده برای توده ها بیان کنید، اگر لکه ها و نقطه ضعف ها را می گویید خدمات نظام را هم بیان کنید، در راستای عفاف و حجاب و سبک زندگی اسلامی تلاش کرده و قناعت را ترویج نمایید.

آیت الله فلاحتی در ادامه توصیه های خود به خبرنگاران اظهار کرد: فرهنگ جهاد و شهادت را ترویج کنید، نقاط ضعف سبک زندگی غربی را ضعیف بگویید، اصول نوشتاری را رعایت کنید و مروج زبان فارسی باشید.

وی با بیان اینکه خبرنگاران بخش عمده‌ای از این جامعه و اثرگذارند و به درک بخش هایی از واقعیات جامعه می پردازند، افزود: آنان حقیقت های جامعه را انعکاس می دهند همه مسئولان و مدیران باید گوش شنوا داشته باشند.