شهر رشت، شهر صنایع دستی در یونسکو


۱۴۰۱/۱۰/۱۴ - ۱۶:۰۰ | کد خبر: ۲۹۹۶۳ چاپ

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گیلان از ورود نمایندگان یونسکو اوایل اسفند امسال به رشت برای ارزیابی صنایع دستی تولیدی در این شهر خبر داد.

شهر رشت، شهر صنایع دستی در یونسکو
کلانشهر:ولی جهانی گفت: با توجه به ورود نمایندگان یونسکو اوایل اسفند امسال به شهر رشت و اهمیت ثبت جهانی این شهر به عنوان شهر صنایع دستی، به همکاری و تعامل همه دستگاه‌های اجرایی استان به ویژه شهرداری و شورای اسلامی شهر برای تحقق این امر نیاز داریم.

وی با اشاره به تفاهم نامه این اداره کل با شهرداری رشت در این خصوص، افزود:راه اندازی کارگاه تولید صنایع دستی شهر رشت در بنای تاریخی استانداری سابق واقع در ابتدای خیابان سعدی این شهر، ایجاد بازارچه صنایع دستی در اطراف عمارت تاریخی کلاه فرنگی واقع در پارک قدس رشت، بازارچه صنایع دستی در محله پیرسرای رشت با عنوان سرای صنایع دستی گیلان، نامگذاری یکی از میدان‌های رشت به نام میدان صنایع دستی و اصلاح برخی تابلو‌های شهر رشت از موضوعات مطرح شده در این تفاهم نامه است.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گیلان گفت: رشتی دوزی، خراطی، مسگری، مینا کاری یا شیشه گری و چرم دوزی از جمله هنر‌های کهن و ریشه دار شهر رشت است.