تحقیق جدید تایید کرد؛

واکسن ۳ دوزی مالاریا در آفریقا موفقیت آمیز بوده است


۱۴۰۱/۱۰/۱۹ - ۱۰:۳۰ | کد خبر: ۳۰۱۴۵ چاپ

تحقیقات جدید تأیید کرده است که واکسن مالاریا با سه دوز در بزرگسالان غرب آفریقا، از جمله آنهایی که قبلا در معرض مالاریا قرار گرفته اند، بی خطر و موثر است.

واکسن ۳ دوزی مالاریا در آفریقا موفقیت آمیز بوده است
کلانشهر: محققان مرکز توسعه واکسن و بهداشت جهانی دانشگاه مریلند کار بر روی واکسن پلاسمودیوم فالسیپاروم اسپروزویت (PfSPZ) را رهبری کردند.

این کارآزمایی بالینی که شامل ۸۰ شرکت‌کننده بود، سه دوز واکسن PfSPZ را با دارونما مقایسه کرد. اثربخشی واکسن ۴۸٪ پس از شش ماه و ۴۶٪ در یک پیگیری ۱۸ ماهه بود.

دکتر «متیو لورنز»، سرپرست تیم تحقیق، می‌گوید: «مطالعه ما نشان می‌دهد که واکسن را می‌توان به بزرگسالان مبتلا به مالاریا در یک منطقه پرشیوع تزریق کرد و هنوز هم نقش محافظتی ایجاد کند. این شرایط دشوار و پیچیده است زیرا این افراد در حال حاضر پاسخ‌های ایمنی قابل توجهی به انگل‌های مالاریا دارند که باید با واکسن بر آن غلبه شود.»

واکسن PfSPZ با استفاده از شکل زنده اما ضعیف شده انگل مالاریا موسوم به Plasmodium falciparum sporozoite ساخته شده است.

در مطالعاتی که در آن داوطلبان عمداً در معرض انگل قرار گرفتند، ۹۰٪ محافظت ایجاد کرد.

مالاریا یک بیماری جدی و گاهی کُشنده است که توسط یک انگل ایجاد می‌شود که معمولاً نوع خاصی از پشه را که از انسان تغذیه می‌کند آلوده می‌کند. به گفته مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های ایالات متحده، افرادی که به مالاریا مبتلا می‌شوند تب بالا، لرز و علائمی شبیه آنفلوانزا دارند.

در بزرگسالان آفریقایی که قبلاً مالاریا داشتند، PfSPZ اثربخشی ۵۲ درصدی را نشان داد؛ معیاری برای اینکه واکسن تا چه اندازه از عفونت جلوگیری می‌کند و در برابر بیماری شدید محافظت می‌کند. این محافظت بین هشت تا ۱۴ ماه به طول انجامید.

برای مطالعه جدید، محققان امیدوار بودند که تزریق را از پنج واکسن به سه بار کاهش دهند و در عین حال کارایی واکسن را نیز بهبود بخشند.

دکتر «مارک گلدوین»، رئیس دانشکده پزشکی دانشگاه مریلند، گفت: «راهبردهای جدیدی برای دستیابی به هدف توسعه پایدار سازمان ملل متحد برای کاهش ۹۰ درصدی بروز مالاریا و میزان مرگ و میر تا سال ۲۰۳۰ مورد نیاز است. واکسن‌های نوآورانه‌ای که سطح بالاتری از محافظت در برابر مالاریا را فراهم می‌کنند، برای کمک به دستیابی به این هدف ضروری هستند.»

دهه‌های متمادی است که دانشمندان تلاش کرده‌اند واکسن مالاریا مؤثری بسازند، اما این واکسن‌ها محافظت کمی در افرادی که قبلاً آلوده شده‌اند، ایجاد کرده است. اولین واکسن ضد مالاریا (RTS,S/AS۰۱) توسط سازمان جهانی بهداشت در ماه اکتبر تأیید شد که محافظت متوسطی در برابر بیماری ایجاد می‌کند.

در سال ۲۰۲۰ حدود ۲۴۱ میلیون نفر در سراسر جهان به مالاریا مبتلا شدند و ۶۲۷۰۰۰ نفر به این دلیل فوت کردند.

نظر شما:

security code