سازمان سنجش آموزش کشور در ارتباط با نحوه توزیع کارت ورود به جلسه نوبت اول کنکور ۱۴۰۲ اطلاعیه‌ای صادر کرد.

جزئیات توزیع و نحوه رفع نقص کارت کنکور اعلام شد/آغاز توزیع کارت از یکشنبه

کلانشهر: نوبت اول آزمون سراسری ورود به دانشگاه‌های سال ۱۴۰۲ روزهای پنج‌شنبه و جمعه ۲۹ و ۳۰ دی ماه سال جاری برگزار می‌شود. فرایند توزیع کارت از روز یکشنبه ۲۵ دی ماه آغاز می‌شود و داوطلبان تا پایان روز چهارشنبه ۲۸ دی ماه فرصت دارند با مراجعه به پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان سنجش آموزش کشور می‌توانند کارت آزمون خود را دریافت کنند.

داوطلبان می‌توانند با وارد کردن شماره سریال کارت اعتباری ثبت‌نام و شماره شناسنامه یا شماره پرونده یا کد پیگیری ثبت‌نام، نام‌خانوادگی، شماره سریال شناسنامه یا کد ملی کارت ورود به جلسه خود را دریافت کنند. داوطلبانی که متقاضی شرکت در ۲ یا ۳ گروه آزمایشی هستند باید علاوه بر پرینت کارت آزمون اصلی، کارت گروه‌های آزمایشی دیگر را دریافت کنند. 

اگر داوطلبان به دلیل در اختیار نداشتن اطلاعات مربوط به شماره پرونده یا کد رهگیری ثبت‌نام نتوانستند پرینت کارت ورود به جلسه خود را تهیه‌کنند باید به سامانه پاسخگویی سازمان سنجش آموزش کشور مراجعه کنند. 

داوطلبان برای شرکت در آزمون می‌بایست کارت ورود به جلسه، اصل کارت ملی یا شناسنامه عکسدار خود را به همراه داشته باشند. اگر در کارت شرکت در آزمون داوطلبان دچار مشکل است برای رفع نقص کارت خود باید بر مبنای شهرستان انتخابی که در بند ۵۰ تقضانامه ثبت‌نام مشخص کرده‌اند به باجه‌های رفع نقص کارت مراجعه کنند. 

با توجه به دریافت اطلاعات شناسنامه‌ای داوطلبان از سازمان ثبت احوال کشور، امکان اطلاعات شناسنامه‌ای وجود ندارد. بنابراین چانچه مغابرتی در اطلاعت مندرج در بندهای ۱،۲،۳،۴،۱۲ و ۱۳ وجود دارد، ضروری است موارد مغایرت را از اداره ثبت‌احوال محل اقامت خود پیگیری کنند. 

داوطلبان نظام سالی‌واحدی که مشمول اعمال سوابق تحصیلی دیپلم (فارغ‌التحصیلان سال ۸۴ به بعد) یا پیش‌دانشگاهی (فارغ‌التحصیلان سال ۹۱ به بعد) هستند و فارغ‌التحصیلان نظام آموزشی جدید (۶،۳،۳) نسبت به مندرجات کارت شرکت در آزمون در بندهای ۶،۱۵،۱۶،۲۲،۲۳ و ۲۴ شامل سال اخد و نوع دیپلم، کد دانش‌آموزی و منطقه اخذ دیپلم، مدرک پیش‌دانشگاهی و منطقه یا ناحیه محل دریافت مدرک پیش‌دانشگاهی و کد دانش‌آموزی مقطع پیش‌دانشگاهی مغایرتی وجود داشته باشد، می‌بایست تا ۳۰ دی ماه به منطقه آموزش و پرورش محل اخذ مدرک تحصیلی خود مراجعه کنند. 

دانش‌آموزان سال آخر که مشمول اعمال سوابق تحصیلی هستند برای اطلاع از زمان مشاهده سوابق تحصیلی لازم است باید به اطلاعیه‌ای که ۳ تیر ماه سال اتی منتشر می‌شود، مراجعه کنند. 

داوطلبانی که مشمول اعمال سوابق تحصیلی نیستند، چنانچه اطلاعت مندرج در بندهای ۶،۱۴، ۱۵،۱۶،۱۸، ۱۹،۲۰،۲۱،۲۲،۲۴،۲۳ و ۲۵ شامل شامل سال اخد و نوع دیپلم، کد دانش‌آموزی و منطقه اخذ دیپلم، مدرک پیش‌دانشگاهی و منطقه یا ناحیه محل دریافت مدرک پیش‌دانشگاهی و کد دانش‌آموزی مقطع پیش‌دانشگاهی مغایرتی، وضعیت تحصیلی و اشتغال مغایرتی وجود داشته باشد، می‌بایست تا ۳۰ دی ماه درگاه اینترنتی سازمان سنجش مراجعه و نسبت به اصلاح اطلاعات اقدام کنند. 

چنانچه داوطلبان نسبت اطلاعات مندرج در بندهای الف (جنسیت و معلولیت)، ب (حروف ناخوانا در کارت چه عدد چه حروف)، ج و د اعتراض دارند برای بررسی موضوع با توجه به گروه آزمایشی خود می‌توانند به باجه رفع نقص مراجعه کنند. گروه آزمایشی علوم تجربی و زبان‌انگلیس در روز چهارشنبه ۲۸ دی ماه، دو گروه آزمایشی ریاضی‌فیزیک و علوم‌انسانی در روزهای چهارشنبه و پنج‌شنبه ۲۸ و ۲۹ دی ماه و گروه آزمایشی هنر در روزهای چهارشنبه و پنج‌شنبه ۲۸ و ۲۹ دی و صبج جمعه ۳۰ دی به باجه رفع نقص مراجعه کنند. 

منظور از بند ج این است، اگر کارت شرکت در آزمون فاقد عکس بود یا عکس منتشر شده دارای مشکل باشدُ داوطلبان می‌بایست با همراه داشتن ۳ قطعه عکس ۳*۴ به باجه‌های رفع نقص کارت مراجعه کنند.

منظور از بند د، چانچه داوطلبان یکی از بندهای ۲۴ (بند معلولیت) را علامتگذاری کرده‌اند و پس از استعلام از سازمان بهزیستی معلولیت آنها مورد تایید قرار گرفته است، شدت معلولیت آنها در کارت آزمون درج شده است. چنانچه معلولیت آنها در کارت آزمون درج نشده باشد، لازم است با توجه به زمان اعلام شده و همراه داشتن گواهی معلولیت که از سازمان بهزیستی محل سکونت خود دریافت کرده‌اند به باجه رفع نقص مراجعه و مراتب را به نماینده سازمان سنجش در باجه رفع نقص اطلاع دهند.

چنانچه سهمیه درخواستی داوطلب خارج از سهمیه منطقه آزاد است و در بند ۱۷ کارت شرکت در آزمون سهمیه مناطق درج شده است. داوطلبان متقاضی استفاده از سهمیه شاهد و ایثارگران، رزمندگان ستاد کل نیروهای مسلح، جهاد کشاورزی، رزمنده بسیجی، همران و فرزندان آنها جهت اعلام مغایرت و تکمیل اطلاعات مربوط به سهمیه می‌توانند حداثکر تا تاریخ ۳۰ دی ماه نسبت به تکمیل یا اصلاح اطلاعتا خود اقدام کنند. پس از تایید اطلاعات توسط ارگان مربوطه، سهمیه برای داوطلبان لحاظ می‌شود. 

داوطلبانی که از سال ۱۴۰۱ و ماقبل از ان با استفاده از سهمیه ایثارگران در دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی پذیرفته شده‌اند، سهمیه آنان پس از انجام بررسی لازم و داشتن شرایط لازم مندرج در دفترچه ثبت‌نام، لحاظ می‌شود. 

آن دسته از داوطلبانی که در زمان ثبت‌ام موفق به اعمال بند موسسسات غیرانتفاعی و دانشگاه پیام‌نور نشده‌اند، می‌تواند در زمان اعلام نتایج اولیه و انتخاب رشته نسبت به انتخاب این موسسات اقدام کنند.

نحوه اعلام علاقه‌مندی داوطلبان به رشته‌های تحصیلی موردنیاز  وزارت آموزش و پرورشدر دانشگاه تربیت دبیر شهیدرجایی و پردیس دانشگاه فرهنگیان در مرحله اعلام نتایج اولیه و انتخاب رشته (مرداد ۱۴۰۲) اعلام می‌شود. 

داوطلبان متقاضی رشته‌های دانشگاه آزاد که به صورت با آزمون پذیرش انجام می‌شود، می‌بایت ضمن شرکت در آزمون برای اطلاع از نحوه انتخاب رشته به اطلاعیه اعلام نتیجه اولیه آزمون سراسری در مرداد ماه ۱۴۰۲مراجعه کنند.

آزمون گروه علوم‌تجربی ساعت ۸ صبح روز پنج‌شنبه ۲۹ دی ماه آغاز می‌شود. دواطلبان گروه زبان‌های خارجی نیز عصر روز پنج‌شنبه ۲۹ دی ماه در آزمون ورود به دانشگاه‌ها شرکت می‌کنند و این آزمون ساعت ۱۴:۳۰ آغاز می‌شود. 

آزمون گروه آزمایشی ریاضی‌فیزیک و علوم‌انسانی ساعت ۸ صبح روز جمعه ۳۰ دی ماه آغاز می‌شود و داوطلبان گروه هنر ساعت ۱۴:۳۰ همان روز رقابت خود را آغاز می‌کنند.