از کمبود پزشک تا بازار گرمی با شلوغی مطب


۱۴۰۱/۱۰/۲۳ - ۰۰:۰۵ | کد خبر: ۳۰۳۳۸ چاپ

ایران از کشورهایی نظیر ترکمنستان، آذربایجان، گرجستان و کوبا تعداد پزشک کمتری به ازای جمعیت دارد؛ به طوری که سرانه آن در ایران به ازای هر ۱۰ هزار نفر جمعیت، کمتر از ۱۲ پزشک است

از کمبود پزشک تا بازار گرمی با شلوغی مطب
کلانشهر: «برخی گفته‌اند برخی پزشکان تعمدا مطب‌ها را شلوغ کرده و خودشان دیر اقدام به ویزیت می‌کنند تا دلیل این شلوغی را تبحر خود معرفی کرده و بازار کارشان را داغ‌تر کنند.»

روزنامه جام جم نوشت: «یکی از گلایه‌های پرتکرار بیماران در مراجعه به مراکز درمانی همواره معطلی آنها در مطب پزشکان بوده است. این موضوع باعث شده حتی اتهام تعمدی‌بودن این معطلی هم به برخی پزشکان وارد شود؛ آن‌ قدر که برخی گفته‌اند برخی از این پزشکان تعمدا مطب‌ها را شلوغ کرده و خودشان دیر اقدام به ویزیت می‌کنند تا دلیل این شلوغی را تبحر پزشکان معرفی کرده و بازار کارشان را داغ‌تر کنند.

اما میانگین این دقایق در مطب پزشکان ایرانی چقدر است؟ البته همه شلوغی مطب‌ها بازارداغی برای مهارت آنها نیست و سرانه پایین پزشک در ایران هم یکی از دلایل مهم در انتظار طولانی بیماران در این مطب‌هاست. نگاهی به سرانه پزشک به ازای جمعیت در ایران و مقایسه آن با کشورهای با درآمد مشابه یا پایین‌تر، حکایت از کمبود شدید پزشک در ایران دارد.

ایران از کشورهایی نظیر ترکمنستان، آذربایجان، گرجستان و کوبا تعداد پزشک کمتری به ازای جمعیت دارد؛ به طوری که سرانه آن در ایران به ازای هر ۱۰ هزار نفر جمعیت، کمتر از ۱۲ پزشک است؛ در حالی که در کشورهایی نظیر کوبا این رقم به ۸۴ پزشک به ازای ۱۰ هزار نفر جمعیت می‌رسد!

در کنار این موضوع نکته دیگر مربوط به زمان کوتاه ویزیت از سوی پزشکان است. گفته می‌شود مدت زمان ویزیت یک بیمار در مطب، باید بین ۱۰ تا ۱۵ دقیقه باشد؛ در حالی که چنین قاعده‌ای، اساسا در همه مطب‌ها رعایت نمی‌شود. متأسفانه برخی پزشکان، حداقل زمان را برای معاینه بیمار اختصاص می‌دهند و در همین مدت کوتاه، به‌درستی از ابزارها و روش‌های تشخیصی بهره نمی‌گیرند. گرفتن فشار، تب و ... از بدیهی‌ترین اقدامات تشخیصی است که برخی پزشکان آنها را هم انجام نمی‌دهند. بر اساس آنچه در نظام سلامت کشور تعریف شده است، میانگین زمان معاینه یک بیمار در مطب حدود ۱۵ دقیقه است و به عبارتی، یک پزشک باید در هر ساعت، چهار تا شش بیمار را ویزیت کند.»

نظر شما:

security code