هواشناسی ایران ۱۴۰۱/۱۰/۲۵؛

تقویت سامانه بارشی در کشور/هشدار کولاک برف و یخبندان در ۱۹ استان


۱۴۰۱/۱۰/۲۵ - ۱۷:۴۳ | کد خبر: ۳۰۴۳۷ چاپ

سازمان هواشناسی با صدور اطلاعیه‌هایی از تقویت سامانه بارشی در کشور و احتمال وقوع کولاک برف، یخبندان و خسارت به محصولات کشاورزی در ۱۹ استان خبر داد.

تقویت سامانه بارشی در کشور/هشدار کولاک برف و یخبندان در ۱۹ استان

کلانشهر: بر اساس تحلیل نقشه‌‌های همدیدی و آینده‌نگری سازمان هواشناسی امروز جنوب، غرب، غرب کشور، نیمه غربی فارس، بوشهر، جنوب و غرب اصفهان، آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، کردستان‌،‌ استان‌های واقع در دامنه‌های جنوبی البرز، مناطقی از خراسان شمالی و خراسان رضوی بارش برف و باران روی می‌دهد. فردا در جزایر شمالی خلیج فارس، برخی مناطق جنوب غرب کشور، استان‌های بوشهر و جنوب فارس رگبار، رعدوبرق و وزش باد روی می‌دهد و صبح دوشنبه برای استان‌های غربی و مرکزی کشور یخبندان پیش‌بینی می‌‌شود.

روز سه‌شنبه با گذر سامانه بارشی از نوار جنوبی کشور در جنوب غرب، جنوب، شرق، جنوب شرق و مناطقی از استان‌های ایلام، لرستان و اصفهان بارش پیش‌بینی شده است. در استان‌های فارس و جنوب بوشهر رگبار و رعدوبرق شدید انتظار می‌رود.

روز چهارشنبه در مناطقی از کرمان، خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان و هرمزگان رگبار باران و برف روی می‌دهد. روز پنجشنبه در برخی مناطق هرمزگان و در شرق سواحل دریای خزر بارش پراکنده و وزش باد پیش‌بینی می‌شود و در خراسان شمالی و خراسان رضوی کاهش دما روی خواهد داد.

توصیف سامانه: تقویت سامانه بارشی همراه با بارش برف و مه‌آلودگی

نوع مخاطره: بارش برف، مه‌آلودگی، کاهش دید، یخبندان، لغزندگی جاده‌ها و کولاک برف
منطقه اثر:

یکشنبه 1401/10/25: کرمانشاه، کردستان، لرستان، زنجان، همدان، مرکزی، قم، قزوین، البرز، تهران، خراسان شمالی، شمال خراسان رضوی، سمنان، کهگیلویه و بویراحمد، چهارمحال و بختیاری، جنوب و غرب اصفهان، شمال شرق خوزستان، ارتفاعات مازندران و ارتفاعات و دامنه ایلام، غرب فارس.

اثر مخاطره: اختلال در سفرهای بین‌شهری و داخل شهر، اختلال در فعالیتهای عمرانی، اختلال در ناوگان حمل‌ونقل، رخداد بهمن، خسارت به صنعت کشاورزی و اختلال در انتقالِ منابع انرژی به‌ویژه برق و گاز.

توصیه: پرهیز از سفرهای غیرضروری، اجتناب از فعالیت‌های کوهنوردی و جابه‌جایی عشایر کوچ‌رو، انجام اقدامات پیشگیرانه جهت جلوگیری از خسارات احتمالی توسط شهرداری‌‌‌ها، راهداری‌ها، آب و فاضلاب شهری، دستگاه‌های امدادی و سایر دستگاه‌های اجرایی مسئول، نمک‌پاشی معابر و مدیریت مصرف و انتقال منابع انرژی به‌ویژه گاز و برق.

 

یک‌شنبه 1401/10/25: خوزستان، بوشهر، ایلام، نیمه غربی فارس

اثر مخاطره: آب‌گرفتگی معابر عمومی، اختلال در سفرهای بین‌شهری و داخل شهر، اختلال در فعالیت‌های عمرانی، جاری شدن روان‌آب، سیلابی شدن مسیل‌ها، بالا آمدن سطح آب رودخانه‌ها، صاعقه، اختلال در ناوگان حمل‌ونقل و خسارت به صنعت کشاورزی.

توصیه: عدم توقف و تردد در حاشیه رودخانه‌ها و مسیل‌ها، پاک‌سازی آبروها و کانال‌های عبور آب درون‌شهری، پاک‌سازی دهانه پل‌ها، پرهیز از سفرهای غیرضروری، اجتناب از فعالیت‌های کوه‌نوردی و جابه‌جایی عشایر کوچ‌رو، انجام اقدامات پیشگیرانه از خسارات احتمالی توسط شهرداری‌‌‌ها، راهداری‌ها، آب و فاضلاب شهری، دستگاه‌های امدادی و سایر دستگاه‌های اجرائی مسئول، پاک‌سازی، تنظیم و کنترل دریچه‌های ورودی و خروجی آب استخرهای پرورش آبزیان.

توصیف سامانه: تداوم استقرار توده هوای سرد، یخبندان

زمان شروع: صبح دوشنبه 1401/10/26

زمان پایان: پیش‌ازظهر دوشنبه 1401/10/26

نوع مخاطره: یخبندان و لغزندگی جاده‌ها

منطقه اثر:

دوشنبه 1401/10/26: زنجان، کردستان، کرمانشاه، لرستان، همدان، مرکزی، قزوین، قم، البرز، تهران، اصفهان، چهارمحال و بختیاری، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، سمنان، خراسان شمالی و خراسان رضوی.

اثر مخاطره: لغزندگی جاده‌ها و اختلال در تردد

توصیه:

عدم‌تردد غیرضروری و در صورت لزوم احتیاط لازم در عبور از خیابان‌ها، معابر و جاده‌ها، آمادگی لازم ارگان‌های امدادرسان به‌ویژه شهرداری‌‌ها و فرمانداری‌ها و انجام اقداماتی نظیر شن و نمک پاشی در معابر و جاده‌ها، و به‌هنگام سفر مخصوصاً در خارج از شهر همراه داشتن زنجیر چرخ الزامی است.

 

نظر شما:

security code