مردم گیلان بیشتر درگیر این سرطان ها هستند؛

سرطان پستان،پروستات،کولورکتال، معـــده و پوست/میزان شیوع:۴۸ درصد از سرطان ها در زنان و ۵۲ درصد در مردان


۱۴۰۱/۱۱/۰۳ - ۱۸:۰۲ | کد خبر: ۳۰۷۸۵ چاپ

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان با اشاره به وضعیت بروز سرطان در استان گیلان گفت؛ طبق آخرین اعلام وزارت بهداشت، تعداد مـوارد جدیـد سـرطان‌ها در اسـتان گیلان، پنج هزار و 772 مورد بوده و 48 درصد از سرطان ها در زنان و 52 درصد از سرطان‌ها در مردان رخ داده اســـت.

سرطان پستان،پروستات،کولورکتال، معـــده و پوست/میزان شیوع:۴۸ درصد از سرطان ها در زنان و ۵۲ درصد در مردان
کلانشهر : به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه علوم پزشکی گیلان ( وب دا )؛ دکتر سید محمود رضوانی- معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان در آستانه ی هفته ی ملی مبارزه با سرطان، با بیان اینکه تشخیص زودهنگام سرطان می تواند میزان موفقیت در درمان آن را بالا ببرد، گفت؛ پیشگیری و تشخیص زودهنگام یکی از مهمترین و مؤثرترین راه ها‌ برای بهبود کمیت و کیفیت زندگی ‎افراد مبتلا به سرطان و کاهش هزینه های مستقیم و غیر مستقیم این بیماری است. 
وی ادامه داد؛ به همین منظور و با هدف بهبود برنامه های مدیریت سرطان، تلاش قابل ملاحظه ای در طی چهار سال گذشته ‌صورت گرفته و اکنون «برنامه پیشگیری، تشخیص زودهنگام و غربالگری سرطان» پس از طی مراحل مختلف تدوین، اجرای آزمایشی و بازنگری، به ‌تدریج در نظام شبکه بهداشتی کشور اجرایی شده است.

 
معاون بهداشتی دانشگاه هدف از اجرای برنامه ی پیشگیری، تشخیص زودهنگام و غربالگری سرطان در نظام شبکه ی بهداشتی کشور را شناسایی و ثبت بیماران با علائم مشکوک به سرطان یا افراد با ریسک بالای ابتلا به سرطان عنوان کرد و گفت؛ پس از شناسایی بیمار، خدمات مورد نیاز این افراد در سطوح مختلف شبکه بهداشتی درمانی کشور براساس نتیجه ی بررسی‌های صورت گرفته، ارائه می شود.
دکتر رضوانی  با اشاره به وضعیت بروز سرطان در استان گیلان ، تصریح کرد ؛ طبق آخرین اعلام وزارت بهداشت، تعداد مـوارد جدیـد سـرطان‌ها در اسـتان گیلان، پنج هزار و 772 مورد بوده و 48 درصد از سرطان ها در زنان و 52 درصد از سرطان‌ها در مردان رخ داده اســـت.
 
معاون بهداشتی دانشگاه،با بیان اینکه  شایع ترین سرطان ها در کل جمعیت استان پستان، پروستات، کولورکتال، معـــده و پوست (غیرملانوما) می باشد، اظهار داشت؛شایعترین سرطان‌ها در جمعیت مردان استان گیلان شامل  سرطان معده، پروستات، کولورکتال، مثانه، ریه و شایعترین‌سرطان‌ها در جمعیت زنان استان شامل پستان،کولورکتال، تیروئید، معده و پوست (غیرملانوما) است.
 
دکتر رضوانی ضمن تشریح  عوامل خطر مرتبط با بیماری سرطان،تاکید کرد: تغذیه ناسالم، فعالیت فیزیکی ناکافی، افزایش وزن و چاقی، مصرف مواد دخانی، مواجهه با عوامل سرطان زا، آلودگی با عوامل ویروسی، مصرف مواد مخدر و الکل، استرس و اضطراب مدیریت نشده از مهمترین عوامل بروز سرطان است.
 
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان در خاتمه ، یادآور شد؛ توجه به تغذیه‌ی سالم، تحرک و فعالیت بدنی کافی و دوری از استرس می‌تواند نقش مهمی در پیشگیری از بروز بسیاری از سرطان ها داشته باشد.